Egy szerteágazó, olykor külföldi állampolgárságú strómanok tulajdonában álló cégekből álló, a földgáz áfájával csaló hálózat lapunk információi szerint több mint húszmilliárd forintos kárt okozhatott a költségvetésnek. A Fővárosi Törvényszék január 31-én azt közölte, hogy az ügyben két embert tartóztattak le (az adóhivatal néhány nappal korábban egy több mint száz cégből álló hálózatról és hét gyanúsítottról adott ki közleményt). A bírósági közlemény szerint csak az a két személy – jogi szakzsargonban: terhelt – „közel 10 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott a központi költségvetésnek”. Lapunk információi szerint az ügyben letartóztatott két magyar állampolgárságú magánszemély egyike egy papíron jelentős forgalmat bonyolító vidéki cég tulajdonosa, a másik többek között Ausztriában bejegyezett gázkereskedő cégben is érintett volt. Mindketten kötődnek olyan vállalkozáshoz, amely gázkereskedelmi engedélyét visszavonták a közelmúltban. A cégháló egyik szereplőjéről már január elején írtunk, bár akkor még nem tudtuk, hogy az egy rejtélyes lengyel férfi által gründolt cég nem önállóan érte el ezt a bravúrt, hogy működése második évének végén már csaknem 5,8 milliárd forintot keressen rajta a magyar állam. Hasonló recept alapján találtunk még néhány olyan céget, amelyet szintén rejtélyes tulajdonosok alapítottak az elmúlt két évben, és amelyek főtevékenysége a gázkereskedelem vagy a csővezetékes szállítás. Ennek fényében is valószínű, hogy a költségvetésnek okozott kár jóval meghaladhatta a tízmilliárdos tételt.
2022. április 21-én, a húsvét utáni hét csütörtökén egy 32 éves román állampolgár, a bukaresti G.-A. A. 3 millió forinttal a zsebében – táskájában, bankszámláján – úgy döntött, hogy belevág Magyarországon a gázkereskedésbe. Vagyis talán már hamarabb így döntött, de ezen a napon jutott el odáig, hogy kétnyelvű, magyarul és angolul megfogalmazott alapító okirattal megalakítsa a Strada Energia Kft.-t. Az alapító okiratot négy nappal később, április 25-én ellenjegyezte egy budapesti, IX. kerületi ügyvéd, majd ezután nyújtották be a Fővárosi Törvényszék Cégbíróságának.
Néhány nappal később, május 10-én a társaságot bejegyezték, székhelye egy IX. kerületi, Gát utcai iroda lett. Ebben az irodában egy A.-nak kézbesítési megbízotti szolgáltatást is nyújtó székhelyszolgáltató révén több mint nyolcszáz cég működött vagy működik (nem elhanyagolható részük nevéhez egy „kt.a.” vagy egy „f.a.” megjegyzés társul, tehát kényszertörlés vagy felszámolás alatt állnak). A Strada Energia Kft. főtevékenysége gázkereskedelem.
G.-A. A. ezután többször is Magyarországra utazott a TopHouse Residence nevű délkelet-bukaresti lakóparkban lévő otthonából. Tanúskodnak erről egyfelől egyes tiktok videói, másfelől cégbírósági dokumentumok: előbb 2023. június 20-án a cég ferencvárosi székhelyén dönt a 2022-es gazdálkodásról szóló beszámoló elfogadásáról (562 ezer forintos mínusszal zártak 0 forint árbevétel vagy bármi egyéb bevétel mellett), majd 2024. május 7-én a 2023-as mérlegről dönt. Ebben már jóval impozánsabb számok szerepelnek:
a cég árbevétele egy év alatt nulláról 33 444 843 000 forintra emelkedett,
és bár ebből 33,2 milliárd elment „anyagjellegű ráfordításokra”, így is kijött egy 130 milliós adózott eredmény, ami 3 millió forintból bő két év alatt nem is rossz. Üröm az örömben, hogy tavaly júniusban a NAV végrehajtást rendelt el a cégnél.
Szinte pontosan egy évvel G.-A. A. magyar cégének megalapítása után, 2023. április 26-án egy lengyel férfi, Sławomir Hetzig – vagyis az ő megbízásából eljáró, egyébként szintén IX. kerületi, de az előzőtől eltérő ügyvéd – kopogtatott be a cégbíróságra. A nagyjából 340 ezer lakosú lengyel nagyváros, Bydgoszcz egy egyszerű panelházában lakó közel negyvenéves férfinak szintén 3 millió forint volt a zsebében (táskájában, bankszámláján) abból a célból, hogy céget alapítson nálunk, csak nem gázkereskedelemre, hanem csővezetékes szállításra.