A Xiaomi szokás szerint az év elején, egészen pontosan január 21-én leplezte le a Redmi Note széria legújabb tagjait, a kínai gyártó messze legnépszerűbb termékeit. A már 420 millió eladott mobilt számláló sorozatnál nem lenne meglepő, ha még az idei évben átlépné a félmilliárd eladott példányt globálisan, és ennek meg is van az oka: a remek ár-érték arány mellett eddig minden évben érkezett valamilyen jelentős újítás, amivel sikerült a vetélytársak fölé licitálni.
A vízállóságtól kezdve a töltési sebességen át a kamerákig – szinte minden változatlan, az új dizájn mellett csupán egy friss, az elődjénél nem sokkal erősebb lapkakészletre futotta a kínai gyártótól – pont, mint az új Galaxy S25 mobiloknál. És bár való igaz, kézhez vételkor már itt is elérhetők lesznek az MI-funkciók, de a töltő hiánya sokaknak nagyobb negatívum lesz, mint amekkora plusz a mesterséges intelligencia megjelenése.
Varga Jennifer / 24.hu
Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G
Ami a másodperc tört része alatt fel fog tűnni mindenkinek, hogy a doboz vékonyabb lett tavalyhoz képest. Ennek oka, hogy egy új uniós szabály szerint a gyártók az idei évtől már nem mellékelhetnek töltőfejet a mobilok mellé, amelynek természetesen a Xiaomi is kénytelen volt eleget tenni. A mobil akár 120 wattal is tölthető, de csak a speciálisan erre a célra szánt gyári töltőfej megvásárlását követően. Enélkül az új Power Delivery szabványban meghatározott 100 watt a maximális teljesítmény. Az ehhez szükséges USB-A/USB-C kábelt szerencsére meg is kapjuk a csomagban, ahogy a gyári tokot és a megszokott SIM-tűt is.
Első látásra úgy tűnhet, a tesztalany – csakúgy, mint a kicsit olcsóbb Pro 4G és 5G modell – tartja a lépést a korszellemmel, ugyanis a Xiaomi 14 Ultra és a Honor Magic7 Pro mobilokhoz hasonlóan középre került a hátlapi kamerasziget, így még tok nélkül is viszonylag stabilan pötyöghetünk az asztalra helyezett készüléken. A mobilt megfordítva azonban visszarepülünk néhány évet az időben, ugyanis
A 6,67 hüvelykes képernyő alapja egy 68 milliárd szín megjelenítésére és 120 Hz képfrissítésre képes, 1220 x 2712 pixel felbontású AMOLED panel, HDR10+ és Dolby Vision támogatással, valamint a gyártó 3000 nites fényerőről beszél, amit laboratóriumi körülmények között lehet sikerült elérni, de mindennapi használat közben erre nem képes a kijelzőnk. Bár papíron adott az Always On Display funkció is, ez szintén nem igaz: lezárt kijelző mellett nem jelenik meg semmi, és érintés után is csak maximum 10 másodpercig látszik az óra.
Varga Jennifer / 24.hu
A panel a paramétereit tekintve tehát semmit nem változott tavalyhoz képest, mindössze a képernyőt védő üvegben látni némi fejlődést: Gorilla Glass Victus helyett Victus 2 véd az ütődések ellen. A hátlapon Gorilla Glass 7i gondoskodik a védelemről, a mattos felület pedig továbbra is elég jól ellenáll az ujjlenyomatoknak.
A gombok kiosztása is a jól bevált receptet követi: jobb oldalt találjuk a hangerőszabályzót, alatta pedig a bekapcsológombot, míg a keret bal oldala teljesen üres. Alul kapott helyet az USB-C port, valamint a SIM-tálca, ami akár két kártya befogadására is alkalmas, de jó hír, hogy már az eSIM is opció ennél a készüléknél. Az SD-kártyával való bővítés lehetősége szintén adott, jack-csatlakozó viszont nincs, ez a sokak által kedvelt megoldás csak az olcsóbb Redmi Note 14-modelleken érhető el.
