Szerdán nemcsak közös sajtótájékoztatót tartott Orbán Viktor és a német szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt társelnöke, Alice Weidel, de közös interjút is adtak a Mandinernek és a Weltwoche-nak.
Az első kérdés Orbánhoz rögtön az volt, hogy a Weidellel való találkozás után Elon Muskhoz hasonlóan ő is meggyőződött-e arról, hogy csak az AfD képes megmenteni Németországot. Orbán azzal kezdte válaszát, hogy „egy országot csak a saját népe menthet meg”, de már a találkozó előtt is azt gondolta, hogy „egy fontos, Németország sorsát alakítani képes a jövőt képviselő párt vezetőjével” találkozik. „Ma a német jövővel találkoztam.”
Rögtön ezután azt is elmondta, hogy még mindig erősek a fenntartások a Patrióták Európáért pártcsaládban az AfD-vel szemben, de szerinte „ez a mostani németországi választás sokat segíthet abban, hogy az AfD a Patrióták körében elfogadottabb legyen”.
Weidel elmondta, hogy jó kapcsolatot szeretne a „szomszédokkal”, így Orbánnal is. „Orbán Viktort az észszerűség emberének tartom Európában. Ő az ellentett modellje, és kérem, hogy ezt értsék jól; ő az ellentett modellje Angela Merkelnek, aki csak a saját népe ellenében, a saját országa ellenében politizált, aki tönkretette országunkat, miközben Orbán Viktor Magyarországgal az illegális migrációval szemben védelmezett. Orbán Viktort és Magyarországot az illegális migráció elleni megmozdulások során támogatnunk kell.”
Orbán ezután egy karácsonyi ajándékot bontogató gyerek lelkesedésével kezdett beszélni arról, hogy tudta, hogy „egy szabadságharcos hölgy” érkezik hozzá, hogy „egy szabadságharcosok találkozóján” vesz majd részt, de ő „egy falusi ember”, a szabadságharc pedig „egy kicsit ilyen brutális műfaj”, és meglepődött Weidelen, mert régen látott ilyen „elegáns szabadságharcost”.
Weidel ezt azzal folytatta, hogy ő is egy faluból származik, „nagyon földközeli nevelést” kapott. „Nagyon falusias, nagyon robusztus is tudok lenni. Úgy nőttem fel, hogy az értékeink, a kultúránk azok oltalmazandók idegen befolyással szemben, ezek egyszerűen túlburjánzanak” – mondta Weidel, aki ebben látja a „közös pontot”.
„Orbánt bátor, jó embernek tartom, aki a konzervatív, liberális, szabadságelvű mozgalom feje Európában, és úgy gondolom, hogy sok országot tudunk tömöríteni magunk mögé a szabadság új mozgalma érdekében.”
Hogy Orbán milyen fejet vágott, amikor Weidel liberálisnak nevezte, nem derült ki, ahogy a szerdai sajtótájékoztatón se láttuk Orbán arcát, miközben Weidel arról beszélt, hogy liberálisnak tartja magát, és hogy egy nővel él, akivel két fiút nevelnek együtt.
„Tegnap egy hosszú vacsora keretében megbeszéltük, milyen lehetőségei lennének az Európai Unió megreformálására az egyes országoknak. Egyetértünk abban, hogy az EU-t reformálni kell, Brüsszel egy teljesen rendezetlen, strukturálatlan, bürokratikus üzem, ami még drága is. Nem lehet világos döntéseket hozni, minden, ami Brüsszelből érkezik, az rossz” – folytatta Weidel, Orbán pedig ezen a ponton bőszen elkezdett jegyzetelni, majd Weidel azzal folytatta, hogy „az összes bürokratát ki lehetne dobni, hogy rendes munkát folytassanak, hogy tudják, hogy milyen egy bércédula a dolgozó lakosság számára”.
„Az egész brüsszeli ufót le kéne bontani, és vissza kell helyezni a nemzetállamokba” – mondta Weidel.
