Az állandó, kezeletlen stressz olyan testi tüneteket produkálhat, amelyekre más esetben talán nem is gondolnánk. A túlzott stressz már pár pillanat alatt is képes a szervezet működését megváltoztatni – elég, ha csak a heves szívdobogásra, szapora légzésre, megemelkedő vérnyomásra gondolunk –, ha pedig állandósul, akkor előbb-utóbb tartós fizikai problémákat, betegségeket okozhat.
(Fotó: Getty Images)
A túlzott stressz testi tünetei:
Gyomorpanaszok
Az állandó, tartós stressz egyik legjellemzőbb tünete, amikor hasi fájdalmunk és diszkomfortérzésünk támad a gyomor körül. Az állandó feszültség és szorongás oxigént von el, görcsös érzést okozva a gyomorban. Ez a szervezet természetes reakciója, a szimpatikus idegrendszer aktiválódása a stresszre.
A stresszhormon blokkolhatja a tesztoszteront
A férfiak életében a tartós stressz egészen érzékeny területeken (is) okozhat tüneteket. Angolszász kutatások szerint a stresszhormon (kortizol) magasabb szintje blokkolhatja a tesztoszteront. Tehát a szexualitással, a férfiassággal (is) erősen összefüggő problémáról van szó. A testi tünetek, megbetegedések között szerepelhet a prosztatagyulladás, sőt a prosztatarák is – olyannyira meghatározó ezekben az esetekben a stressz, hogy a megfelelő stresszkezelés javulást eredményezett a már daganatos betegségben szenvedő férfiak állapotában.
Pánikroham
Egy stresszes munkanap után – minden előjel nélkül – hevesen zakatolni kezd a szívünk, a mellkasunk szorít, úgy érezzük, nem kapunk levegőt, izzadunk, remegünk. Az ijesztő jelek aztán egy idő után maguktól megszűnnek. Ha a rutinvizsgálatok semmilyen testi bajt nem jeleznek, sokszor az derül ki, hogy pánikrohamot éltünk át.
A hosszú távon kezeletlen pánikbetegség gyakran vezet depresszióhoz, és a különféle szervi bajok is halmozottan fordulhatnak elő: például tartóssá válhat a magas vérnyomás, de a szívnek sem tesz jót, pláne, ha rendszeressé válik a megterhelően magas pulzus.
Alvászavar
A tartós feszültség és stressz miatt alvászavar alakulhat ki, hiszen a napközbeni problémáink éjjel is tovább gyötörhetnek: forgolódunk, többször felriadunk, márpedig, ha nem tudjuk kipihenni magunkat éjszakánként, napközben még feszültebbek leszünk. Olyan ördögi kör alakulhat ki, amelyből szinte képtelenség kitörni. Vizsgálatok bizonyítják, hogy a tartós feszültségben élők gyakrabban betegszenek meg, illetve baleseteket is könnyebben okoznak.
A túlzott stressz intő jele lehet:
izommerevség, leginkább a nyaki részen és az állkapocsizmokban,
gyakori fejfájás,
pattanások megjelenése,
túlzott izzadás,
állandó fáradtság,
szabálytalan légzés, nehézlégzés,
puffadás, hasfájás, hasmenés és székrekedés,
a gyomor- és bélfekélyek kialakulásának kockázata is megnő,
a stresszhormonok olyan autoimmun jellegű betegséget is produkálhatnak, amelyben a hajtüszők gyengülnek, hajritkulást és -hullást idézve elő,
gyengülhet az immunrendszer is, amelynek következtében lassabban gyógyulhatnak a sebeink, illetve gyakrabban és hosszabb ideig lehetünk betegek,
a tartósan megemelkedett vérnyomás és pulzusszám hosszú távon érelmeszesedést vagy szívinfarktust is okozhat.
A tartós stressz a szexuális életre és a hormonrendszer egyensúlyára is negatív hatást gyakorol. A folyamatos, tartós stresszben élő nőknek gyakran kell megküzdeniük menstruációs zavarral, premenstruációs szindrómával és krónikus gyulladásokkal, de akár még spontán vetélés is lehet a feszültséggel teli életmód következménye.
Ha túl sokáig maradunk stresszes állapotban, az akár súlyos depresszióhoz is vezethet. Ilyen esetben mindenképpen szakemberhez kell fordulni. Kérjük ki egy pszichológus (súlyosabb esetekben pszichiáter szakorvos) tanácsát akkor, ha a tartós stressz már fizikailag is látható formában jelentkezne nálunk!
The post Túlzott stressz: ezek a szervek vannak veszélyben first appeared on nlc.