Ha a sajt a lejárati dátuma előtt kérges lesz vagy penészesedik, akkor valószínűleg rosszul tároltad. Ám jóval tovább friss marad, ha néhány percet szánsz a megfelelő tárolásra.
A sajt elengedhetetlen hozzávaló minden olyan kedvenc kényelmes ételünk elkészítéséhez, mint a tészta vagy éppen a pirítós, azonban bosszantó, ha idő előtt megromlik. A sajt meglehetősen érzékeny élelmiszer, és ha túl sok nedvességben tároljuk, megpenészedik. Másrészt, ha túl sok levegőnek van kitéve, kérgessé és keménnyé válhat.
A sajtmesterek azt tanácsolják, hogy a sajt tartósításához ne alufóliát vagy frissentartó fóliát használjunk, mivel ezek túl párás légkört teremtenek és elősegítik a sajt penészedését. Inkább egy másik konyhai kelléket vessünk be, ami rendszerint van otthon, de eredetileg másra való.
Csomagoljuk sütőpapírba a sajtót, mert így tartósíthatjuk legtovább!
Ne vágjuk belőle túl kicsi darabot! Mindegyik oldalát alaposan csomagoljuk be egy elég nagy papírdarabbal! – tanácsolja a RAC1 cikke. Ezután tegyük a sajtot egy légmentesen záródó műanyagedénybe úgy, hogy az aljára helyezzünk egy nedves konyharuhát és két darab kockacukrot, mert ezek felszívják a benne lévő felesleges nedvességet.
Mutatjuk:
A sajt megfelelő tárolása
A sajt frissességének megőrzése érdekében tehát ajánlott sütőpapírba csomagolni, mivel ezzel csökkenthető a penészedés kockázata. Ha azonban mégis műanyag fóliát vagy alufóliát használunk, cseréljük naponta a csomagolást, vagy akkor rögtön, amikor penészt vagy nedvességet észlelünk.
A becsomagolt sajt a hűtőszekrény bármely polcán tárolhatjuk, azonban kerülje a sajt közvetlen tárolását a hűtő hátuljában, mivel ez kiszáríthatja vagy majdnem megfagyaszthatja a sajtot. A zöldséges rekesz magasabb páratartalmú, de megfelelő csomagolás esetén nincs szükség a sajt ottani tárolására.
A különböző típusú sajtokat (kék, kemény, lágy, erősen illatos) külön-külön kell kezelni a keresztszennyeződés elkerülése és a minőség megőrzése érdekében.
A penész eltávolítása
Amennyiben a kemény sajton penészt észlelünk, vágjuk le a penészes részt körülbelül 1 centi mélységben. Lágy és friss sajtok esetében a penész mélyebbre hatolhat, ezért ezeket ajánlott teljesen kidobni.
A sajtok fagyasztása:
A kemény és félkemény sajtok (mint például a cheddar, parmezán és mozzarella) fagyaszthatók, ami akár 6 hónapig is meghosszabbíthatja az eltarthatóságukat. A fagyasztás azonban megváltoztathatja a sajt textúráját, ezért a felengedett sajtot leginkább főtt ételekhez ajánlott felhasználni.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Csomagold ebbe és többé nem penészedik meg a sajtod a hűtőben! first appeared on nlc.