Orbán azt mondta, Weideltől kapott egy „éles elemzést arról, hogy milyen helyzetben van a német középosztály”. Szerinte ami Magyarországon él az emberek fejében ezzel kapcsolatban, az egy hamis kép, „azt gondolják, hogy a német középosztály egy rendíthetetlen státuszú réteg, akinek biztos tulajdona, biztos jövedelme, tervezhető kilátásai és egy nagy vásárlóereje van”. De Weidel neki azt mondta, hogy a német középosztály „törékeny helyzetbe került”, és „ennek nagy politikai jelentősége van, különösen akkor, ha egy országban demokráciaprobléma lép fel. A németek 70 százaléka erőteljes migrációellenes politikát akar, közben a vezetőik ezt nem hajlandók követni, ez egy demokráciaprobléma. Az, hogy az emberek egy középosztályt megerősítő politikát akarnak, és nem kapják meg, az egy demokráciaprobléma. Ha egy ország nem akarja magát alávetni a brüsszeli ufó diktátumainak, hanem nemzeti hatásköröket akar gyakorolni, és a vezetőik nem veszik tudomásul, az demokráciaprobléma”.
Orbán gondolatmenetét ezután azzal fejezte be, hogy „egy demokratikus rendszerben nem lehet büntetlenül alapvető kérdésekben az emberek szándékával szembeni politikát csinálni”, mert „abból baj lesz”, illetve hogy „egy demokráciában csak annak a politikai erőnek van jövője, aki azt akarja csinálni, ami az alapvető szükségletéhez kapcsolódik az embereknek”.
Weidel szerint „az európaiaknak a mainstream média csődje miatt nem is teljesen tudatos, hogy az Európai Unióban demokráciadeficit van”, és hogy „az Európai Unió önmagában nem demokratikus”. Majd arról kezdett beszélni, hogy „egyoldalú, ideológiai alapú károkozás volt a német iparral szemben”, amikor betiltották a belső égésű motorok gyártását, és hogy Németország már nem is tud dízel- és benzinmotort előállítani. Ezzel arra akart példát hozni, hogy Brüsszel szerinte demokráciadeficittel bír, és „feltétlenül vissza kell tennünk a kompetenciákat oda, ahol a megválasztott népképviselők ülnek”.
Orbán a demokráciadeficit témájára rácsatlakozva azzal folytatta, hogy „amikor jól mennek a dolgok, akkor a demokráciadeficitnek a jelentősége kellemetlen, de nem fájdalmas. Amikor a dolgok rosszul mennek, akkor politikai vezetés kell, és a bürokrácia alkalmatlan a politikai vezetésre, és a hatalom Európában a bürokráciához van telepítve, akik nem tudnak mit kezdeni vele, mert bürokraták”. Szerinte „ezért ma nincs politikai vezetése az uniónak”.
„A politikai vezetést Németországnak és Franciaországnak kéne megadnia, de egyelőre mindkét ország a saját gondjaival van elfoglalva és nem tud európai vezetést adni” – mondta Orbán.
Ezután Weidel vette át a szót, aki azzal folytatta, „igazi probléma van Donald Trumppal, aki vámokkal fenyegetőzik”, és hogy „itt egy igazi nagy gazdasági és politikai probléma van az európai ipar számára”. Weidel ott látja a problémát, hogy „Trumpnak nincs tárgyalópartnere”, és „egy olyan pragmatikus ember számára, mint Donald Trump, aki persze belpolitikai okokból védeni kívánja a saját iparát, a következő tárgyalópartnere Kína, egy autoriter, erős vezetésű állam, és a legegyszerűbb számára, hogyha dűlőre jut Kínával, mert Európa nem túl vonzó, ott nincs tárgyalópartner, mert Európában nincs vezetés.”
