A Magyar Sörgyártók Szövetsége, illetve az azt alkotó négy nagy sörgyár (a Dreher Sörgyárak Zrt., a Heineken Hungária Sörgyárak Zrt., a Borsodi Sörgyár Kft. és a Carlsberg Hungary Kft.), vagy hogy egyszerűbben mondjuk, a Sörös-hálózat nem árulta el, hogy milyen jogcímen, és meddig kapott havi 500 ezer és 1 millió forint közti fizetést tőlük a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője, Lánczi Tamás.
A 24.hu azt írja: a szövetség nem kap állami támogatást, a nagy sörgyárak tagdíjat fizetnek be, ami a legfrissebb beszámoló szerint 2022-ben 100 millió, 2023-ban pedig már 123,5 millió forint volt. A szervezet elsődleges feladata, hogy platformot szolgáltasson a magyar sörgyártás vezető szereplőinek érdekegyeztetéséhez, és képviselje az ágazatot a kormányzati szervek, valamint más felek előtt – olvasható éves jelentésükben.
Az, hogy Lánczi 500 ezer és 1 millió közti havi apanázst kap a sörszövetségtől, a vagyonnyilatkozatából derült ki, de hogy pontosan miért kapta ezt a pénzt, azt sem a szövetség, sem az egyes sörgyárak, sem a politológus nem árulta el, pedig a 24.hu több körben is rákérdezett erre.
Hogy miért érdekes mindez?
Lánczi Tamás ugyebár a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője – vagyis a kormányzati kommunikáció szerint a fő feladata a „külföldi befolyásszerzési kísérletek” megakadályozása.
Ehhez képest ezek szerint nem kis pénzt kap egy olyan szövetségtől, amelynek tagjai, a nagy sörgyárak, kivétel nélkül külföldi tulajdonban vannak – és nem árulják el, hogy Lánczi miért kapott tőlük fizetést.
A 24.hu megnézte a sörszövetség beszámolóit, amelyekből többek közt kiderült, hogy míg 2021-ben még csak két szellemi foglalkozású dolgozót foglalkoztattak, addig 2022-ben és 2023-ban már három embert alkalmaztak, az ő fizetésük összesen évi 50 millió forint volt, míg a sörszövetség elnöke tavaly bruttó 37,5 millió forintot vitt haza.
A szervezet 2023-as jelentésében pedig egyenesen az olvasható:
A sörpiacon mindenhol éles verseny folyik, így Magyarországon is. Ezért különösen fontos, hogy a szövetség munkája során a bizalom, a korrektség és egymás tiszteletének légkörét hozza létre. Ennek a megközelítésnek a sikerét támasztja alá az évek óta erősödő együttműködés a kormányzati szférával, az ezt fémjelző, többszörösen megújított Stratégia Partnerségi Megállapodás, aminek keretében 2023-ban is több jogszabálytervezet véleményezésében és kialakításában vett részt a Sörszövetség.
A lap azt írja: a korábbi beszámolókban nem esett szó egyre erősödő együttműködésről a kormányzati szférával, de hogy ez az erősödés Lánczinak köszönhető-e, azt válaszok híján nem tudni biztosra.
Mindenesetre Lánczi a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjeként jelenleg 5 483 520 forintot keres, emellett kapott havi egymillió forint feletti javadalmazást az Országgyűlés Hivatalától és az MTVA online igazgatójaként, illetve ugyanebben az ársávban keresett a Kommentár Alapítványnál, de jöttek be kisebb összegek például a Budapesti Corvinus Egyetemtől, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemtől és a Színház- és Filmművészeti Egyetemtől is.
A vagyonnyilatkozata ahhoz nem ad támpontot, hogy az egyes megbízások egyszerre is fennálltak-e, azaz Lánczi az állami média vagy a parlament hivatalának munkatársaként dolgozott-e a nagy sörgyárak érdekében – jegyzi meg a 24.hu.