Újságírókarrierem alatt – összeszámoltam – nagyjából kétszázötven kütyü kárt a kezemben (vagy, ahogy most is: kezemen): laptop, tévé, projektor, vezeték nélküli hangfal, szóval csupa olyan dolog, amivel kapcsolatban tudtam, mire számíthatok – aztán vagy megleptek, vagy nem. (Az esetek többségében nem.) A Huawei Watch D2 okosórával azonban olyasmi történt, ami addig sosem:
Hullámzó és viharos érzelmi viszonyba kerültünk, és kellett némi idő, energia és egymásra figyelés, amíg kiépült a kölcsönös tiszteleten alapuló, harmonikus kapcsolat.
Ez persze inkább rajtam múlt, hiszen az okosóra (lelövöm a poént) az egyik legjobb, amit valaha láttam. Ahogy mondani szokták: velem van a baj, nem veled. A D2-esnek csupán annyi volt a „bűne”, hogy rögtön azután, hogy először felcsatoltam, tökéletes vérnyomás-értékeket mutatott. Megmagyarázom.
Vérnyomásproblémás családból származom, azaz engem is fenyegetnek a különféle ezzel összefüggő szív- és érrendszeri betegségek. Ezzel persze csak annyit mondtam, hogy teljesen átlagos, negyvenes magyar férfi vagyok. A WHO statisztikái szerint a tünetegyüttes előfordulása 30 év alatt megduplázódott, jelenleg nagyjából minden ötödik embert érint, Magyarország azonban világviszonylatban és Európában is rekorder: a felnőtt lakosság közel fele érintett, a 39 és 70 közötti férfiak különösen, nálunk 56 százalék az arány. Ez azért is ijesztő, mert tudvalevő, hogy az én generációm, bár már valamennyire egészségtudatos, orvoshoz járni azért nem akaródzik, különösen „csak úgy”. (Értsd: az ilyenkor már melegen ajánlott rutinvizsgálatokra sem, mint vérkép, tüdőszűrés, prosztatavizsgálat és – igen! – vérnyomásmérés).
Szóval tipikus család az enyém: a háztartásban akad egy vérnyomásmérő, amit a nők előszeretettel használnak és könyörögnek fel a férfiak felkarjára is, ők pedig gyengébb pillanatban hagyják is magukat, hogy aztán a borítékolhatóan magas értékeket hallva elhesegessék az aggódó szavakat azzal, hogy „ez még belefér, és különben is, teljesen jól érzem magam”. (Spoiler alert: nem fér bele és nem érezzük teljesen jól magunkat.) A magasvérnyomás-betegség ráadásul azért is alattomos, mert az ember, ha más nyavalyája nincs, tényleg jól érzi magát, ennek ugyanis tünete nincs. Pontosabban amikor már van, akkor már késő: sokkal nehezebb kordában tartani, nagyobb a rizikó, és aligha ússzuk meg gyógyszerek nélkül.
Nem csoda, hogy a család gondos háziorvosa mindig megmérte a vérnyomásom, amikor csak fizikai közelségbe kerültem hozzá, nem volt apelláta. A verdikt pedig mindig ugyanaz volt:
Kicsit magas, de még nem vészes, figyelgessük.
Az otthoni vérnyomásmérés, szigorú szülői felügyelet mellett ugyanezt mutatta. Most pedig, 42 évesen, húsz évnyi „kicsit magas, de nem vészes” vérnyomás után felhúztam a karomra a Huawei a hagyományos vérnyomásmérőkhöz hasonló, felfújható mandzsettával ellátott okosóráját, a D2-őt, és mit mutat? 125/79. Igen. Tökéletes. Értsd: kizárt, hogy ez az óra pontos értékeket mutat – legalábbis ez volt az első gondolatm. Nagyobbat nem is tévedhettem volna.
Forrás: Huawei
Úgyhogy itt az ideje beszélni magáról az óráról.
Mit tud a D2?
A Huawei Watch D2 egy csúcskategóriás, az összes ma elérhető funkcióval felszerelt okosóra, amelynek stílusa ezzel együtt is letisztult, elegáns. Azaz a hétköznapi sportolásra és állandó hordásra tervezték, nem extrémsportolóknak. Hozzánk az aranyszínű – de csöppet sem feltűnősködő, sőt, kifejezetten diszkrét – változat érkezett szürke bőrszíjjal. A bőr szerencsére csak a szíj külső részét díszíti, az anyaga egyébként hagyományos gumi, azaz sportoláskor is kényelmes, nem szívja fel az izzadságot, könnyen tisztítható.
