Kedden adja ki a KSH a januári inflációs adatokat, vagyis kiderül, hogy folytatódik-e a fogyasztói árak lendületes emelkedése. Szeptemberben 3 százalékon volt az infláció, innen decemberre éves alapon 4,6 százalékra gyorsult, illetve az Eurostat módszertana szerint 4,8 százalék volt, amivel ismét az európai inflációs élmezőnybe kerültünk (csak a horvát és román infláció volt magasabb).
Nem kizárt, hogy az áremelkedés tempója tovább gyorsult, hiszen Nagy Márton gazdasági csúcsminiszter – feltehetően már a kedden megjelenő adatok ismeretében – hétfő reggel a Facebook-oldalán az árstopok újbóli bevezetését lebegtette be. Rövid posztjában ennyit írt:
Jöhetnek újra az árstopok❓
‼️ Ha kell, a családok érdekében azonnal beavatkozunk!
A magyar kormány 2021 vége óta több ízben avatkozott be a piaci árakba hatósági intézkedésekkel. Egy hosszabb időszakon keresztül az üzemanyagok literenkénti árát maximálták 480 forintban, de a gyakori üzemanyaghiányok miatt előbb csak bizonyos felhasználók számára tartották életben ezt az árat, majd szinte azonnali intézkedéssel megszüntették azt.
Emellett az élelmiszerárakat szabályozták több lépésben, 2022 januárjában hat termékre, majd később újakra terjesztve ki az árszabályozást. Ez azonban többek között azt eredményezte, hogy a kereskedők más termékek árán ellentételezték az így elszenvedett veszteségeket, így az MNB adatai szerint az árstopok több százalékponttal lökték feljebb az inflációt. (Hogy az árstopos szabályozás mennyire nem volt hatékony, és hogy kik mekkorát szívtak miatta, arról itt írtunk bővebben.)
Nagy Márton a korábbi tapasztalatok és az árstopok kudarca ellenére nem először beszél az árszabályozásról. Mint a Portfolio felidézi, január közepén már volt egy olyan kijelentése, hogy „az élelmiszer- és az üzemanyag-inflációt a kormány nem tolerálja, a kormány be fog avatkozni, ha szükséges”. Az üzemanyagpiacon már tavaly tavasszal is belengetett egy újabb hatósági árintézkedést, akkor azt a követelményt fogalmazta meg hozzá, hogy regionális szinten „versenyképes” legyen a magyarországi üzemanyagár.
Az árstop ennek ellenére nem maradt hungarikum. A horvát kormány a múlt héten döntött úgy, hogy 70 termék árát rögzíti, miután az országban decemberre 5,5 százalékra nőtt az infláció, ami kiugróan magas volt nemcsak az eurózónában, de az egész EU-ban is.