Van viszont sztereó hangszóró, amelynek egyik fele alul, míg a másik a szelfikamera felett kapott helyet. A Xiaomitól megszokott módon továbbra is adott az infraport, annyi különbséggel, hogy ezúttal a hátlapi kameraszigethez került, így, amennyiben távirányítóként akarjuk használni a mobilt, úgy kell tartani, mintha fotóznánk. Érdemes megemlíteni továbbá, hogy a készülék az IP68 szabványnak megfelelő védelemmel van ellátva, amely elég jól helytáll a porral és a vízzel szemben – fejlődést azonban nem hoz.
Varga Jennifer / 24.hu Adapter már nincs, de tokot és kábelt még kapunk.
Nem jött be, amit vártunk
A Xiaomi telefonját hetekig használva, és átpörgetve a széria többi tagjának specifikációit, egyértelműen kijelenthető, hogy a Pro+ modell kapta a legkevesebb fejlesztést tavalyhoz képest. Ez pedig elég fájó felismerés a 200 ezer forintos árért cserébe, ami tavaly ugyan még jónak tűnt, ám azóta annyi potens konkurens jelent meg ebben az árkategóriában, hogy nagyon szemet szúr a statikusság.
Erre jó orvosság lett volna a vezeték nélküli töltés bevezetése, ez azonban nem történt meg, így ez a funkció továbbra is hiányzik a szériából. Az akkumulátor, bár egy hangyányival nagyobb lett, az 5110 milliamperórás telepet így sem telik 20 percnél többe feltölteni – már ha megvan az említett speciális adapter.
Varga Jennifer / 24.hu
A burkolat alatt egy négy nanométeres gyártástechnológiával készült, nyolcmagos Snapdragon 7s Gen 3 processzor duruzsol, ami bár névleg köröket kellene, hogy verjen a tavalyi MediaTek lapkára, erről valójában szó sincs: a széria csúcsmobilja az Antutu benchmark programban alig pár ezer ponttal múlta felül az elődjét. Az Adreno grafikus egységgel ellátott készülék alaphasználat esetén ugyan komolyabb laggok nélkül teszi a dolgát, és nagyobb rendszerkövetelményekkel rendelkező játékokkal is elbír melegedés nélkül, hibátlan működésről nem beszélhetünk.
A rendszerbe illesztett reklámok pedig csak még tovább rontják az összképet: ezt egy 90 ezer forintos mobilnál, mint például a Redmi Note 14 4G, még csak-csak elnézi az ember, de egy 200 ezres okostelefonnál azért már nehéz szemet hunyni felette. A pénzünkért cserébe viszont legalább nem kell azon izgulnunk, hogy kifogynánk a tárhelyből: hazánkba már csak a 12/512 gigabájtos modell jut el.
A kínai gyártó készülékei tavaly óta a saját fejlesztésű HyperOS kezelőfelülettel futtatják az Androidot, és bár számos készülékükre megjelent már az Android 15-ös alapokon nyugvó HyperOS 2.0, ez a legújabb Redmi Note szériáról még nem mondható el. A cég egyébként három év főverzió- és négy év biztonsági frissítést ígér, ami a gyakorlatban annyit tesz, hogy a 15, a 16 és a 17 is biztosan megérkezik még, a biztonsági csomagok pedig 2029-ben futják majd az utolsó kört. Ez alapvetően nem rossz, ám a Samsung és a Honor is többet ígér ebben az árfekvésben.
Megjött az MI a középkategóriába
2025-ben már szinte lehetetlennek tűnik úgy okostelefonokról beszélni, hogy ne ejtsünk szót az MI-funkciókról. E tekintetben a Samsung és a Pixel egyelőre piacvezetőnek tűnik, de a Honor AI Super Zoom fejlesztése is komoly fejlődést jelez. A Xiaomi a tavaly szeptember végén bemutatott 14T-szériával hozta el a mesterséges intelligenciát a felhasználóinak, ám ezek a megjelenéskor még nem voltak elérhetők.
