Ma 51 éves a brit fenegyerek Robbie Williams, akinek ezer arcát láthattuk már: a kölyökképű lázadótól, a kemény rockkeren át, az angol úriemberig. Belül mégiscsak egy érzékeny fiú, akinek mindig is mondta magát. Íme Robbie életének legfontosabb mérföldkövei.
A Take That korszak
Robbie Williams 1990-ben, mindössze 16 évesen csatlakozott a Take That-hez, miután édesanyja talált egy hirdetést egy meghallgatásáról, ahol fiúbandába kerestek énekeseket. Robbie volt a legfiatalabb tag, és bár a kezdetekben főként háttérszereplő volt, karizmatikus személyisége és színpadi jelenléte miatt hamar kiemelkedett a csapatból. A rajongók imádták laza stílusát és humorát. Később egyre többet hallhattuk is, például a Could It Be Magic és a Everything Changes című dalokban, és egyre inkább előtérbe került mint énekes.
A Nobody Else című lemez megjelenésével egyidőben azonban nőttön-nőtt a feszültség Robbie és a menedzsment között. Főleg az zavarta, hogy nem hagyták, hogy részt vegyen a dalírásban, illetve nem egyezett a zenei elképzelése a többiekével. Komoly drogproblémái is lettek. 1994-ben majdnem túladagolta magát, éppen azon az éjszakán, amikor a Take That az MTV Europe Music Awards-on lépett volna fel. 1995 nyarán a brit búlvárlapok Williams és a Gallagher tesvérek féktelen bulizásáról cikkeztek a Glastonbury Fesztiválon. A következő hónapban a zenekar ultimátumot adott neki: vagy betartja a zenekari kötelezettségeket, vagy távozik a tervezett világkörüli turné előtt. Robbie inkább az utóbbit választotta, és kilépett az együttesből. A Take That nélküle folytatta, de 1996-ban végül feloszlott.
Élet a kamerák kereszttüzében
Robbie azonnal a brit bulvársajtó kedvencévé vált. A Take That után teljesen elszabadult: féktelen bulizások, drog- és alkoholfogyasztás, vad partik és rendszeres balhék jellemezték ezt az időszakot, a pletykalapok nagy örömére. Kezdetben zenei szempontból is nehézségei voltak, és sokan kételkedtek benne, hogy sikeres szólókarriert építhet. Aztán 1997-ben jött az Angels c. dal, ami megváltoztatta az életét és bebizonyította, hogy Robbie nemcsak egy srác egy fiúbandából, hanem valódi popsztár.
Ekkor ismerkedett meg Nicole Appletonnal, az All Saints-ből. A pár három éven át volt együtt, és bár kapcsolatukról sokat cikkezett a sajtó, végül 2000-ben szakítottak. Appleton Together című önéletrajzi könyvében elárulta, hogy azután ment tönkre kapcsolatuk Robbieval, miután a lemezkiadója nyomására elvetették közös gyermeküket, amit hatalmas érzelmi teherként éltek meg.
Szvingelj, ha nyersz!
Robbie Williams 2001-ben merész lépésre szánta el magát, és visszanyúlt a swing és a klasszikus big band hangzásvilághoz, olyan előadók nyomdokain lépdelve, mint Frank Sinatra vagy a Rat Pack. Az eredmény a Swing When You’re Winning című album lett, ami nemcsak hatalmas siker volt, de megismerhettük Robbie gentelman oldalát.
Robbie Williams a Tonight Show-ban és rotterdami fellépésén 2003-ban (Fotó: Paul Bergen/Redferns)
Williams ekkorra már a brit popzene legnagyobb sztárjai közé tartozott, de folyamatosan kereste a módját, hogy művészileg megújuljon. Korábban is hallhattunk már ilyen slágereket tőle – például a Have You Met Miss Jones? című dalt már 1999-ben átdolgozta a Bridget Jones naplója filmhez, de az igazi fordulópont 2001-ben jött el, amikor teljes albumot szentelt ennek a műfajnak.
A Swing When You’re Winning főként klasszikus swing-dalokból áll, de Robbie egy saját szerzeményt is írt a lemezre I Will Talk and Hollywood Will Listen címmel. Az album ikonikus dalai közé tartozik a Mack the Knife, Mr. Bojangles és a híres Somethin’ Stupid, amit a gyönyörű színésznővel, Nicole Kidmannel énekelt duettben. Robbie nem mellékesen olyan hírességekkel dolgozott együtt a korongon, mint Rupert Everett, Jon Lovitz és Jane Horrocks.
Függőségek
A 2005-ös Intensive Care album egy jóval sötétebb hangzásvilágot képviselt, amelyben a rock és az elektronikus zenei motívumok is helyet kaptak. Robbie stílusa is megváltozott: az elegáns úriemberből egy tetovált, laza, kemény fiú lett. Az album olyan slágereket hozott, mint a Tripping és a Advertising Space, amelyek aktuális politikai kérdéseket is feszegettek.
