Mivel a tavalyi év utolsó közgyűlésén is éles konfliktust generált a képviselők fizetésemelése, így aztán az önkormányzati cégek igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjai javadalmazásának szintén visszamenőleges (január 1-től történő) emelésében sem lett egyetértés az idei első, január 24-i ülésen. A javaslat szerint a legnagyobb győri közcég, a GYŐR-SZOL igazgatóságának elnöke a minimálbér kétszeresét (bruttó 657 ezer forintot), az igazgatóság tagjai és a felügyelőbizottság elnöke pedig annak 160 százalékát (bruttó 525 ezer forintot), míg a felügyelőbizottsági tagok 394 ezer forintot kapnának. A Győr Projekt Kft., a GYHG Kft., a Győri Térségfejlesztési és Projektmenedzsment Kft. (GYTP) felügyelőbizottságainak elnökei a minimálbér 130 százalékával (427 ezer forint), tagjai pedig a minimálbér összegével (328 ezer forint) számolhatnak jövedelemként visszamenőleg január 1-től.
A jelenlegi felügyelőbizottsági tiszteletdíjakat 2008-ban állapították meg, most bruttó 95–96 ezer forintot kapnak a tagok. Pintér Bence polgármester a januári közgyűlésen elmondta: 81 millió forint többletköltséget jelent a fizetésemelés a cégeknek, amit végül 17 szavazattal (a Fidesz, illetve Borkai Zsolt, Hajtó Péter és Fodor Roland független képviselők szavazatával) 5 ellenében megszavaztak. A döntést azonban Pintér megvétózta, így a február 10-i rendkívüli közgyűlésen újra kellett tárgyalni a témát.
vagy olyan, valamelyik pártfrakció által delegált személyek, akiknek van más állásuk, jövedelmük is.
Mohos Márton / 24.hu
Az Opten céginformációs adatbázisa szerint a GYŐR-SZOL jelenlegi felügyelőbizottsági tagjai között ott van
Antal Imre, az önkormányzat pénzügyi bizottságának fideszes elnöke
és Huszár Gábor kormánypárti önkormányzati képviselő.
Az egyetlen, a Pintér vezette TSZV által jelölt tagot, Jenei Ferenc korábbi önkormányzati képviselőt, jelenlegi polgármesteri főbiztost a január 24-i közgyűlésen visszahívták. Helyére Harasztovics István került, aki – mint azt a 2019-es győri önkormányzati választásról szóló cikkben megírtuk – korábban jobbikos volt, de kilépett a pártból, s 2019-ben a Civilek Győrért színeiben szerzett mandátumot. A jelenlegi közgyűlésben Fodor Roland által képviselt Civilek Győrért döntő szerepet játszott az ellenzéki összefogásban történt 2019-es árulásban, melynek során a jobbikos jelöltek visszaléptek a Civilek Győrért javára. A szervezet azóta lényegében a Fideszt támogatja.
A Győr Projektben a helyi politikusok közül
Szabó Jenő fideszes képviselő (felügyelőbizottsági elnök) mellett
a korábbi szocialista városatya, jelenlegi polgármesteri biztos, Pollreisz Balázs van bent a felügyelőbizottságban.
A GYHG-ban korábban
Sík Sándor, Győrszentiván korábbi fideszes képviselője volt politikus tag,
január 24-én pedig Szeles Szabolcs korábbi fideszes alpolgármestert (aki most is a párt egyéni képviselője)
és frakciótársát, Diligens Tibort tették be a felügyelőbizottságba.
Valamint a Borkai Zsolték által javasolt Szabó István is tag lett.
(A TSZV javaslatát Pollreisz Balázs felügyelőbizottsági tagságára nem támogatták.)
A GYTP-ben pedig
Lackovits-Takács Tímea, korábbi fideszes alpolgármester, jelenlegi képviselő van a felügyelőbizottságban.
