Miközben idehaza Orbán Viktor miniszterelnök a gazdasági csúcsminiszterével, Nagy Mártonnal együtt az 1000 eurós minimálbért lebegteti, mint elérendő cél, a nemzetközi statisztikákban ritka pocsékul szerepel Magyarország a kötelező legkisebb fizetések rangsorában. Ezen pedig az idei év sem hozott változást a maga – forintban vett – 9 százalékos emelésével, euróban számolva ugyanis mindössze 4,7 százalékos emelkedés látszik. Ez az előrelépéshez vajmi kevés, ahhoz viszont elég volt, hogy végre Magyarország is elérje azt, amit az összes többi visegrádi ország már 2023-ban abszolválni tudott: a legalább 700 eurós minimálbért.
Az Eurostat friss adatai szerint Magyarországon bruttó 706,94 euró a kötelező legkisebb bér összege, ami változatlanul a második legalacsonyabb a minimálbérrel rendelkező tagállamok sorában. Ennél kevesebbért csak Bulgáriában dolgoznak az érintettek: 550,67 euróért, ami 15,4 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.
Önmagában az uniós tagállamokban meghatározott minimálbérek rangsora ma már kevésbé rejt izgalmakat, a belőle kiolvasható folyamatok azonban már sokkal érdekesebbek. A magyar fizetés ugyanis évről évre egyre inkább leszakad: nemcsak Nyugat-Európához, hanem a régiónkhoz képest is. A román minimálbér beérte a magyart, sőt már a cseh és a szlovák fizetés szintjén van, a lengyelek pedig nagymértékű emeléseket hajtottak végre, aminek eredményeként ma már az 1100 eurót közelíti a legkisebb fizetés. Ezt mindössze két év alatt értek el nagyjából arról a szintről, ahol jelenleg áll a magyar minimálbér, 2023-ban ugyanis még csak 745 euró volt a lengyel fizetés. A növekedés mértéke 46,3 százalékos, de nem csak Lengyelországban volt ilyen jelentős minimálbér-emelés az elmúlt két év során.
2023 óta
a román minimálbér 34,3, a bolgár 38,a magyar 22,1 százalékkal emelkedett.
A cseh és a szlovák bér 13,3, illetve 16,5 százalékkal lett magasabb mostanra.
Vagyis miközben a magyar kormány 1000 eurós minimálbérről meg lendületes bérnövekedésről ábrándozik, más kormányok érdemben tesznek azért, hogy a helyi fizetések magasabbak legyenek, közelítsenek mondjuk az uniós középmezőnyhöz. Persze Magyarország nagyon komoly hátrányból indul ebben a versenyben a rettentően gyenge és folyamatosan egyre gyengébb forint miatt. Ezzel magyarázható az is, hogy a 9 százalékos emelésből euróban számolva miért csak 4,7 százalék látszik. Ugyanakkor tény az is, hogy sem ez, sem a gyenge forint nem zavarja egy cseppet sem a magyar kormányt. Az ország minimálbéres rangsorban elfoglalt kedvezőtlen helyezését például kreatív módon próbálja megmagyarázni az „effektív minimálbér” fogalmának bedobásával.
A magyar minimálbér felzárkózása annyira nem halad előre, hogy a minimálbérrel rendelkező tagállamok között az euróban számolt 4,7 százalékos emelkedés négy esetet leszámítva csak magasabb arányok vannak. A visegrádi országok mindegyikénél például 9 százalék körüli növekedés történt idén tavalyhoz képest, a horvát minimálbér 15,5, a bolgár 15,4, a litván pedig 12,3 százalékkal lett magasabb. A magyar növekedésnél kisebb mértékű változások gyakorlatilag csak a hazainál sokkal jobb életszínvonallal (és bérszínvonallal) rendelkező tagállamoknál voltak: Máltán, Hollandiában, Luxemburgban és Franciaországban.
Mind közül azonban talán a legérdekesebb folyamat az, amit Bulgáriánál lehet látni. Azok után, hogy Románia már leelőzött minket ebből a szempontból, újabb ország, Bulgária is komolyan veszélyezteti Magyarország helyezését a rangsorban. A balkáni országban három éve ugyanis lendületesen emelkednek a minimálbérek:
2023-ban 10,2024-ben 19,6, 2025-ben pedig 15,4 százalékkal lett nagyobb az euróban számolt minimálbér.
Ezzel szemben a magyar fizetés a 2023-as 14,8 százalék után 2024-ben 11,7, idén pedig 4,7 százalékkal lett magasabb.
Vagyis ha ez a folyamat a következő években is folytatódik, akkor akár rövid időn belül a bolgár minimálbér is megelőzheti a magyart.
Az elmúlt három év átlagos növekedési ütemét alapul véve (vagyis 15 százalékos bolgár, és 10 százalékos magyar növekedés) 2031-re magasabb lehet a bolgár minimálbér a magyarnál. Ha viszont az idei változást veszem alapul, akkor ennél sokkal gyorsabban, már 2028-ra összejöhet az előzés.
Az Eurostat közli a minimálbérek vásárlóerejét is, ami szerint a magyar 706,94 eurós minimálbér 1030 eurót ér. Ez a hatodik legalacsonyabb összeg a tagállami rangsorban. Az árszínvonalból fakadó különbségeket megszüntetve a magyarnál kevesebbet ér a szlovák, a cseh, a bolgár, a lett és az észt minimálbér is.