Elhunyt Kun György, az auschwitzi ikerkísérletek utolsó magyar túlélője. A Szombat.hu értesülése szerint a 93 éves gépésztechnikus 2025. február 5-én távozott el, hozzátartozói az Óbudai zsidó temetőben búcsúztatták.
Tizenkét évesen került Auschwitzba
Kun György 1923 januárjában született Vállajon, öccse ugyanazon év decemberében jött világra. A két fiú Székesfehérváron járt az elemi zsidóiskolába, amelynek elvégzése után a zsidóellenes törvények miatt nem vették fel őket gimnáziumba. Ezért polgári iskolába kerültek, ahol osztálytársaik gyakran akarták őket bántalmazni.
Azt mondták: »Te büdös zsidó! Kinyírunk!« (…) meg akartak verni, de akkor még jól futottam, és haza tudtam szaladni
– mesélte el Kun György 1999-ben, a Soá Alapítványnak adott interjújában.
1944-ben a családot a tanyáról először a seregélyesi gettóba, majd a székesfehérvári téglagyárba vitték. Auschwitz-Birkenauba májusban deportálták őket, ahová visszaemlékezése szerint zsúfolt marhavagonon érkeztek. Ott aztán a hírhedt Mengele doktor fogadta őket más tisztek társaságában, akik szétválasztották a családot.
Mi, négyen egymás mellett mentünk. Az öcsémmel majdhogynem egyforma magasak voltunk, és egyforma ruhát viseltünk. Anyám fogta a kezünket, apám ment mellettünk. Apámat elválasztották tőlünk: őt jobbra küldték. Akkor még nem tudtuk, hogy ez mit jelent
– részletezte az interjúban.
Mengele a két, nagyjából egykorú és egyformán öltözött fiút meglátva, azt kérdezte édesanyjuktól: „Zwillinge?” (Ikrek?). Anyjuk nem tudott németül, a kérdésre mégis ösztönösen igennel válaszolt. A fiúk ennek köszönhették, hogy élve hagyták el a haláltábort.
Minden nap rettegésben telt
Az orvos ugyanis a transzportokból kiválasztotta az ikreket, akiket aztán elkülönített a többi fogolytól. Közéjük került Gyuri és öccse, a nála 11 hónappal fiatalabb Pista is. Édesanyjukat akkor, a birkenau-i rámpán látták utoljára.
Az ikrek regisztrálásakor, már a barakkban, születési adataikból kiderült, hogy valójában nem ikrek. Ám a magyar zsidó ikrekre felügyelő 28 éves Spiegel Ernő – aki maga is iker volt – elhallgatta ezt a felismerést, és arra utasította a két gyereket, hogy attól a pillanattól fogva vallják magukat ikreknek. Gyurinak az A-14321-as, testvérének az A-14322-es számot tetoválták alkarjára.
Kun György tisztán emlékezett Mengelére, lengyel asszisztensére és sok minden másra is. Tanúvallomásában felidézte, hogy minden gyerek rettegett, amikor vizsgálatra kellett menniük, akár a birkenaui cigány lágerben lévő Mengele-rendelőbe, akár a másik, auschwitzi rendelőbe, mert soha nem tudták, mi fog történni velük. Fényképeket és röntgenfelvételeket készítettek róluk és testük minden egyes részletéről. Megvizsgálták a hajukat és a szemüket, injekciókat kaptak, és gyakran vettek tőlük vért.
Mi ketten különösen féltünk, mivel mi nem voltunk ikrek. És ezt nem is tudták sokan, csak Spiegel, és néhány másik gyerek (…) Meg is mondták nekünk, hogy ha kiderül, akkor vége az életünknek. (…) Mindenki félt. Ez a rettegés minden nap bennünk volt, hogy egyszer csak vége, és akkor minket is ugyanúgy elvisznek, mint ahogy viszik a többieket
– idézte fel.
1944 telén, dr. Heinz Thilo, Mengele helyettese és riválisa kiválogatta a legkisebb ikreket, köztük Gyurit és Pistát is, és bezárta őket egy barakkba. A gyerekek tudták, hogy ez mit jelent: másnap viszik őket a gázkamrába. Ám Spiegel Ernő, az „ikerkápó”, áthágva a láger minden szabályát, életét kockáztatva eljutott egy telefonos őrhöz, és értesítette Mengelét, aki visszavitette a halálra szánt gyerekeket. Mengele a kísérletre szánt „tárgyait” mentette, Spiegel Ernő életeket.
Spiegel tanította is az ikreket, tartotta bennük a lelket, így élték meg a felszabadulást, amikor Spiegel vezetésével hazaindultak Magyarországra. Csapnál váltak szét, onnan kisebb csoportokban indultak tovább a gyerekek, Spiegel a kisebbeket az idősebbek gondjaira bízta.
Kun György édesanyját Auschwitzban meggyilkolták, apja újra nősült. György élete végéig Budapesten élt, testvére, Pista, 1956-ban az Egyesült Államokba vándorolt, és 1961-ben, betegségben halt meg. Kun Györgynek egy lánya és két unokája született.
A Spiegel Ernő és az auschwitzi magyar zsidó ikrek történetéről szóló amerikai dokumentumfilmet az idén mutatják be.
The post Elhunyt az auschwitzi ikerkísérletek utolsó magyar túlélője first appeared on 24.hu.