Ebben az időszakban Robbie nyíltan beszélt függőségéről és depressziójáról, miközben tovább építette provokatív imázsát. A 2006-os Close Encounters turnéja óriási siker volt, de fizikailag és mentálisan is megterhelőnek bizonyult számára. Az egyik fellépésén olyan durván vislekedett az egyik rajongójával, hogy az egész brit média rárontott. A rajongó megpróbálta átölelni őt a színpadon, mire Robbie meglehetősen agresszívan eltolta, és durván leteremtette. A turné után Robbie összeomlott, és 2007-ben rehabra vonult. Ezzel le is zárult az énekes lázadó korszaka.
Robbie Williams a Sex Pistols tagjaival: Paul Cook és Steve Jones a The Filth and the Fury c. dokumentumfilm premierjén (Fotó: PA Images via Getty Images)
Robbie a férj és apa
2010-ben Robbie megnősült, felesége a színész, televíziós személyiség Ayda Field lett. Ez a kapcsolat sokat segített neki, hogy végre kiegyensúlyozottabb legyen. 2012-ben megszületett első gyermeke, Theodora Rose, ami még inkább megváltoztatta az életét. Már nem a botrányokról és a bulikról szólt az élete, hanem a családról és arról, hogy jó apa és férj legyen. Négy gyermekük született: Theodora és Colette lányok, valamint Charlton és Beau fiúk.
2009-ben kiadta a Reality Killed the Video Star című albumot. Ez már nem a régi, vad Robbie volt, hanem egy olyan énekes, aki visszatekintett az életére és a hibáira. Olyan dalokat írt, mint a You Know Me vagy a Bodies, amelyek még őszintébbek voltak eddigi dalainál.
Aztán 2010-ben jött a meglepetés: 15 év után feltámasztották a Take That-et. A régi viták és nézeteltérések után újra együtt dolgozott a bandával, és kiadták a Progress című albumot. Ez hatalmas siker lett, és Robbie-nak is segített, hogy végre békében legyen a múltjával. Ez az időszak egy új Robbie Williams születését jelentette: egy családapa és egy érettebb előadó, aki már nem a botrányokkal, hanem a zenéjével akarta meghódítani a közönséget.
Született előadóművész vagyok. Elég, ha kinyitom a frizsidert és bevilágítja a konyhát, máris énekelni kezdek.
– viccelődött egy korábbi interjúban a brit sztár.
Az önironikus korszak
2016 májusában Robbie Williams leszerződött a Sony Music-kal, és kiadta The Heavy Entertainment Show című lemezét, amely a 12. listavezető albuma lett a brit slágerlistákon, beérve ezzel Madonnát. Egy új, vicces és laza Robbiet ismerhettünk meg, tele öniróniával és szórakozottsággal. Olyan dalok születtek ebben az időben, mint a Hotel Crazy vagy a Party Like a Russian, ahol Robbie a társadalomra és a sztárvilágra tett vicces megjegyzéseket.
Robbie Williams a Telluride Filmfesztiválon, 2024-ben (Fotó: Vivien Killilea/Getty Images)
2018 júliusában Williams és felesége, valamint Louis Tomlinson csatlakoztak az X-faktor brit verziójának 15. évadához zsűritagként, leváltva Louis Walsh-t, Sharon Osbourne-t és Nicole Scherzingert. Még ebben az évben a moszkvai FIFA-világbajnokság megnyitóján lépett fel, ahol nagy botrányt kavart középső ujjas gesztussal zárta előadását. Később azzal magyarázta tettét, hogy az nem politikai üzenet volt, csupán spontán reakció a kritikákra, amelyek az eseményen való fellépése miatt érték.
2019-ben kiadta első karácsonyi albumát, The Christmas Present-et, amely az Egyesült Királyságban listavezető lett. 2022-ben elektronikus zenei projektet indított Lufthaus néven, valamint kiadta XXV című válogatásalbumát, amellyel újabb brit listavezető rekordot döntött.
2024-ben bemutatták Better Man című életrajzi filmjét, amelynek filmzenéje szintén sikeres lett, és amelynek egyik dala, a Forbidden Road, Golden Globe-jelölést kapott. A film egy igazán rendhagyó alkotás Robbie Williams életéről. Az Better Man-ben az énekes csimpánzként jelenik meg, amit a rendező azzal indokolt, hogy Robbie Williams korábban arról beszélt neki, így látja saját magát a showbizniszben. Az állati szerep lehetővé teszi, hogy a film igazán szórakoztató legyen és más perspektívából láttassa Robbie pályafutását, miközben bemutatja vicces és ironikus oldalát is. A történetben olyan híres dalok hangzanak el, mint a She’s the One, Angels és Let Me Entertain You, amelyek Robbie Take That-es éveitől kezdve egészen a szólókarrierje legfontosabb pillanataihoz kapcsolódnak.
Én vagyok a legszigorúbb kritikusom, és mindig hiszek azoknak, akik becsmérelnek. Ez a lehető legrosszabb munka, ha érzékeny vagy. De a fő gond az, hogy csak akkor viszed valamire ebben a szakmában, ha érzékeny vagy.
– nyilatkozta egyszer visszatekintve viharos pályafutására.
Hát, mi így szeretünk Robbie! Isten éltessen sokáig!
The post Robbie Williams 51: staffordshire-i lázadó kölyökből angol úriember first appeared on nlc.