Előbb vagy utóbb minden család életében eljön a pillanat, amikor a gyerek kamasszá cseperedik, és beszélni kell vele a szexről. Mivel még a menstruáció is sokaknál erősen tabusított témakör, így nem csoda, ha a szexet még ennél is nagyobb hallgatás övezi, ahogy az sem, hogy még mindig vannak szülők, akik szerint célravezető méhecskés vagy medvés hasonlatokkal elmagyarázni, pontosan mi történik az aktus során.
A Parents.com szerzője összegyűjtötte, szerinte mik azok a fontos témakörök, amik segíthetnek a beszélgetés lebonyolításában.
Nem kell fejjel menni a falnak
Paulina Pinsky, az It Doesn’t Have To Be Awkward: Dealing with Relationships, Consent and Other Hard-to-Talk-About Stuff című könyv szerzője szerint érdemes kis részletenként adagolni az infókat.
Apránként kínáld fel nekik az információkat. Idővel lassan mindent bekebeleznek, amit szeretnél, hogy megtanuljanak. Ne akard túlterhelni őket.
Ugyanakkor nagyon fontos, hogy biztosítsuk őket, bármilyen kérdésük van, nyugodtan forduljanak hozzánk. A kamaszkor sajátossága, hogy a gyerekek nem osztanak meg minden információt a szülővel – és ez így normális! Viszont fontos, hogy biztosítsuk őket, az ajtónk mindig nyitva áll. Már maga a tudat, hogy van kihez fordulni, biztonságot ad nekik, úgyhogy ezt érdemes időről időre elismételni.
Fotó: Depositphotos
Mutasd be, de ne ítélj
„Anya nagyszerű munkát végzett azzal, hogy bevezetett olyan gondolatokba, mint a feminizmus és a szex-pozitivitás, anélkül, hogy megosztotta volna velük a véleményét – írja a Parents.com szerzője. – Emlékszem, amikor középiskolás koromban együtt néztük a Ha a falak beszélni tudnának című filmet. Ez a film különböző nézőpontokból mutatja be az abortuszt, és nagyra értékelem, hogy anya megmutatta nekem, majd hagyta, hogy úgy dolgozhassam fel, ahogy szeretném. Adott nekem egy példányt a Playboyból és a Playgirlből is, hogy megnézzem. Ez is megmutatta nekem, hogy nincs semmi baj a szexszel vagy a meztelenséggel. Észrevettem a különbséget a Playboy jó minőségű fotói és a 2000-es évek eleji internet pornója között. Az előbbi megmutatta, hogy a meztelenség valóban szép és erőt kölcsönöz. A meztelenségnek nem mindig van köze a szexhez; a szexualitásnak megvan a maga identitása a szexuális tevékenységen kívül” – írja, és ezt például ő maga is jó szívvel ajánlja.
Zárkózz fel
A gyerekek manapság mindenhez hozzáférnek, hála az internetnek. Óhatatlan, hogy halljanak a szexről és a szexualitásról, hiszen a Pornhubon vagy a TikTokon így is, úgy is előkerül a téma. Épp ezért jobb, ha mi hozakodunk vele elő, ehhez pedig érdemes lehet beszélni a nyelvüket. Hogyan? Ismerkedjünk meg a gyerekek által fogyasztott tartalommal és azokkal a platformokkal, amelyeket fogyasztják. Mike Rosen pszichoterapeuta szerint: „ha szeretik a K-popot, hallgasd meg velük a lemezeket. Aztán hozd be a saját popkultúrádat, könyveket, zenéket és filmeket, amelyeket nem cenzúráznak gyerekeknek, amelyek segíthetnek közös teret teremteni a beszélgetésekhez.”
Beszélj az örömről
A szexuális felvilágosítás az iskolákban sokszor csak arra világít rá, hogy milyen következményekkel járhat egy aktus. Az, hogy a szex természetes, normális és közös konszenzuson alapuló örömszerzés, arra nem sok gondolatot pazarolnak. Szülőként az tehát a feladatunk, hogy ezt a részét is a kamasz tudomására hozzuk – ez a későbbiekben a saját szexualitása megélésében kulcsfontosságú lehet. „Az, ahogyan szülőként megtestesíted és/vagy előnyben részesíted az élvezetet, többet tanít a gyereknek, mint egyetlen szó. De azt is fogadd el, hogy lehetnek kínos pillanatok. Ismerhetsz bizonyos szavakat vagy témákat, amelyektől megfeszül a vállad és elakad a lélegzeted, ezért készülj fel rá” – teszi hozzá Pinsky.
Hívd fel a figyelmét a határokra
Az Eufória egyik jelenetében Rue és Jules orálisan közösülnek. Rue elárulja, hogy túl sok ópiátot fogyaszt ahhoz, hogy bármit is érezzen, vagyis megjátssza az orgazmust. A Rue-t alakító Zendaya tökéletesen ábrázolta a kábítószerrel való visszaélés számos mellékhatása közül az egyiket: az anhedóniát, az örömérzet képtelenségét. Az a tény, hogy a fájdalomcsillapítók elzsibbadják a testünket, nem újkeletű fogalom, de ezek a szexuális mellékhatások (alacsony libidó, merevedési zavarok, hüvelysíkosítás képtelensége, stb.) ritkán jelennek meg a képernyőn.
Ráadásul különösen problematikusak lehetnek a tinédzser években, amikor a szervezet még fejlődik. „Az igazság az, hogy amikor részeg vagy, nem tudod pontosan felmérni a fizikai és érzelmi határaidat, nem bízhatsz az ítélőképességedben, és mivel nem tudod felmérni a határaidat vagy nem bízhatsz az ítélőképességedben, nem tudsz együttérzést gyakorolni magad vagy partnered iránt” – mondja Pinsky. A határhúzás fontosságáról ebben a tekintetben is fontos és kell beszélni, főleg, mivel ezzel a témával is találkoznak már a kiskamaszok is.
Csak őszintén
Nincs tökéletes szülő és tökéletes gyerek sem, így nem lehet azt mondani, hogy ugyanaz a recept mindenkinél beválik. David Ortmann szexterapeuta ugyanakkor azt mondja: „ha engedjük, hogy az integritás és a hitelesség vezessen minket, egyetlen beszélgetés sem okoz kényelmetlenséget.”
Ha megtanulják, hogyan működik a testük, mi az, ami jó érzés, mit szeretnek és mit nem, és hogyan támogassák a saját testük működését, az a szexpozitivitás legfontosabb lépése. És itt megint visszakanyarodhatunk oda, hogy akkor lesz a kamasz szexpozitív, ha tudja, hogy szükség esetén beszélhet velünk, tabuk vagy rossz érzés nélkül.
The post Így beszélj a kamasszal a szexről anélkül, hogy kínos legyen first appeared on nlc.