Az emberiség folyamatosan több erőforrást használ fel, mint amennyit a bolygó természetes úton képes megújítani, ez pedig egyre jelentősebb kockázatot rejt. A Világgazdasági Fórum 2025-ös Global Risk Report tanulmánya alapján 2035-re a természeti erőforrások elérhetősége már a negyedik legsúlyosabb kockázatot jelentheti globális szinten. Mindannyiunknak fontos tennünk az erőforrások fenntarthatóbb felhasználása érdekében. A Lidl, felismerve a probléma súlyosságát, többek között célul tűzte ki, hogy a saját márkás termékekben felhasznált kritikus nyersanyagokat – például kakaó, tea, kávé, cellulóz, pálmaolaj, gyapot – tanúsítottan fenntartható forrásból szerezze be, érdemes tehát ilyen szempontból is megnézni a termékek csomagolását, ha például édességet vagy textilterméket vásárlunk.
Ha egy ruházati termék csomagolásán vagy címkéjén például ”organic” GOTS jelölést látunk, az azt jelenti, hogy a textilterméknek legalább 95%-ban, míg a „made with organic” címkével ellátott terméknek legalább 70%-ban minősített biopamutot kell tartalmaznia, és a maradék is csak minősített organikus nyersanyagokból vagy újrahasznosított műszálból készülhet. A zöld békát ábrázoló Rainforest Alliance jelölés a csomagoláson pedig azt jelenti, hogy a nyersanyag (pl. kávé, kakaó, tea) termesztése megfelel a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatoknak (Sustainable Agriculture Network követelményeinek). Egy minősített gazdaságban tilos az erdőirtás, kötelező a megfelelő talajvédelmi technikák alkalmazása, védeni kell az őshonos ökoszisztémát, minimalizálni szükséges az energia, víz és agro-kemikáliák használatát.
„Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy 2025-re fenntarthatóbbá tegyük a kritikusnak minősített nyersanyagok beszerzését. Az új termékek bevezetése során különös figyelmet fordítunk a nyersanyagok tanúsítottságára, meglévő termékeink esetén pedig folyamatosan dolgozunk azon, hogy a nyersanyagok tanúsítottan fenntartható forrásból származzanak. Saját márkás zöld, fekete, és rooibos tea termékeink 100%-a például tanítottan fenntartható forrásból származik, ami azt jelenti, hogy Fairtrade, Rainforest Alliance, UTZ vagy bio tanúsítással rendelkeznek” – mondta Tőzsér Judit, a Lidl Magyarország vállalati kommunikációs vezetője.
Lidl
Élelmiszermentés a vásárlókkal közösen
Környezetvédelmi szempontból az egyik legnagyobb globális probléma az élelmiszer-pazarlás, ami az egész ellátási lánc során megjelenik, kezdve a termeléstől a szállításon és feldolgozáson át egészen a kereskedelemig és a fogyasztásig. A kiskereskedelemben azért keletkezik élelmiszerfelesleg, mert az üzletek zárást követően a már nem fogyasztható élelmiszereket, illetve azokat, amiknek lejárt a minőségmegőrzési idejük kiveszik az értékesítésből. Emellett nem minden fogyasztó ismeri a fogyaszthatósági idő és a minőségmegőrzési idő közötti különbséget, ami azt eredményezheti, hogy a még fogyasztható élelmiszerek a szemétben végzik.
A Lidl a pazarlás visszaszorításán dolgozik, például azáltal, hogy optimális rendelési mennyiségek meghatározására törekszik vagy árcsökkentett értékesítési megoldásokat alkalmaz. 2023-ban országossá vált a diszkontlánc Mentsük meg! élelmiszermentő akciója, melynek keretében a külsőleg már nem tökéletes, de még ehető gyümölcsöket és zöldségeket, illetve az előző napi értékesítésből megmaradt, de még fogyasztható pékárukat egységcsomagban, kedvező áron kínálja vásárlóinak. A még emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszerfeleslegből a jogszabályi előírásoknak megfelelően rászorulóknak adományoz. 2021 óta pedig évről évre partnerszervezetei együttműködésével a nyári kitelepülésein megmaradt, emberi fogyasztásra alkalmas termékekkel is a hátrányos helyzetűeket segít.
Az operatív intézkedések mellett a Lidl az érzékenyítést is fontosnak tartja a téma kapcsán, ennek érdekében edukációs kampányokat is szervez, hogy ösztönözze vásárlóit a háztartási élelmiszer-pazarlás mérséklésre érdekében. Az áruházlánc erőforrások védelme melletti elkötelezettségéről a fenntarthatóság oldalán is olvashatunk.
The post A legnagyobb értékeinket pazaroljuk el – a Lidl így tesz ellene first appeared on 24.hu.