Maga az óratok lekerekített téglatest, azaz praktikus: így jobban kihasználja a kijelzőt, mint a kerek számlappal ellátott modellek. Kijelzője természetesen AMOLED, méghozzá olyan fényerővel, hogy azt a csúcskategóriás tévék is megirigyelnék; a lényeg, hogy közvetlen napfényben is tisztán olvasható. A felbontás, pixelsűrűség meggyőző, azaz bármilyen közel is hajon az ember, a kép mindig részletgazdag marad. Erre szükség is van, tekintve, hogy a D2 minden szóba jöhető értéket mér a pulzustól a stressz- és véroxigénszinten át az alvásfunkciókig, és persze mindet részletes grafikonokon is követhetjük. A menükben egy tekerhető koronával görgethetünk, természetesen a reszponzív érintőképernyő mellett, és egy funkciógombot is kapott, ez programozható, de a gyártó – érhető módon – alapállapotban a vérnyomásmérő funkcióhoz társította ezt.
Maga a készülék a 40 grammjával egy kicsit testesebb és súlyosabb, mint azt várnánk, de semmi vész: olyan érzés volt viselni, mint például egy automata szerkezetes búvárórát, és a mérete is hasonló. Azaz a hagyományos okosóráknál egy kicsit jobban elemelkedik a csuklótól, ezt egy kicsit szokni kell, de a második napon már észre sem vettem, hogy rajtam van. Töltője USB-s, tányér alakú, mágneses, magabiztosan ugrik a helyére, és egészen gyorsan feltölti az eszközt. Üzemideje átlagosan öt nap; ezt megerősíthetjük, és ezért dicséret illeti a gyártót, hiszen úgy is bírja eddig az óra, hogy rendszeresen mérjük vele a vérnyomásunkat. A dobozban találunk egy csuklókörfogat-mértéket is, ezzel előre megmérhetjük, hogy a két mellékelt szíj közül a kisebb, vagy a nagyobb kell-e nekünk, és egy mozdulattal cserélhetjük, ha szükséges. Nagyszerűen megoldották a szíjkérdést is: bár kell némi próbálkozás, hogy a (szerencsére sűrű) lyukakkal ellátott szíjat a csuklónkra illesszük, ha egyszer eltaláltuk, többé nem kell foglalkoznunk ezzel. Az órát ugyanis egy a hagyományos fémszíjakra emlékeztető megoldással tudjuk le- és felcsatolni, azaz sosem kell többé hozzáigazítani a csuklónkhoz. Csak ara figyeljünk, hogy be ne gyűrődjön a vérnyomásmérő felfújható alkatrésze – ezt párszor megjártam, aztán ez is természetes lett.
Igen, jól olvastátok: a D2 az első itthon kapható okosóra, amelyet „valódi” vérnyomásmérővel láttak el. Az eddig piacra dobott, vérnyomást is követő modellek vagy az egyéb adatok alapján tippelték meg a szisztolés és diasztolés értékeket, vagy kalibrálni kellett őket egy „igazi” vérnyomásmérővel, és onnantól az ott kinyert számok alapján matekozták ki, hogy mi a helyzet az érrendszerünkben. Mondanunk sem kell, fenntartásokkal kezelve hasznos eszközök ezek is, de orvosilag pontosnak nem neveznénk őket. A Huawei órája ehhez képest
felfúj egy tömlőt a csuklónk körül, és a pulzust is figyelve pontos értékeket ad.
Körültekintően kell mérni: nyugalmi állapotban, kezünket a szívünk magasságában tartva, nem mozogva, az eszközre figyelve, hogy ne érjen hozzá semmihez. A rendszert egy az órába épített motor működteti külső áramforrás nélkül, az eszköz akkumulátorát használva – ezért írtuk, hogy így pláne lenyűgöző az üzemidő. Az alig egyperces művelet pont olyan feszítő, a vége felé kissé kellemetlen érzés, mint a hagyományos, felkarra csatolható mérők esetében, ami jó hír: annak a jele, hogy működik az eszköz. Nem véletlenül ismerte el minden nagyobb ország orvosi kamarája hiteles vérnyomásmérőként: az okoseszköz megfelel az Európai Unió orvostechnikai eszközökre vonatkozó szabályozásának (MDR – Medical Device Regulation), és hazánkban is orvostechnikai eszközként vették nyilvántartásba a vényomásmérő funkcióra.
A helyes vérnyomásmérés-póz (forrás: Huawei)
A kérdés már csak az:
Tényleg olyan pontos?
És ha igen, miért mutatja alacsonyabbnak a vérnyomásom, mint amilyennek – szerintem – lennie kéne? Az elmúlt héten naponta négyszer-ötször megmértem a vérnyomásom, és attól függően, hogy mennyit mozogtam és kávéztam előtte, 120 és 135 közötti szisztolés 75 és 90 közti diasztolés értékeket mutatott. Egy középkorú férfinél ezek átlagos, egészséges értékek, 140 körül kell elkezdeni odafigyelni. Hagyományos mérővel az értékek kissé magasabbak voltak, és mivel úgyis aktuális volt egy háziorvosi vizit, megkérdeztem a család veterán dokinénijét, hogy mi lehet az oka. Ő megmérte az övén, és bizony 143/83-ot mutatott, ami már kezdődő betegség jele is lehet. Szerencsére gyorsan kapcsolt, és megmértük a Huawei okosórájával is, amely – bingó! – majdnem ugyanezt mutatta: 144/86. Tehát mégsem az órával van a baj.
