Az első gyerekem még a Covid előtt született. A születése során komplikációk léptek fel, ezért az eredetileg tervezett néhány napos kórházi tartózkodásunk másfél hetesre nyúlt. Ezalatt a másfél hét alatt családtagok, sőt még barátok is meglátogattak minket a kórház csecsemőosztályán, még a kórterembe is bejöhettek hozzánk, így a fiam élete első egy hetében legalább egy tucat emberrel találkozott. Nem úgy a Covid után született második gyerekem, akit a látogatások során még az apja is csak az üvegablakon keresztül tekinthetett meg.
Mint később megtudtam, az a nagyfokú szabadság, amit a nagyobbik fiam születésénél tapasztaltunk, már akkoriban sem volt általánosan jellemző, a Covid óta pedig szinte sehol sem megengedett. (Hozzáteszem, én is abszolút indokoltnak tartom az elővigyázatosságot, és ma már én sem engednék ennyi látogatót az újdonsült gyerekem közelébe.)
„Minden kórháznak megvan a saját újszülött látogatási rendje, ami ki van függesztve az adott osztályon, illetve a szülő nő tájékoztatást kap róla – mondja Simonné Hadi Mónika védőnő. – Általánosságban véve azonban délutáni megadott időintervallumban egy, maximum kettő látogató a megengedett. Van, ahol gyermek is látogathat, van, ahol 14 éven aluli személyt nem engednek be a gyermekágyas osztályra. A gyermekágyasok látogatása a társalgóban vagy a folyosón biztosított, az újszülöttet pedig a kórterem ajtajának üvegén át, egyes esetekben nyitott ajtóban lehet megnézni.”
Hozzáteszi azt is, hogy a legoptimálisabb, ha csak a szűk család megy látogatni.
Mikortól látogatható otthon a baba?
Amint a baba hazamegy, a barátok és a rokonok alig várják, hogy találkozzanak a legújabb családtaggal. Azonban a szülők dönthetnek úgy, hogy a kezdeti látogatókat csak a közvetlen családtagokra és az alapvető látogatókra, például az egészségügyi szakemberekre korlátozzák, amelyet a védőnő is kifejezetten javasol!
Az újszülöttet minimum az első hat hétben ne látogassuk! Ez nem csak a fertőzések megelőzése érdekében fontos. Az újdonsült családnak össze kell hangolódnia, az anyának pedig fontos pihennie, regenerálódnia. A babának továbbá alkalmazkodnia kell egy teljesen új élethelyzethez, és ha nagyobb gyermek is van, akkor a testvérek összeszoktatása is egy feladat a szülők számára.
A látogatók korlátozása az első időszakban segíthet a szülőknek kialakítani egyfajta rutint, valamint megérteni és megszokni baba alvási ütemtervét, ami segíthet a későbbi látogatások megtervezésében is.
Fotó: Getty Images
Nincs mindenkire érvényes ajánlás arra vonatkozóan, hogy mennyi ideig halasszák el a családtagok és barátok első látogatásait. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az élet első hónapja a legsebezhetőbb időszak a gyermekek túlélése szempontjából. Vannak, akik úgy döntenek, hogy elhalasztják a barátok és családtagok látogatását addig, amíg a baba megkapja az első oltásait.
A szakember szerint a csecsemő immunrendszere még hónapokig éretlen. „Méhen belül a 3. trimeszterben már vannak bizonyos immunanyagok, amelyek a méhlepényen át bejutnak a magzatba, és születés után még pár hétig védik. Hatásuk függ az anyai immunitás szintjétől. A koraszülöttekbe kevesebb jut át, tehát ők még védtelenebbek. A szoptatott babákat az anyatejjel kapott immunanyagok is védik bizonyos betegségek ellen pár hónapig. Ezek passzív immunanyagok, nem a csecsemő termeli őket, ezért hamar lebomlanak. Saját aktív védekező rendszerük csak születés után hónapokkal kezd el fokozatosan kifejlődni.”
Az otthoni látogatás szabályai
A védőnő szerint a legfontosabb szabály, hogy a látogatók legyenek tisztelettudók, és a család egészségét és jóllétét helyezzék előtérbe. További fontos szabályok, hogy
kizárólag egészséges, minden tünettől mentes személyek látogassanak,
csak a megbeszélt időben menjenek,
rövid időt töltsenek a családnál,
2-3 látogatónál több ne érkezzen egy időben,
ne zavarják meg a csecsemő megszokott napirendjét,
a lakásba lépve vegyék le a lábbelit vagy húzzanak lábzsákot,
mossanak kezet, mielőtt kezet fognak vagy megölelik a szülőket,
kerüljék a hangoskodást, és
a csecsemőt ne adogassák kézről kézre, ne puszilgassák, még a kezét se, hiszen az az első, amit a csecsemő szájába vesz vagy a szemébe dörzsöl. Legjobb, ha kiságyában vagy az anya kezében megnézik, majd átmennek egy másik helyiségbe beszélgetni.”
A szakember kitér arra is, hogy kisgyermeket az első hónapokban lehetőleg senki ne vigyen látogatóba. „Egy örökmozgó totyogó vagy egy cserfes, eleven óvodás mellett nem igazán lehet beszélgetni, és a pici nyugalmát is zavarja.”
Fotó: Getty Images
Azt is fontos megjegyezni, hogy járványos időszakban kerülni kell a látogatást, és tanácsos, hogy a látogatók felvegyenek bizonyos oltásokat is (például influenza, szamárköhögés) a látogatást megelőzően. „A védőoltások a módszertani útmutatók szerint javasoltak a látogatók számára. Minimum 2-3 héttel a csecsemővel való találkozás előtt be kell adatni, hogy a megfelelő védettség kialakuljon. A szamárköhögés ellenit már a várható szülés időpontja előtt legalább két héttel javasolják a várandós anyának is. Az influenza elleni oltás minden évben más összetételű, ezért az aktuálisan forgalomba kerülőt kell kérni.”
Vár a nagyvilág: mikortól javasolt az újszülöttet először közösségbe vinni?
Ez szintén egy olyan kérdés, melyről mindenkinek más a véleménye, hiszen van, aki meg se várja az első hat hetet, van, aki meg a baba 6 hónapos koráig nem merészkedik emberek közé.
„Az, hogy egy újszülöttet mikor vihetünk közösségbe, több tényezőtől függ – magyarázza Mónika. – Minimum 2 hónapos korig a tömegközlekedést, az áruházakat, a sok ember csoportosulásával járó rendezvényeket kerülni kell. Koraszülött baba vagy veleszületett betegség (például szívbetegség) esetén még későbbi életkorra toljuk a közösséghez szoktatást. Fertőzésveszélyes időszakban (például influenzajárvány) esetén is kerülendő a kicsik közösségbe vitele. Vannak súlyos betegségek, amelyek ellen már 2 hónaposan kapnak a csecsemők védőoltást, de az oltás után is idő kell, amíg megfelelő védettség alakul ki.”
Az első néhány hét az újszülöttel egy olyan időszak, mint semmi más, és amelyben a baba biztonságának megőrzése rendkívül fontos. A látogatók a fenti tanácsok megfogadásával biztonságos és támogató környezetet teremthetnek az újdonsült családnak, és lehetővé teszik, hogy mindenki élvezze ezt a különleges néhány hetet.
The post Újszülöttek és új szülők: mikor és hogyan lehet őket meglátogatni? first appeared on nlc.