A Weltwoche kérdésére, hogy az EU „egyáltalán reformálható-e” vagy „a bürokraták beleállnak a lövészárokba”, Orbán válaszolt, miszerint „a Patriótáknak van egy történelmi küldetése; vissza kell szerezni az Európai Uniót az európai emberek számára. Rá kell szorítani az EU-t, hogy azt csinálja, amit az európai emberek akarnak. Meg kell állítani a migrációt. A green deal halott. Kell csinálni egy energiapolitikát, ami olcsóvá teszi az energiát. Ezeket a politikákat nekünk győzelemre kell vinni Brüsszelben”. Orbán arra számít, hogy idővel ők lesznek a legerősebb csoport az Európai Tanácsban, és utána meg kell próbálniuk az európai parlamentben is „a legerősebb csoporttá válni”, ahol most arra várnak, „hogy az orosz-ukrán háború lekerüljön a napirendről”.
Weidel szerint az emberek Németországban politikai változást akarnak, és szerinte azért a legerősebb a CDU/CSU, mert „az teljes egészében lemásolta a programunkat, tehát AfD-álláspontokkal csinálnak választási küzdelmet, 100 százalékban a mi programunkkal”. Úgy látja, hogy most „instabil koalíció lesz talán egy-két évig, és aztán ismét választások lesznek”, és addig ők, vagyis az AfD tovább fognak erősödni, aztán meg is előzik a CDU-t.
„Egyébként már régen megelőztük volna a CDU-t, egyes egyedül a mainstream média, a jól etetett közszolgálati médiának köszönhető, hogy ez a párt ilyen erős” – mondta Weidel, aki a szerdai sajtótájékoztatón is arról beszélt Orbán Viktor mellett állva, hogy az a problémája a német közmédiával, hogy „nem tesznek fel kritikus kérdéseket, pedig a médiának a demokráciákban a negyedik hatalmi ágat kellene képviselnie. Információt és átláthatóságot kellene biztosítania, hogy minden egyes választó megalapozott döntést hozhasson”.
Weidel ezután elmondta, azért lett politikus, mert elégedetlen volt Angela Merkellel, aki „odaállt, és azt mondta, hogy az ő politikája alternatívamentes. Akkor tudtam, hogy itt nagyon nagy problémák lesznek”. „Ez az alternatívamentesség, egy tömbpárti rendszer esetében volt az, ami engem politikussá tett, ezért vagyok ma ebben a pozícióban” – mondta Weidel, amire Orbán azzal reagált: „Érdekes, amit hallottam”, majd azzal folytatta: „én is így kerültem a politikába. A kommunisták mindig azt mondták, hogy itt nincsen semmilyen alternatíva, és én azt gondoltam, hogy nem akarok egy olyan országban élni, ahol nincsen alternatíva.”
Az 1988-as pártalapításról beszélt ezután, hogy „akkor még a liberál szót használtuk, csak az a szó közben tönkrement, kompromittálták a balosok, úgyhogy mi a freedom szót használjuk, a szabadság szót. Én a szabadság miatt vagyok a politikában, ez is az oka annak, hogy könnyen értünk szót egymással” – mondta Orbán, miközben Weidelre nézett.
Orbánt ezután Trumpról kérdezték, hogy milyen szempontból példakép számára, és milyen szempontból nem.
„Minden összehasonlítással óvatosan kell bánni, Amerika egy másik dimenzió. Méretében és kulturálisan. Európából nőtt ki, de elfejlődött tőlünk, ami ott működik kulturálisan, az itt nem működik. De egy dologban mindig számíthatunk az amerikai elnökre, Trump elnök úrra. Ő egy szabadságharcos. Igaz, hogy nem a politikából, hanem az üzletből érkezett a szabadságharc mezejére, de ő egy szabadságharcos, és szét akarja törni azokat a struktúrákat, amelyek globális méretekben is korlátozzák a szabadságot. Aminek a legjobb példája a mostani botrány, amivel fölfedi, hogy az amerikai kormányzati pénzekből hogyan finanszírozták egyébként a baloldali, liberális, globalista szervezeteket, mindenhol, Európában is. Magyarországon egész hálózatokat tartottak fönn annak érdekében, hogy elnyomják az olyan szabadságharcosokat, mint mi, és elérjék, hogy brüsszeli, liberális, baloldali kormány legyen Magyarországon” – szakadt ki Orbánból, aki ezután harcostársának nevezte Trumpot.
