Robert Nesta Marley 1945. február 6-án született Jamaicában, Norval Sinclaire Marley és Cedella Malcolm gyermekeként. Norval fehér jamaicai volt, egyes források szerint szíriai zsidó származású, de ez nem bizonyítható. Mivel egy fekete nővel jött össze, családja kiközösítette. Az ifjabb Marley az 1950-es éveket Jamaica fővárosa, Kingston Trench Town nevű részén töltötte, egy kifejezetten szegény környéken, a negyed lakói között sok tehetséges zenész volt, akik inspirálóan hatottak az ifjú Marley-ra. Ez is hozzájárult, hogy későbbi zenei stílusában hangsúlyos szerepet kaptak a jamaicai zenei elemek.
Rasztafári
Elsőként egy helyi zenei producer, Leslie Kong karolta fel, aki kiadta Marley néhány dalát Judge Not címmel, 1962-ben. Egy évvel később Marley, Bunny Livingston és Winston McIntosh létrehozták a The Wailers elnevezésű együttest. A bandájuk nevét Marley a következőképpen magyarázta: „Siránkozók, mert sírásból indultunk.” Az együttes Jamaicában hamar népszerű lett, de tagjai továbbra is anyagi gondokkal küzdöttek, így a banda egy időre szétesett. Marley Amerikába utazott ott élő anyjához, ahol
Ez a marihuána rendszeres használatával is együtt járt, Marley amúgy egész életében fogyasztó volt, és lelkesen kampányolt a fű legalizálásáért az Egyesült Államokban. Nyolc hónapnyi távollét után visszatért Jamaicába, Livingstonnal és McIntosh-sal újraegyesülve ismét létrehozták az együttest. Marley ekkoriban ismerte meg Alfarita „Rita” Andersont, egy kubai bevándorlót, aki templomi kórusokban énekelt, majd a The Soulettes együtteshez csatlakozott. Marley rendszeresen mentorálta Ritát, majd a munkakapcsolatból szerelem és házasság lett, amelyből öt gyerek született. Kapcsolatuk egészen Marley haláláig megmaradt, annak ellenére, hogy mindkettőjüknek voltak félrelépéseik.
A békéért
Marley dalszövegeiben gyakran tematizált politikai tartalmakat is, így például 1976-ban adta ki War című számát, melyben az egy évvel korábban meggyilkolt Hailé Szelasszié etióp császár egy beszédét dolgozta fel. Valószínűleg politikai véleménynyilvánításával volt összefüggésben, hogy még abban az évben Jamaicában ismeretlenek rálőttek egy rendezvényen, mely során Marley és felesége könnyebben megsérültek. A támadók kilétére soha nem derült fény, ahogy a gyilkossági kísérlet motivációjára sem. A támadás után Marley végleg elhagyta Jamaicát, és Londonba költözött.
1978-ban került sor Marley első afrikai turnéjára, amikor meglátogatta Kenyát és Etiópiát, ez az út inspirálta 1979-es albumát, amely Survival címmel jelent meg, és a gyarmati elnyomás felszámolásáról szólt. 1980-ban fellépett a Zimbabwe függetlenségének kikiáltására szervezett ünnepségen, ugyanebben az évben az ENSZ békemedállal tüntette ki.
Marley ekkor már a teljes testében szétterjedt rákkal küzdött. Bár az 1980-as évet még végigturnézta Európában, állapota gyorsan romlott. Egy sikertelen németországi gyógykezelés után még egyszer, utoljára visszatért Jamaicába, ahol a kormánytól érdemrendet kapott. Haza azonban már soha nem ért, Miamiban hunyt el, 1981. május 11-én, alig 36 évesen.
A cikk szerzője Kovács Szabolcs történész.
The post Különös vallás híve volt Bob Marley first appeared on 24.hu.