Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) által finanszírozott kutatások leállítása miatt több ezer ember szervezetében maradtak kísérleti gyógyászati eszközök, ráadásul az őket kezelő kutatók hivatalosan nem is foglalkozhatnak velük. Samantha Power, a szervezet korábbi vezetője szerint sok éhező és beteg ember, aki eddig a USAID-től függött, óriási veszélyének van kitéve. A finanszírozás befagyasztásáért felelős Elon Musk USAID-gyűlölete alig két hónapja indult, amikor Mike Benz konzervatív aktivista Joe Rogan podcastjában a CIA fedőszervezetének nevezte az ügynökséget. Azóta több mint 160-szor posztolt róla az X-en.
„Az Egyesült Államok történelmének egyik legsúlyosabb és legköltségesebb külpolitikai baklövésének vagyunk tanúi. Alig három hete, hogy Donald Trump második hivatali idejét megkezdte, ő, Elon Musk és Marco Rubio külügyminiszter leállította az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) segélyprogramjait világszerte”
– kezdte véleménycikkét a New York Timesban Samantha Power, a USAID volt vezetője. „Ezzel életek millióit, amerikai munkahelyek ezreit és az amerikai kisvállalkozásokba és gazdaságokba történő dollármilliárdos befektetéseket veszélyeztetik, miközben súlyosan aláássák nemzetbiztonságunkat és globális befolyásunkat. Mindezt úgy, hogy közben az autokraták és szélsőségesek ünneplik őket” – folytatta.
A USAID-et 1961-ben hozták lére, évente dollármilliárdokat oszt szét világszerte a szegénység enyhítésére, a betegségek és éhínségekre kezelésére, valamint arra, hogy reagáljon a természeti katasztrófákra. Emellett a demokrácia építését és a fejlődést is elősegíti a civil szervezetek, a független média és a társadalmi kezdeményezések támogatásával. A USAID egyben az Egyesült Államok egyik legfontosabb soft power eszköze a világ közösségeivel való kapcsolatok ápolására. Kritikusai szerint ugyanakkor az ügynökség beavatkozik más országok belpolitikájába, baloldali ügyeket támogat és átláthatatlanul működik.
Az ügynökség jövője Trump beiktatása óta bizonytalan, miután befagyasztották a finanszírozását, és több tucat alkalmazottját szabadságra küldték. Donald Trump, az elszabadult Elon Musk és egyes republikánus törvényhozók egyre élesebben támadják a szerintük csak liberális ügyeket támogató ügynökséget, ami kb. 120 országban felügyeli a humanitárius, fejlesztési és biztonsági programokat. Szerintük „le kell állítani” az egész szervezetet.
A korábbi vezető Power szerint a USAID egyáltalán nem hasonlít arra „radikális baloldali” és „bűnöző” fantomra, amiről Trump beszélt. „Valójában a USAID hatalmas politikai tőkét termelt abban a több mint 100 országban, ahol működik. (…) Ez részben megmagyarázza, hogy az amerikai kormányzaton belülről érkező, a USAID munkáját érő támadásokat miért üdvözlik az autokraták” – írta, utalva arra, hogy Kína mellett az orosz Dmitrij Medvegyev és Orbán Viktor is elismerését fejezte ki Trump döntése iránt.
Habár a USAID esetében az ügynökség teljes megszüntetése is felmerült, Marco Rubio külügyminiszter egy kiszivárgott leirat szerint szűk diplomáciai körben arra utalgatott, hogy ennél kevésbé radikális kimenetelre készülnek. Power azt írja, a kormányzat csütörtökön arról tájékoztatta őket, hogy a 14 ezer alkalmazottból csak 290-et kíván megtartani. Rubio azt állította, bizonyos programok folytatódhatnak, de Power szerint a tömeges elbocsátások miatt ezek is megbénultak, sok éhező és beteg ember, aki eddig a USAID-től függött, óriási veszélyének van kitéve.
Félbeszakított kutatások, magára hagyott betegek
A USAID a világ legnagyobb egyedi adományozója volt, az ENSZ által tavaly nyomon követett összes humanitárius segély 42 százalékát nyújtotta. A 2023-as pénzügyi évben az USA világszerte 72 milliárd dollárnyi támogatást folyósított a konfliktusövezetekben élő nők egészségétől kezdve a tiszta vízhez való hozzáférésen, a HIV/AIDS kezelésén, az energiabiztonságon és a korrupcióellenes munkán át mindenre. A legkiszolgáltatottabb régiókban már most érzik a döntés hatásait, csak pár a korábbi cikkünk felsorolásából:
Szudánban bezárták azokat az ingyenkonyhákat, amik a háborús övezetben rekedt civilek százezreinek élelmezését biztosítják, Thaiföldön a kórházak elküldték vagy rögtönzött hordágyakon szállították el az életveszélyes betegségekkel küzdő háborús menekülteket, nem kaphatnak sürgősségi orvosi ellátást a háború elől menekülő palesztinok és jemeni menekültek sem, ahogy tűzifa nélkül maradtak az orosz-ukrán háború frontvonalában élők is.