Részletes tájékoztatást kért az ügyészségtől az Állami Számvevőszék elnöke Biró Ferenc ügyében, miután neki van jogi lehetősége arra, hogy az Integritás Hatóság elnökének elmozdítására közigazgatási pert indítson.
„A törvény okkal biztosít mérlegelési jogot ebben a helyzetben, ez nem automatikus eljárás” – mondta Windisch László ÁSZ-elnök a 444-nek. A mérlegelési szempontokat nem határozta meg a törvény, az elnök józan belátására van bízva, hogy indít-e közigazgatási pert vagy sem. A törvény alapján ezt a hivatali visszaélés gyanúja alapozhatja meg.
Az Integritás Hatóság elnökét január közepén gyanúsította meg a Központi Nyomozó Főügyészség hivatali visszaéléssel és jelentős értékre elkövetett hűtlen kezeléssel. Biró a gyanúsítás ellen panasszal élt, amit a Legfőbb Ügyészség múlt héten elutasított. Az ÁSZ elnök csak a sajtóból és az ügyészségi közleményekből értesült az ügyről, ezért kért tájékoztatást az ügyészségtől múlt héten.
Azt szeretné megtudni, hogy pontosan mi alapozta meg a hivatali visszaélés gyanúját. Erről kevesebbet kommunikált az ügyészség, közleményükben annyi szerepelt, hogy Biró „hivatali helyzetével visszaélve annak érdekében, hogy az igazgatóság másik két tagját törvényes jogaik gyakorlásából kizárja, bizonyos jogkörüket a jogszabályokkal ellentétesen korlátozta, egyidejűleg közhatalmi jogosítványait önhatalmúlag gyakorolta.” Biró ezzel szemben azt állítja, soha nem volt célja, hogy az elnökhelyettesek jogkörét csorbítsa, a hatékony munkavégzésre törekedett.
Windisch László még nem kapott visszajelzést az ügyészségtől arról, milyen információkat ismerhet meg az eljárásról, és az sem világos, hogy a jogszabályok egyáltalán lehetővé teszik-e ezt. Az Integritás Hatóság egy új intézmény, és eleve példa nélküli, hogy az egyik autonóm hatóság elnöke egy másik szervezet vezetőjének elmozdításáról döntsön.
Windisch László a 444-nek azt mondta, a közigazgatási per indításánál elsősorban azt fogja mérlegelni, hogy a hivatali visszaélésnél milyen cselekmények alapozták meg a gyanúsítást, és ezek olyan súlyúak-e, ami indokol olyan komoly jogkövetkezményt, mint az eltávolítás.
„Ehhez kellően súlyos hivatali visszaélést kell elkövetni.”
Ugyan a hivatali visszaélés adhat jogalapot a perhez, az ÁSZ elnöke a hűtlen kezelés gyanúját is figyelembe veheti. Azt mondta, azt is megvizsgálja majd, hogy a gyanúsítás után a Hatóság, illetve az elnök hitelessége, és az irántuk érzett közbizalom megőrizhető-e az elnök elmozdítása nélkül vagy sem.
Ugyan Biró Ferenc finoman utalt arra, hogy az ügyészségi eljárás összefüggésben lehet a Rogán Antal által felügyelt Nemzeti Kommunikációs Hivatal ellen indított eljárásuknak, az ÁSZ elnöke nem gondolja, hogy Magyarországon bármely büntetőjogi lépés mögött politikai megrendelés állhatna.
(Megjegyzés: a cikk szerzője nem rokona az Állami Számvevőszék elnökének)