A novemberi japán utamat követően részletes cikkben írtam arról, hogy mennyi pénzzel érdemes tervezni, ha egy hetet töltenénk a szigetországban (beleszámolva Tokió elhagyását), most pedig egy januári utazás tapasztalatai nyomán azt szedtem össze, mennyiből jöhet ki egy hosszú hétvége a Nagy Almában, azaz New Yorkban.
A hosszú hétvégét úgy értem, hogy elindulunk Magyarországról csütörtök reggel, az időeltolódás (6 óra visszafelé) miatt még aznap délután megérkezünk a keleti partra, kora este már a választott hotelben lehetünk, a visszaindulás időpontja pedig hétfő késő délután vagy este. Így adott három teljes nap (péntek, szombat, vasárnap), amit New York felfedezésével lehet tölteni. A város nyújtotta lehetőségek fényében ez valójában nem túl sok idő, de mielőtt megosztanám a „mindenképpen látni kell” tippjeimet, lépjünk vissza a start mezőre. Mindent megelőzve ugyanis érdemes biztosítani a belépésünket az Egyesült Államokba.
Birkás Péter / 24.hu Manhattan déli csücske az üzleti negyed felhőkarcolóival.
ESTA és mobilnet
Bár a magyar állampolgárokra is vonatkozik az amerikai vízummentességi program, ez koránt sem jelenti azt, hogy csak felpattanunk egy repülőre és elutazunk az államokba. Bár igényelhető hagyományos vízum is az országba, de turistaként sokkal egyszerűbb utazási engedélyt igényelni az Utazási Engedélyt Jóváhagyó Elektronikus Rendszeren (ESTA) keresztül. Ehhez csak el kell látogatni a magyar nyelven is kommunikáló esta.cbp.dhs.gov/esta oldalra, majd elindítani a kitöltést az Új kérelem igénylése opciót lekattintva. Az engedély ára 21 dollár, a kérelmet 72 órán belül elbírálják, és amennyiben kedvező a döntés, úgy kezdődhet az utazás szervezése.
Még az indulás előtt érdemes készülni arra is, hogy az Európában megszokott roaming az USA-ra nem érvényes, tehát az előfizetésünk adatkerete az óceán túloldalán nem használható netezésre. Telefonálni és SMS-ezni persze lehet, de méregdrágán, szóval ezt is érdemes átgondolni. Ha mindenképpen szeretnénk online maradni (ami azért erősen javasolt), akkor ajánlott előre gondoskodni egy adatkapcsolatot biztosító eSIM-ről – amihez persze szükség van egy, a technológiát támogató okostelefonra is.
Én külföldön mindig a Holafly nevű szolgáltatást használom, ami korlátlan adatot biztosít 4G/5G hálózatokon, eddigi tapasztalataim alapján probléma nélkül, olyan fel- és letöltési sebességgel, mintha itthon lennék. New Yorkra öt napos csomagot választottam, amiért összesen 21 dollárt (~8400 forint) fizettem. Alternatívaként – a többi között – szóba jöhet az Airalo is, ahol olyan eSIM vásárolható, ami 30 napra 16 dollárért (~6400 forint) biztosít 5 gigabájtnyi adatforgalmat – de vannak ennél olcsóbb, ám kisebb keretet kínáló ajánlatok is, ha valakinek nincs szüksége 5 gigára.
Mennyiért lehet elrepülni New Yorkba?
Cikkem írásának pillanatában nincs közvetlen járat Budapest és New York között (régebben például a lengyel LOT biztosított ilyen utat), így itthonról csak átszállással, a csatlakozások közti idő függvényében 11-16 óra alatt lehet eljutni a Nagy Almába.
The post Mennyiből jön ki egy hosszú hétvége New Yorkban? first appeared on 24.hu.