Azóta már volt szerencsém kipróbálni az AI Fordító, az AI Jegyzet, az AI Hangrögzítő és az AI Felirat lehetőségeket, amelyek ugyan remekül teszik a dolgukat, ám nagy hiányosságuk, hogy magyarul még nem érhetők el, és egyelőre azt sem tudni, mikor kerülhet sor a bevezetésre. Ezek mellett néhány kezdetleges, fotós szerkesztési lehetőség is rendelkezésre állt, mint például a fotók széleinek kibővítése vagy a nem kívánt elemek törlése. A január végén megjelent új csomagjával azonban jól láthatóan előrelépett a gyártó: nemcsak, hogy tovább csiszolták a létező funkciókat, de újak is érkeztek, melyeknek köszönhetően már fel is javíthatjuk a képeink minőségét, és az eget is megváltoztathatjuk a háttérben.
Ha már a fotóknál tartunk, érdemes egy pillantást vetni a kamerákra. A készülék négy egységénél csak a szelfikamera fejlődött: a korábbi, 16 megapixeles szenzor helyett egy 20 megapixeles, fix fókuszú egységet kapunk, ami abszolút korrektül teszi a dolgát, viszont továbbra sem tudja a 4K felbontást videózás közben. Így 1080p/30 vagy 60 fps-sel kell beérnünk. A hátlapon pedig pont ugyanaz a trió kap helyet, mint tavaly: egy 200 megapixeles főkamera, egy 8 megapixeles ultraszéles és a 2 megapixeles makró egység.
Varga Jennifer / 24.hu
A 200 megapixeles, alapvetően 12 megapixeles fotókat készítő főkamera a készülék árfekvéséhez képest megfelelő minőséget biztosít, de mint a legtöbb olcsóbb Xiaomi mobil esetében, itt is tapasztalni némi túlszaturációt, még normál fényviszonyok között is. A két- és négyszeres digitális nagyítás egyébként szintén remek a főkamera esetében, a széleslátó és a makró kameráknak azonban jelen formájukban továbbra sem látom az értelmét, ugyanis az azokkal készült fotók továbbra is zajosak, videózás közben pedig nem lehet ezekre váltani a főkameráról, ha azt a maximális 4K/30 fps-sel használjuk.
Ez most nem lett telitalálat
Ahogy az a fentebb leírtakból kiolvasható, a Redmi Note 14 Pro+ 5G továbbra is korrekt ajánlatnak mondható a középkategóriában, azonban több tényező miatt sem tudom jó szívvel ajánlani azoknak, akik 200 ezernél húzzák meg a képzeletbeli határt. Első és legfontosabb, hogy a konkurenciának is feltűnt az üres tér ebben a szegmensben, és számos remek ajánlatot találni már. Ilyen például a Nothing Phone (2a) és a (2a) Plus, a Pixel 8a vagy a Vivo V40.
Varga Jennifer / 24.hu
A rendszerbe bújtatott reklámok szintén rontják a készülékről alkotott képemet. Bár nem a gyártó hibája, az sem segít, hogy a piacon kiemelkedő gyorstöltést is csak plusz pénz ráfordításával tudjuk elérni, míg az árban ennek hiánya nem tükröződik: ugyanúgy 200 ezer forint a Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G-t, mint a még töltővel érkezett elődje.
A végső érv pedig az, hogy nincs jelentős előrelépés tavalyhoz képest: bár a dizájn nekem személy szerint jobban bejön, hiányolom a vezeték nélküli töltést, ahogy a 4K/60fps-es videózási lehetőséget is. Összességében tehát egy korrekt mobillal van ugyan dolgunk, mégis hiányzik belőle az a bizonyos plusz, ami a nevében megtalálható.
The post Idén egy unalmas biztonsági játék lett a Xiaomi népszerű mobilja first appeared on 24.hu.