„Láttam már ezer ilyet, ne aggódjon, önnek fehérköpeny-vérnyomása van” – mondta rezignált arccal. „Ez egy szindróma: az ember rástresszel arra, hogy orvosnál van, és ez önmagában megemeli a vérnyomását. Ez akkor is előjöhet, ha magának méri, hiszen a szertartás, hogy felteszi, elindítja, izgul, minden rendben van-e, szintén megnöveli átmenetileg a vérnyomást”. Megvan tehát a megoldás:
okosórával vérnyomást mérni természetes, gyors és stresszmentes, azaz nálam, pontos értékeket mér, és mivel nem jelentkezik a fehérköpeny-szindróma, az eredmény még tanulságosabb is, mintha orvoshoz szaladgálnék.
Azt persze hozzá kell tenni, hogy az eszköz nem helyettesíti, inkább kiegészíti az orvosi vizsgálatot és a rendszeres szűrést, illetve, ha jelzi, hogy baj van, akkor végképp irány a doki, semmiképp ne próbáljuk házilag kezelni a betegséggyanút! A D2 alkalmas az ambuláns, 24 órás mérésre is, még alvás közben is figyeli az értékeket, méghozzá úgy, hogy nem ébreszti fel vele az embert, azaz tényleg hamar elcsíphető a kialakuló vérnyomáspara. Rég ért ennyire kellemes csalódás.
A vérnyomásom otthon és az orvosnál (fotó: Neményi Márton)
A Huawei órája tehát az egészségmegőrzésről és a tudatos életmódról szól, ezt segíti, azoknak ajánljuk, akik szeretnék tudni, mi zajlik a szervezetükben, de nem terveznek napi szinten verseny-sportolni. Nem mintha az intenzív mozgást kifogna rajta: GPS-szel követte, merre járok biciklivel, és a folyamatos pulzusmérésnek hála mindig pontosan tudtam, mennyi kalóriát égettem el. Természetesen a népszerűbb sporttevékenységeket is követi (szám szerint nyolcvanat), és ezek egy részét magától felismeri, tehát elindítani sem szükséges az edzésprogramot.
Az okosóra még az egészségpénztáraknál is elszámoltatható
Jelenleg a következő pénztáraknál igényelhető a támogatás: Allianz Hungária Egészség- és Önsegélyező Pénztár, OTP Egészségpénztár, a Prémium Egészségpénztár, MBH Gondoskodás Egészségpénztár, Vasutas Egészség- és Önsegélyező Pénztár, Generali Egészség- és Önsegélyező Pénztár.
Rendelkezik még beépített EKG-funkcióval, méri az artériás érfalmerevséget, a bőrhőmérsékletet (figyelem, ez nem azonos a lázmérővel, hiszen a csukló felületét méri, de így is hasznos, ha bujkál az emberben valami), a stressz-szintet, a véroxigénszintet és a pulzusszámot, míg az alvásfigyelő rendszer az alvás minősége mellett az alvási légzési tudatosságot is figyelemmel kíséri, igaz, ezek a vérnyomásmérővel ellentétben már nem orvostechnikai eszközök. A gyártó applikációjával – amelyet az AppStore-ból, vagy a Galaxy Store-ból szerezhetünk be, a többi androidos telefonon pedig külső forrásból, tehát nem a Google Playből kell letölteni, de egy QR-kóddal ebben, és a párosításban is segít a készülék – átfogóan elemzi az egészségügyi adatokat és tanácsokat is ad, csak ne felejtsük el megadni neki a nemünket, életkorunkat, súlyunkat és magasságunkat!
A Huawei Watch D2 a leginkább megbízható és meggyőző (nem élsportolóknak szánt) okosóra, ami valaha a kezemben és a csuklómon járt. Vérnyomásmérője találmányszámba megy, és bár ilyenkor az ember felkészül arra, hogy újító megoldásként kompromisszumokkal jár majd, erről itt szó sincs: egyszerűen működik és kész. Nem véletlen, hogy több magyar egészségpénztárnál is elszámoltatható a (csúcskategóriás eszközhöz képest nem is vészes) összeg, amennyit fizetnünk kell érte. Úgy pedig pláne nem drága, hogy tudod: évekig megbízható társad lesz.
The post Huawei Watch D2: az óra, amely éveket ad az életedhez first appeared on nlc.