Több mint 200 ezer dán írta alá azt a szatirikus petíciót, amit azért indítottak, hogy megvásárolják Kalifornia államot az Egyesült Államoktól, írja a Guardian.
„Tudja, mire van szüksége Dániának? Több napsütésre, pálmafákra és görkorcsolyára. Nos, van egy egyszer az életben adódó lehetőségünk, hogy valóra váltsuk ezt az álmot” – olvasható a petícióban. „Vásároljuk meg Kaliforniát Donald Trumptól!” A weboldalon az állítólagos támogatók – Lars Ulrich, a Metallica dobosa és Viggo Mortensen színész – képei mellett az alábbi szlogen szerepel: Måke Califørnia Great Ægain.
„Elhozzuk a hygge-t Hollywoodba, a kerékpárutakat Beverly Hillsbe és a bio smørrebrødöt – a hagyományos skandináv szendvicset – minden utcasarokra. Jogállamiság, mindenki számára elérhető egészségügyi ellátás és tényeken alapuló politika jöhet” – folytatódik a petíció, ami egymilliárd dollárt („plusz-mínusz néhány milliárdot”) és 500 ezer aláírást gyűjtene össze.
„Legyünk őszinték – Trump nem éppen Kalifornia legnagyobb rajongója. »A legromosabb államnak« nevezte és évek óta viszálykodik a vezetőivel. Biztosak vagyunk benne, hogy a megfelelő árért hajlandó lenne megválni tőle” – zárul a szöveg.
Trump és Kalifornia demokrata kormányzója, Gavin Newsom között feszült a viszony, mióta az elnök újra hivatalba lépett. Newsom nemrég 50 millió dollárt irányított a Trump-kormányzat és annak deportálási törekvései elleni harcra, Trump pedig azzal fenyegetőzött, hogy feltételekhez köti az államnak nyújtott szövetségi katasztrófatámogatást.
A petíció visszavágás a Dániához tartozó Grönland megvásárlásának terveire. Donald Trump január elején abszolút szükségszerűségnek nevezte, hogy amerikai ellenőrzést szerezzenek a sziget felett, ami 600 éve Dánia része, de 2009-ben széles körű autonómiát kapott. Az amerikai elnök nem zárta ki a katonai vagy gazdasági lépéseket, így például a Dániát sújtó vámtarifák elrendelését sem.
Trump fia, Donald Trump Jr. demonstratíve ellátogatott a szigetre, a vizit után Grönland miniszterelnöke, Múte Egede Trump Jr. látogatása után azt mondta, ők grönlandiak akarnak lenni, nem dánok vagy amerikaiak. Ezt alátámasztja az a kutatás is, ami szerint a grönlandiak 85 százaléka nem akar az Egyesült Államokhoz csatlakozni. Mette Frederiksen dán miniszterelnök beszélt telefonon Trumppal, de belsős információk szerint a hívás borzalmasan sikerült.