Csütörtökön a szövetségi bíróság elrendelte, hogy a Trump-kormányzat ideiglenesen oldja fel a három hete tartó finanszírozási zárolást a világszerte leállította az amerikai segély- és fejlesztési programokra. Az ítélet indoklása szerint a hirtelen leállás súlyos károkat okozott azoknak a nonprofit és egyéb szervezeteknek, amelyek az Egyesült Államok külföldi segítségnyújtási programjait végrehajtják.
Marco Rubio külügyminiszter január végén függesztette fel 90 napra a külföldi segélyprogramok finanszírozását. Donald Trump és Elon Musk azzal vádolják az ügynökséget, hogy tevékenysége nem illeszkedik Trump politikai céljaihoz. A washingtoni szövetségi bíróság csütörtöki határozata az első olyan döntés, ami közvetlenül érinti azt az USAID-finanszírozás hirtelen és teljes leállítását, amire a segélyszervezetek és más érintettek panaszkodtak.
A bíróság indoklása szerint a kormányzat tisztviselői „semmilyen magyarázatot nem adtak arra, hogy miért volt észszerű előfeltétele a programok felülvizsgálatának az összes kongresszus által jóváhagyott külföldi segély teljes körű felfüggesztése, ami sokként érte az érintetteket, és felforgatta” több ezer nonprofit szervezettel, vállalkozással és más partnerekkel kötött szerződéseket. A kormányzat jogi képviselői nem tudtak „észszerű indokot” adni arra, miért hagyták figyelmen kívül „a számtalan kis- és nagyvállalkozást, amiknek programjaikat, sőt akár teljes működésüket be kellett zárniuk” a finanszírozás leállítása miatt.
A bírósági döntés megtiltja Marco Rubio külügyminiszternek és más Trump tisztviselőinek, hogy végrehajtsák a munkavégzés leállítására vonatkozó utasításokat, amiket a Trump-kormányzat és Musk küldött a külföldi segélyprogramokat végrehajtó vállalatoknak és szervezeteknek. A végzés azokra a szerződésekre vonatkozik, amelyek már érvényben voltak, mielőtt Trump január 20-án elnöki rendeletben elrendelte a külföldi segélyek befagyasztását. (APNews)