A jogállamiság helyzetét vizsgáló tényfeltáró delegációt küld az Európai Parlament (EP) hazánkba áprilisban – erről döntenek ma az EP frakcióvezetői, legalábbis a Népszava információi szerint. A delegáció célja, hogy felmérje, hogyan változott a jogállam helyzete az elmúlt évek során Magyarországon, különös tekintettel a bírósági reformokra és a korrupció helyzetére.
Tineke Strik holland zöldpárti képviselő szerint a delegáció kíváncsi lesz a „civileket támadó Szuverenitásvédelmi Hivatalra”, az Integritás Hatóság vezetője elleni nyomozásra és a bírósági reformokra, amelyet a bírák fizetésemeléséhez kötöttek. Strik a magyar jogállamisági téma parlamenti jelentéstevőjeként felel majd azért a jelentésért, ami az EP többségének álláspontját képviseli. Legutóbb tavaly áprilisban jött ki ilyen jelentés, ebben már választási autokráciaként jellemzik Magyarországot.
Az EP kezdeményezésére indult 2018-ban a hetes cikk szerinti eljárás is, amelyet akkor szokás elindítani, ha egy tagállam az EU értékeit súlyosan és tartósan sérti. Az eljárás végén akár az adott ország szavazati jogát is felfüggeszthetik az Európai Tanácsban, de a tagállamok jelenleg nem nagyon akarnak tenni ezért.