A Google Maps letiltotta a Mexikói-öbölre vonatkozó értékeléseket, miután kritika érte a döntését, miszerint az amerikai felhasználók számára az „Amerikai-öböl” feliratot használta. (A magyar felhasználók a dodonai Mexikói-öböl, alatt zárójelben Amerikai-öböl megoldással találkozhatnak, mint a képünkön is látszik.)
A technológiai óriás szerdán frissítette a helyszín nevét, miután Donald Trump amerikai elnök elrendelte annak megváltoztatását a hivatalos kormányzati dokumentumokban.
Ha valaki most a Google Mapsen az öböl nevére kattint, akkor a bal hasábban megjelenik az öböl infopanelja, de ha véleményekre kattintunk, akkor a magyar verzióban is arról tájékoztatnak, hogy „a bejegyzések közzététele jelenleg ki van kapcsolva”.
A BBC szerint emellett Google törölt is néhány negatív értékelést, amiket a névváltoztatás nyomán írtak a felhasználók. Erre utal, hogy a Google Maps helykeresési találatánál hagyott legfrissebb értékelés most egy hónappal ezelőttről származik. A felhasználók a közösségi médiában azt állítják, hogy több száz egycsillagos értékelést távolítottak el, és „cenzúrával” vádolták a Google-t.
Az úgynevezett „review-bombázás” a Google keresési vagy térképes találatokban megjelenő cégek vagy vállalkozások elleni online tiltakozás népszerű formájává vált. Decemberben például a Google eltávolította a becsmérlő értékeléseket egy pennsylvaniai McDonald’s-ról, ahol Luigi Mangione-t, a United Healthcare vezetőjének, Brian Thompsonnak a meggyilkolásával megvádolt férfit letartóztatták.
A Google hétfőn egy blogbejegyzésben közölte, hogy az amerikai felhasználók a Maps-en a Mexikói-öböl helyett az „Amerikai-öböl” feliratot látják majd. Azt mondta, hogy ez a „régóta fennálló politikát” követi, amely az amerikai hivatalos kormányzati forrásokban frissített névváltozásokat tükrözi. Az Apple is megváltoztatta a nevet a saját Térképek alkalmazás amerikai felhasználói számára.
A név Mexikóban változatlan marad, a világ többi részén pedig a jelenlegi név mellé zárójelben az „Amerikai-öböl” feliratot is beillesztik.
A nagy techcégeket és azok vezetőit azzal vádolták, hogy ellentmondásos politikai változtatásokkal próbálják „kegyeibe férkőzni” a Trump-kormányzatot. A Meta például januárban bejelentette, hogy elhagyja az amerikai tényellenőrzőket és néhány globális tartalmi politikát, majd később csatlakozott egy sor céghez, köztük a Google-hoz és az Amazonhoz, amelyek csökkentették a sokszínűségi felvételi célokat.