A vas az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyag, amelyből egészséges esetben, kiegyensúlyozott étrend mellett elegendő áll rendelkezésünkre. Kortól és nemtől is függ, pontosan mennyi vasra van szükségünk, és abból mennyit képes tárolni a szervezetünk, de vashiány esetén számos kellemetlen tünettel találkozhatunk (mint például a fáradtság, koncentrációzavar, hajhullás), illetve komolyabb betegséget is jelezhet. Menstruáló és várandós nőknek kifejezetten fontos a megfelelő mennyiségű vasbevitel vagy vaspótlás – na de mi ezek között a különbség?
Kezdjük a vasbevitellel!
Ez a táplálékkal bevitt vas mennyiségét jelenti az egészségünk megőrzése érdekében. Egészséges felnőtt egyénnek napi 14 milligrammnyi vasat ajánlott bevinni, ami a vas napi ajánlott beviteli referenciaértéke (NRV). Ezzel csak a naponta természetes úton veszített 1-2 mg vasat lehet visszapótolni. Értéke függ nemtől, kortól, életviteltől, élethelyzettől is – például terheseknek, gyermekeknek több, férfiaknak kevesebb az ajánlott NRV. A táplálékvas növényi és állati eredetű lehet, fontos különbségekkel. A jobban hasznosuló, úgynevezett hemvas a vörös és baromfihúsban, belsőségekben, illetve a tenger gyümölcseiben van jelen, míg a nemhemvas jellemzően növényi forrásokban, így hüvelyesekben, diófélékben, étcsokoládéban és a spenótban található meg (ezekről korábbi cikkünkben bővebben is írunk).
Vaspótlásra ezzel szemben pedig a vashiány és vashiányos vérszegénység (anémia) megelőzéséhez és kezeléséhez van szükség. Ezek esetén már csökkent a vasraktárak vastartalma, így a visszatöltéshez az NRV-nél jóval több vas kell naponta, hónapokon át, folyamatosan, mivel ekkor a táplálékvas-bevitel önmagában már nem elég. A vaspótlás értéke a vashiány mértékétől függ, és napi 45-300 mg között változhat.
Amíg az egészséges serdülők és menstruáló nők NRV-je 15-18 mg, várandósoknál már a vérszegénység megelőzésére is 30-60 milligramm vas pótlását javasolja a WHO. Ugyanakkor egy élsportolónak, egy gyermeknek vagy egy felnőtt férfinak is eltérő a vasszükséglete. Kifejezett vashiány kezelésére pedig napi akár 100-300 mg vasra is szükség lehet hónapokon át, orvosi felügyelet, kontroll mellett. A vaspótlást azért érdemes orvosi felügyelet mellett végezni, hogy beállítsák a számunkra megfelelő mennyiséget, ugyanis minden szervezet eltérő értékeket mutat, és a vaspótlást túlzásba is lehet vinni. Szélsőséges esetben, rendkívül nagy mennyiségű vas (tehát több száz vagy több ezer milligramm) bevitelének súlyos következményei lehetnek.
Fotó: Phytotec Hungária Bt. Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek
The post Vaspótlás és vasbevitel: kinek, mennyit, mikor, mi a különbség? first appeared on 24.hu.