Nem állítják helyre az 1944-ben mártírhalált halt költő, Szenes Hanna januárban megrongált budapesti tűzfalfestményét – közölte a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (MAZSÖK) és a Színes Város Csoport szerdán.
A II. kerületi Frankel Leó úti társasház tűzfalán látható festményt januárban vörös festékkel spriccelték le. Az alkotók és a finanszírozók közös döntése, hogy a megrongált alkotást nem állítják helyre, a „meggyalázott festményt jelen formájában megtartják mementóként”.
Szabó György, a MAZSÖK elnöke szerint a megrongált festmény emlékezteti „a józan gondolkodású többségi társadalmat, hogy a halálakor 23 éves hős költő, Szenes Hanna gyilkosának szellemi örökösei még mindig köztünk járnak”.
Az 1921-ben született Szenes Hanna magyar költő egyike volt annak a tizenhét magyar származású zsidónak, akiket a második világháború alatt a brit fennhatóság alatt álló Palesztinában az angol hadsereg arra képezett ki, hogy ejtőernyővel Jugoszláviába ledobva megkíséreljék valamilyen módon megakadályozni a magyar zsidók akkor már küszöbön álló deportálását. Szenest egy csendőrjárat fogta el a határnál, a Margit körúti fogházban kínozták, a nyilas hatalomátvétel után pedig a fogház udvarán lőtték agyon. Izraelben nemzeti hősként tartják számon.
Őrsi Gergely kerületi polgármester korábban azt írta, „keserű érzés belegondolni a cselekedet motivációjába, ugyanis vagy egy olyan budai lány emlékét akarta valaki megrongálni, aki korán felismerte a világot fenyegető veszélyeket, és bátran cselekedett, életét áldozta azért, hogy másokat megmenthessen, vagy egyszerű, tudatlan vandalizmus áll a falfestmény megrongálása mögött, amibe ugyanúgy keserű belegondolni”. A festményt nagyjából fél éve adták át, a hatóságok már nyomoznak, de gyanúsítottról még nem tudni. (via MTI)