Majd rátért arra, hogy „lesz egy problémánk, illetve van egy problémánk, már most. Ez nem a szabadság kérdésével függ össze, hanem a gazdasággal. Ugyanis Donald Trump tudja, hogy mit akar, de az Európai Unió nem tudja. Itt ülünk, mint a riadt nyulak, és várjuk, hogy a róka egyszer csak előjön, és majd valami rossz fog velünk történni, ahelyett, hogy már régen megkerestük volna az amerikaiakat, ajánlatokkal”.
A kérdésre, hogy hogyan változtatja meg Trump a világot, és mikor lesz vége a háborúnak, és Trump ennek hogyan vet véget, Orbán öt pontban válaszolt, de végül a háborúval kapcsolatban nem mondott semmit.
„az első a hogyan gondolkodjon a világ a migrációról. Világos: a migráció rossz, ezért azt meg kell állítani. Az illegális migráció meg a legrosszabb. A második, hogy megváltoztatja a háborúról és a békéről való gondolkodást, mert békét akar. Itt Európában Magyarország kivételével mindenki más le akarja győzni az oroszokat, ami egy őrület.Három; meg fogja változtatni a gondolkodást az energiáról és az egész green dealről. Nem lehet a gazdaság és az üzlet ellenében zöld politikát csinálni.A negyedik, hogy véget vet a kereszténység kigúnyolásának, mert a nyugati világban szokássá vált, hogy a kereszténységet kigúnyolták, lebecsülték, és középkorinak minősítették azokat, akik a keresztény közösséghez tartoztak, és ő világossá tette, hogy kereszténynek lenni egy érték.Végül az ötödik nagy változás, hogy vissza fogja hozni a szabad beszédet a politikai korrektség helyett.”
Weidel egyetértett abban, hogy „Trump pontosan tudja, mit akar”, de „itt Európában nem tudjuk, hova akarunk eljutni, nincs vezetésünk. Ennek megfelelően erős, öntudatos, szuverén nemzetek kellenek, amelyek észszerű döntéseket tudnak hozni saját országuk számára”.
Ezután egy gyors váltással Weidel arról kezdett beszélni, hogy ha az AfD hatalomra jut, az atomerőműveket azonnal újra üzembe helyezik, „a szénből való kiszállást visszacsinálják”, és a földgázt onnan fogják beszerezni, ahonnan a legolcsóbb, „szívesen akár Oroszországból is”. De mindenek előtt hozzányúlnak az adókhoz, és „a dolgozni járó embereket” tehermentesíteni fogják.
A kérdésre, hogy mi teszi optimistává Európa jövőjével kapcsolatban, Weidel azt válaszolta: „Az én elsődleges feladatom, hogy hazámat, a Német Szövetségi Köztársaságot, amelyet szeretek és amelyet szolgálni szeretnék, ismét talpra állítsam, és rendet teremtsek, hisz az utóbbi 20 évben minden rendetlenné vált.”
„Orbán Viktor az élen halad, ő egy ikon számunkra, személy szerint az én számomra, és nagyon szép, hogy legalább itt van vezetés”.
A Weltwoche kérdésére, hogy „mi az, ami reményt ad ebben a siralomvölgyben”, Orbán azt válaszolta: „Az európai horizonton semmilyen fénysugarat nem látok, Magyarország ügyében rendkívül optimista vagyok. Az Európai Unió a túlélésért küzd. Erősen kétséges, hogy fent tud-e maradni. És ha nem változtat jelentős mértékben a gazdaságpolitikáján, az energiapolitikáján, a migrációs politikáján, az EU szét fog esni. Az Európai Unió megmentésére rendelkezésre álló időablak rendkívül szűk, egyre inkább záródik, kevés időnk van. Én egy tízmilliós országot vezetek, még itt vannak a kisebbségeink is a határon, de nyilvánvaló, hogy Magyarország nem tudja megmenteni az Európai Uniót. Az Európai Uniót Németország és Franciaország tudja megmenteni. Az erre való képességet jelenleg nem látom.”