Pintér Bence Facebook-bejegyzése szerint „a Fidesz-frakció közgyűlési döntéssel eltávolította a város legnagyobb cégeinek, a Győr-Szol-nak és a GyHG-nak a felügyelőbizottságaiból a polgármester delegáltjait, őket a Borkai-csapat és az »álcivilek Győrért« embereivel pótolták. Eközben megemelték a felügyelőbizottsági tagságért járó tiszteletdíjat, ami ellen vétójogommal éltem”.
A Fidesz-frakció sportot űz abból, hogy egyezségeket rúgjon fel
– mondta Pintér a közgyűlésen, példaként hozva az előző közgyűlés kormánypárti többsége által elfogadott, általa bosszú-SZMSZ-nek nevezett szabályzatot, az általa jelölt alpolgármester leszavazását, a visszamenőleges fizetésemelést, s hogy felügyelőbizottságokba csak az általuk jelölt tagokat szavazták meg.
A munkában nem igazán akarnak részt venni, minket pedig nem akarnak hagyni dolgozni
– bírálta a Fideszt, akiknél szerinte „a legnagyobb eredmény, amit elértek, hogy négyszer annyit fognak keresni”.
Szajki Bálint / 24.hu
A fizetésemelési javaslatot előterjesző Borsi Róbert fideszes képviselő, kulturális tanácsnok gyalázkodónak minősítette Pintér stílusát. Borsi szerint mivel korábban hét bizottsága volt az önkormányzatnak, 77 belsős és külsős taggal, jelenleg viszont három testület van 19 belsős taggal, így a 35 külsős bizottsági tagnak járó pénzt eleve megspórolták.
Borsi idézte Pintért és Kósa Roland alpolgármestert, hogy a képviselők pénzének emelésével ők is egyetértettek, sőt azt ki akarták terjeszteni az önkormányzati cégekre is. Borsi szerint 663 fő dolgozik GYŐR-SZOL-nál, amely egy több mint 30 milliárdos mérlegfőösszegű cég, ahol az átlagkereset meghaladja a bruttó 500 ezer forintot. A felügyelőbizottság viszont összesen hat fő, melyből csak három a fideszes delegált, kettőt a szakszervezet, egyet pedig az ellenzék ad.
A GYHG pedig, ahol két fideszes és egy ellenzéki fb-tag lesz, jellemzően állami finanszírozású cég, ahol 48 százalékos dolgozói béremelést hajtottak végre, tehát nekik sem okoz problémát. Borsi szerint az összes céget nézve összesen 12,3 millió forinttal kell hozzájárulnia az önkormányzatnak a tiszteletdíjak kifizetéséhez, tehát ennyi a többletkiadás, nem 81 millió. Ami szerinte belefér Győr 80 milliárdos költségvetésébe.Borsi kifejtette, hogy a mostani nettó 55–60 ezer forintos tiszteletdíjak 145 és 250 ezer forintra emelkednek. „Mintha túl sok sci-fit és krimit olvasna az utóbbi időben” – utalt ironikusan Borsi arra, hogy szerinte a polgármester állításai nem fedik valóságot. Pintér erre reagálva továbbra is azt mondta: a GYŐR-SZOL felügyelőbizottságában nincs ellenzéki delegált, ahogy a cég leányvállalataiban sem. (Az igazgatóságba küldhetett a TSZV tagot.)
Szajki Bálint / 24.hu Borsi Róbert
A közgyűlésen Balog-Farkas Renáta győrszentiváni képviselő a 24.hu cikkét idézte. Korábban megírtuk, hogy a Győr Projekt Kft.-nél lezajlott belső ellenőrzés a Győr Projekt (szintén a kormánypárti többség által kinevezett) felügyelőbizottságával összefüggésben is tett kritikai észrevételeket különböző adminisztrációs hiányosságok miatt.
