Az Ukrajnában megsebesült orosz katonák százai vesznek részt rehabilitáción Észak-Koreában – írja a Meduza a phenjani orosz nagykövet, Alekszandr Macegora egy orosz állami lapnak adott friss interjúja nyomán. A lap felidézi, hogy Putyin orosz elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető tavaly júniusban írt alá stratégiai partnerségi megállapodást, aminek, bár akkor ezt még nem lehetett tudni, ez a csomag is a része.
Macegora azt nyilatkozta, hogy az orosz katonák észak-koreai szanatóriumokban és egészségügyi intézményekben gyógyulnak. Ezt az észak-koreaiak oroszokhoz való „barátságos hozzáállásának” leképeződéseként fogalmazta meg, és beszélt a két ország közötti kulturális kapcsolatokról és a „közös történelemről” is.
A nagykövet azt is elmondta, hogy tavaly nyáron az Ukrajnában elesett orosz katonák gyermekeit az Észak-Korea partjainál lévő Szongdovon nemzetközi gyermektáborba küldték. „A kezelés, az ellátás és az étkezés, tehát minden, ami a KNDK-ban való tartózkodásukkal kapcsolatos, teljesen ingyenes volt”. A nagykövet szerint amikor Oroszország felajánlotta, hogy fedezi a költségek egy részét, az észak-koreai tisztviselők „őszintén megsértődtek”, és elutasították azt.
A Meduza megjegyzi: Macegora nyilatkozata akkor hangzott el, amikor Észak-Korea egyre közelebb került Oroszországhoz, miközben a külvilág nagy részétől továbbra is el van vágva. Amikor arról kérdezték, hogy Phenjan újra felvehetné-e a közvetlen tárgyalásokat az Egyesült Államokkal, elutasította az ötletet, hacsak Washington nem változtatja meg alapvetően a hozzáállását. Ezt a Donald Trumppal korábban folytatott tárgyalások „rendkívül sikertelen tapasztalataival” indokolta, miközben szerinte a phenjani rezsim tele volt jóindulattal.
„Ha Phenjan mégis úgy dönt, hogy a párbeszédet újra kell kezdeni, mi természetesen üdvözölnénk” – tette hozzá az orosz követ, majd az Egyesült Államokat és Dél-Koreát hibáztatta a térségben tapasztalható feszültségekért. „Ez a helyzet teljes mértékben az Egyesült Államok és a szöuli hatóságok miatt alakult ki, akik Washington nyomán követték a kiterjesztett elrettentő politikát, amelyet most nukleáris komponenssel erősítettek meg”.