Szudán és Oroszország megállapodott egy orosz haditengerészeti bázis létesítéséről – közölte Ali Juszef Sarif, az északkelet-afrikai köztársaság külügyminisztere, miután Moszkvában tárgyalt orosz hivatali partnerével, Szergej Lavrovval. „Kölcsönös egyetértésre jutottunk ebben a kérdésben. A kérdés tehát meglehetősen egyszerű. Nincs mit hozzátennem. Mindenben megegyeztünk és megállapodtunk” – mondta a közös sajtótájékoztatón.
Az, hogy Moszkva és Kartúm között megállapodás jött létre egy orosz haditengerészeti bázis szudáni létrehozásáról, 2020 novemberében vált ismertté. Az egyezség értelmében az objektum maximális létszáma nem haladja meg a 300 főt, és egyszerre legfeljebb négy orosz hajó lehet majd a kikötőben.
Szudánban 2021 októberében katonai puccs történt, aminek a vezetője, Abd el-Fattáh el-Burhán szükségállapotot hirdetett, feloszlatta a szuverén tanácsot és a kormányt. Az orosz bázis létesítéséről szóló megállapodást még nem ratifikálták, bár Burhán szerint a köztársaság továbbra is tartja magát a Moszkvával kötött megállapodáshoz.
2023 áprilisa óta Szudánban harcok folynak a Burhán vezette reguláris hadsereg és Mohammed Hamdan Daglo által vezetett, gyorsreagálású erők között. A felek egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tesznek a harcok sikerességéről.
Eközben Szíriában
Közben Vlagyimir Putyin megtartotta első hivatalos tárgyalásait Ahmed Huszejn es-Sárral, aki januárban lett Szíria átmeneti elnöke. A Kreml sajtószolgálata szerint a telefonbeszélgetés „konstruktív, üzletszerű és érdemi jellegű” volt.
Putyin sok sikert kívánt beszélgetőpartnerének „az ország új vezetése előtt álló feladatok megoldásához a szíriai nép javára”, és megjegyezte, hogy elvszerű álláspontot képvisel Szíria egységének, szuverenitásának és területi integritásának támogatása mellett. Megerősítette, hogy Oroszország kész „segíteni a szíriai társadalmi-gazdasági helyzet javításában”, ideértve az ország lakosainak nyújtott humanitárius segélyt.
Az orosz és az új szíriai hatóságok már tárgyaltak, de nem elnöki szinten. Január végén egy orosz küldöttség Mihail Bogdanov külügyminiszter-helyettes vezetésével Szíriába látogatott. Akkor a szíriai hatóságok felszólították Oroszországot, hogy vegye figyelembe a „múlt hibáit”, fizessen kártérítést, és kezdje meg az újjáépítést.
Bogdanov ezután közölte, hogy a szíriai orosz katonai bázisok sorsának ügyében semmi sem változott. Februárban a szíriai átmeneti kormány védelmi minisztere azt mondta, az új szíriai hatóságok készek megtartani az orosz katonai bázisokat, ha „ebből hasznot húznak”. A Reuters szerint a szíriai kormány azt is követelte, hogy Moszkva adja ki a volt szíriai elnököt, Bassár el-Aszadot, aki Oroszországban kapott menedékjogot. (Meduza, MTI)