Folyamatosan vonja le az Európai Bizottság a Magyarországnak járó uniós forrásokból az Európai Bíróság tavaly júniusi ítélete nyomán felhalmozódott adósságot – írja az EUrologus.
Amiatt már 117,2 milliárd forinttal csökkent a hazánk számára elérhető támogatás összege, ami egyben azt is jelenti, hogy az elmúlt néhány hétben összesen mintegy 520 milliárd forint uniós pénzt buktunk.
Az Európai Bíróság tavaly júniusban szabott ki súlyos büntetést Magyarországra, miután a magyar kormány évekig nem hozta összhangba a menedékjoghoz való hozzáférést az európai szabályokkal. Emiatt döntöttek egy egyszeri, 200 millió eurós büntetés kiszabása mellett, amit megfejeltek még egy napi egymilliós kényszerítő bírsággal is, amit mindaddig kivetnek, amíg az uniós jognak megfelelő szabályozás hatályba nem lép.
A magyar kormány azonban jelezte: nem fog fizetni, és inkább arra különített el egy nagyobb összeget a költségvetésből, hogy megbízzon egy nemzetközi jogi tanácsadó irodát a megfelelő lépések megtételére, illetve az erre vonatkozó javaslat elkészítésére.
Ez a javaslat még nem készült el, ellenben az Európai Bíróság malmai őrölnek: az EUrologus azt írja, néhány hete már 200 millió eurót levontak egy esedékes magyar kifizetésből, jelenleg pedig egy újabb 93 milliós levonás végrehajtása zajlik, ezt követően pedig egy újabb 62 milliós napi bírság-részletet hajtanak majd végre. És van egy következő 62 millió eurós tétel, amire vonatkozóan fizetési felszólítást küldtek a magyar kormánynak: ezzel január 15-ig terjedően helyezték végrehajtás alá a tartozást, és azóta felhalmozódott további 23 millió euró.
Összességében eddig a kormány 440 millió eurós adósságot halmozott fel, amelyből 293 millió törlesztése történt meg. Ez átszámítva 117,2 milliárd forintos levonást jelent – írja a lap.
Ha ezt az összeget hozzáadhatjuk ahhoz az egymilliárd euróhoz, amely a hétéves költségvetés része és amelytől azért esett el Magyarország, mert a kormány nem teljesítette jogállamisági eljárás keretében a korrupcióellenes fellépésre vonatkozó korábbi vállalásait. A 2022-re allokált Magyarországnak járó pénzeket 2024 végéig lehet lehívni, ez azonban a tagállamok döntése alapján zárolt összeg része, amelynek feloldása nem történt meg, az időkorlát miatt a pénz elérhetetlenné vált.
Az EUrologus összesítése szerint tehát mindösszesen 1,44 milliárd eurótól esett el az ország az elmúlt hetekben a két eljárás alapján, ami mintegy 520 milliárd forintot jelent.
Megjegyzik azt is: a magyar kormány korábban vétóval próbált nyomást gyakorolni az unióban, de ezeket a fenyegetéseket végül mindig visszavonta. A pénzlevonások megszüntetéséhez viszont leginkább új magyar menekültügyi szabályozásra lenne szükség, de az ezzel kapcsolatos tárgyalások érdemi eredmény nélkül zárultak.