Az ausztrál kormány azt javasolja, hogy a tengerszint emelkedése miatt a következő évtizedekben több száz kókusz-szigeteki lakost telepítsenek át. Az Indiai-óceánban található ausztrál területet, a Kókusz-szigeteket a part menti erózió és az éghajlatváltozás okozta tengerszint-emelkedés fenyegeti.
A terv komoly visszatetszést váltott ki a Kókusz-szigeteken élőkben, holott ez az Ausztrália nyugati partjaitól mintegy 2900 kilométerre fekvő, két kis atollból és 27 korall-szigetből álló szigetcsoport mindössze öt méterrel van a tengerszint felett. A 600 lakos között sok a malajziai munkások leszármazottja, akiket az 1830-as években vittek a szigetekre kókuszültetvényeken dolgozni (a britek aztán 1857-ben gyarmatosították a területet, ami 1955-ben került át Ausztráliához).
Az ausztrál kormány előrejelzései szerint a Kókusz-szigetek vízszintje 2030-ra 18 centiméterrel emelkedhet az 1992-es szinthez képest. Ezért januárban nyilvánosságra hozták a javaslatot, amely szerint a következő 10-50 évben a lakosokat és az olyan létesítményeket, mint az erőművek és üzletek, át kell telepíteni. Ez a „hosszú távú irányított visszavonulás a legéletképesebb lehetőség az életek társadalmi, gazdasági és környezeti szempontból tiszteletben tartott védelmére” – írja a jelentés, amely azonban nem határozza meg, hová telepítenék át a lakosságot.
Frank Mills, a Kókusz-szigetek megyei vezetője szerint csalódást keltő, hogy a kormány nem fontolgatja azokat a hosszú távú stratégiákat, amelyek lehetővé tennék az emberek számára, hogy tartósan a szigeteken maradhassanak. A tisztviselő nem zárta ki, hogy jogi lépéseket tegyen a kormány ellen. Sokan három-öt generáció óta élnek a Kókusz-szigeteken, és Mills szerint nem lesz könnyű számukra a távozásról szóló döntés.
A Kókusz-szigetek egyike a sok alacsonyan fekvő szigetországnak, amelyek kénytelenek átgondolni a jövőjüket. Tavaly Ausztrália, amely az üvegházhatású gázok egyik legnagyobb kibocsátója, történelmi jelentőségű szerződést írt alá Tuvaluval, egy csendes-óceáni szigetországgal, felajánlva lakóinak, hogy Ausztráliában élhetnek, ha a tengerszint emelkedése elárasztja szülőföldjüket. A Fidzsi-szigeteken már 2014 óta folyik az emberek áttelepítése magasabb területekre. (MTI)