„Sikerült-e már ezeket a hiányosságokat orvosolni?” – kérdezte Balog-Farkas, aki szerint, ha ez nem történt meg, akkor nincs helye a tiszteletdíj-emelésnek, és ha szükséges, felelősségre is kell vonni az érintett felügyelőbizottsági tagokat. Balog-Farkas meg is nevezte a cég felügyelőbizottságának elnökét, Szabó Jenő fideszes önkormányzati képviselőt, akinek utána Pintér Bence felajánlotta a reagálás lehetőségét, de ezzel nem élt. (Szabó Jenőt a 24.hu is kérdezte az ügyben, de nekünk sem válaszolt.) Végül a közgyűlés 13 fideszes szavazattal, Pintér Bence és a jelenlévő három TSZV-s képviselő ellenszavazatával megszavazta az emelést. (Borkai Zsolt és Hajtó Péter nem vettek részt a szavazásban.)
Fekete Dávid fideszes frakcióvezetőre, Borkai Zsolt korábbi városvezetőre, Görbicz Anitára, a Győri ETO KC kézilabdaklub elnökére, Fűke Gézára, a Győri Filharmonikus Zenekar igazgatójára kérdeztek rá.
Megkerestük az érintetteket. Pintér elmondta: hallomásból értesült a kutatásról, azt nem a TSZV rendelte. Megkérdeztük tőle azt is: elképzelhetőnek tartja-e a győri közgyűlés feloszlatását, valamint időközi önkormányzati választást? „Nem tartom valószínűnek, hogy a közgyűlés fideszes többsége a közgyűlés feloszlatásáról döntene. Ha mégis így tennének, állunk elébe az időközi választásnak” – felelte Győr polgármestere.
Borkai Zsolt is cáfolta, hogy az általa vezetett egyesület állna a kutatás mögött. A korábbi polgármester azt mondta: nem is tudott róla, hogy lenne ilyen kutatás. „A polgármester-jelöltséggel nem foglalkozom, hiszen a városnak van polgármestere!” – mondta. Egy esetleges időközi választásra pedig azt válaszolta: „Fikciókkal nem foglalkozom!”
Az állítólagos közvélemény-kutatásban ugyancsak szereplő Fűke Géza január 24-én lett a Mindent a Városért Egyesület alelnöke. A szervezet elnöke nem más, mint Bolla Péter, Borkai Zsolt hajdani kabinetfőnöke. Fűke Gézát is érintette az átszervezés, ugyanis a közgyűlés szeptember 24-i döntése alapján a kulturális és nagyrendezvényeket a Győr Projekt Kft. fogja kezelni Győrben. A Győri Művészeti és Fesztiválközpont feladatai ezzel átalakulnak, az intézmény pedig beolvad a Fűke által vezetett Győri Filharmonikus Zenekarba. „A jövőbeni közéleti ambícióim úgy zenekar-igazgatóként, mint egyesületi alelnökként továbbra is töretlenek. Minden tudásommal és tehetségemmel azon fáradozom — szolgálva ezzel Győr és a régió lakosságát —, hogy a Győri Filharmonikus Zenekar és a város kulturális élete a legmagasabb szinten prosperáljon, melynek egyik alapfeltétele a kulturális infrastruktúra hatékony fejlesztése”. Fűke a közvélemény-kutatással kapcsolatos megkeresésünkre válaszul közölte: nem tudott a kutatásról, s azt sem tudja, ki rendelte azt.
Feketétől azt is megkérdeztük: tervezi-e a Fidesz a győri közgyűlés feloszlatását, valamint időközi önkormányzati választás megtartását? „A választások után hat hónap elteltével ad lehetőséget az önkormányzati törvény a közgyűlési többségnek, hogy kezdeményezze a képviselő-testület feloszlatását. Elvi lehetőség innentől kezdve a következő négy és fél éven keresztül bármikor van rá. Jelen pillanatban nincs ilyen tervünk, ez egészen biztos. Mi arra törekszük, hogy ez a város működőképes maradjon” – mondta el a Fidesz politikusa. Görbicz Anita nem reagált a megkeresésünkre.
The post A polgármesteri vétó dacára újabb fizetésemelésről döntött a fideszes többség Győrben first appeared on 24.hu.