Komoly szövődményei lehetnek a tartósan magas vércukorszintnek, a probléma felismerése tehát nagyon is fontos. Több jellemző tünete is van a betegségnek, azonban sokszor észrevétlen marad, így a rendszeres szűrést semmiképpen nem érdemes félvállról venni.
A cukorbetegség jellemző tünetei
Cukorbetegségre utalhat a fokozott szomjúság, a gyengeség és szédülés, a lábak zsibbadása, a lassan gyógyuló sebek és a fokozott fáradtság is. Azonban mivel a jelek nem mindig egyértelműek, sokszor pedig nem is jelentkeznek, ezért a magasabb rizikócsoportba tartozóknak mindenképpen ajánlott a rendszeres szűrés.
A cukorbetegség őket érinti leginkább
Az úgynevezett magasabb rizikócsoportba tartozók számára igazán fontos az ellenőrzés. Ebbe a csoportba tartoznak a 45 év felettiek, túlsúlyosak, az inzulinrezisztensek és a PCOS-ben érintettek. Szintén érintettek, akik terhességi cukorbetegséggel küzdöttek, akiknek magas a koleszterinszintjük és ahol a családban már előfordult diabétesz.
Ez az érték már magasnak számít
A szűrés alkalmával éhomi vért vesznek, ezután pedig glükózszirupot iszik a páciens, hogy a terheléses érték megállapítható legyen. A diagnózist vénás vérvételből állapítják meg. Normál esetben az érték 4 és 6 mmol/l között mozog, a 2 órás, terheléses érték sem magasabb, mint 7,8 mmol/l. Cukorbetegségről akkor beszélünk, ha az éhomi érték magasabb, mint 7,1 mmol/l, a 2 órás pedig meghaladja a 11 mmol/l-6.
The post Ettől a szinttől a vércukorszint már túl magasnak számít first appeared on nlc.