„Nem hiszem el, hogy még mindig ez a téma” – ilyen gondolatokkal kezdtem el nézni a Netflix-re a napokban felkerült Amerikai Hajtóvadászat: O.J. Simpson című négy részes doksit. Hiszen már 2025 van, vagyis 31 évre vagyunk attól a bizonyos éjszakától, amikor brutális kegyetlenséggel – és ez nem bulváros túlzás – meggyilkolták Nicole Brown Simpsont és Ronald Goldmant. Ráadásul az elmúlt évtizedekben több dokumentumfilm, és egy emlékezetes sorozat – American Crime Story – Az O.J. Simpson-ügy – is készült erről a kegyetlen gyilkosságról. Akkor mégis mi újat tud mondani ez a dokumentumfilm? Lássuk a válaszokat!
Tulajdonképpen a Netflix négy fontosabb részletet helyezett a fókuszba.
Rasszizmus
Az egyik ilyen az a Mark Fuhrman rendőr, akit a védelem tulajdonképpen nemhogy megsemmisített, de elérték, hogy ebből az egész cirkuszból ne egy O.J. Simpson-ügy, hanem egy Fuhrman-ügy legyen. De ki is ez a zsaru? Nos, ő az, aki megtalálta az egyik véres kesztyűt, ami aztán az egyik legfontosabb bizonyíték volt a tárgyaláson. Csakhogy Mark Fuhrman egy rasszista zsaru volt, aki a gondolatait és cselekedeteit egy barátjának el is mesélte, erről pedig hangfelvétel is készült.
Az ügy középpontjában innentől kezdve Mark Fuhrman, a rasszista zsaru került, aki a védelem szerint, akár oda is tehette azt a bizonyos kesztyűt. Arról pedig már mindenki hallgatott, hogy Nicole-t és a barátját, Ronaldot, szinte lefejezték azon az éjszakán.
Tény, hogy a rasszizmus, a feketék elleni sokszor indokolatlanul kemény fellépés és az igazságtalanság egy olyan, ma is létező jelenség az Egyesült Államokban, amit mi innen Kelet-Európából talán soha nem fogunk megérteni. De a kettős gyilkosságot nézve ez teljesen megosztotta a társadalmat. Sokan a bőrszínük alapján kezdték el védeni vagy épp vádolni Simpsont. Sok-sok évnyi igazságtalanságért szerettek volna valamiféle kárpótlást kapni az afroamerikai társadalom egyes tagjai, csakhogy ezt egy kettős emberölés vádlottjának felmentésén keresztül próbálták elérni.
Kesztyű
Sokszor szóba került, hogy az a bizonyos véres kesztyű „kicsi” volt O.J. Simpson kezére. Ez a dokumentumfilm viszont több olyan felvételt is mutat, amelyeken a sportoló ilyen kesztyűt visel a nyilvános szereplései alatt, és mindig olyan, mintha kisebb lenne a méret.
Egy összetört család
A másik fontos részlet, ami miatt újdonságot tartalmaz a Netflix szériája, az Ronald Goldman testvérének, Kimnek a megszólalása. Rajta keresztül láthatjuk, mekkora fájdalmat okozott a két családnak az a megsemmisítő ítélet, amely szerint O.J. nem bűnös. De Kim mesél arról is, hogyan érezték magukat akkor, amikor a polgári perben már elítélték a sportolót, viszont O.J. soha nem utalta el azt a 30 millió dollárnál is nagyobb összeget, amit a két családnak odaítéltek. Ezzel együtt is tény, hogy nehéz anyagi helyzetbe került.
Kim az epizódokban arról is beszélt, hogyan fogadták, amikor 2008. október 3-án, napra pontosan 13 évvel azután, hogy O.J.-t felmentették volt felesége és Goldman meggyilkolásáért, 9-től 33 évig terjedő szabadságvesztésre ítélték. Ám ezt nem a gyilkosságokért kapta, hiszen azokban a vádpontokban felmentették. Simpsont azért ítélték el, mert 2007-ben Las Vegas-ban kirabolt egy sportrelikvia-gyűjtőt, mondván, hogy az ereklyék egykor a felmentéssel zárult büntetőpere utáni polgári eljárások miatt nehéz anyagi helyzetbe került futballsztárhoz tartoztak, szóval elveszi őket.
„Ha mi azzal, hogy a polgári pert indítottunk, és nehéz anyagi helyzetben hoztuk O.J.-t valamelyest is hozzájárultunk ahhoz, hogy később emiatt a bűncselekmény miatt elítélték, hát már az is sokat jelent nekünk” – mondta Kim.
„O.J. te ölted meg Nicole-t?”
Robert Kardashian és Robert Shapiro ügyvédek, vagy éppen Marcia Clark ügyész neve sokaknak ismerős lehet. Hiszen ők hárman főszerepet kaptak például az American Crime Story – Az O.J. Simpson-ügy című sorozatban is. De van itt valaki, akiről korábban talán nem sokat hallhattunk, és akinek nyilatkozataira nagyon fontos odafigyelni ebben az új dokumentumfilmben. Ő pedig Mike Gilbert, O.J. egykori menedzsere.
Ő az, aki a végsőkig kiállt a sportoló mellett. Amikor Simpson már csődbe ment, és eladta a régi házukat, hogy Floridába költözzön, az utazás előtti utolsó estét Mike-kal együtt a házban töltötte. Ekkor tette fel azt a bizonyos kérdést neki a menedzser, vagyis, hogy ki ölhette meg Nicole-t. Csak annyit mondanék, hogy NE az utolsó epizód alatt szaladjatok ki a konyhába, mert az egész film legőszintébb beszélgetését akkor hallgathatjuk meg. És nagyon valószínű, hogy ott hallható egyedül az igazság.
A családon belüli erőszak, mint RED FLAG
Ezt a cikket csak néhány nappal azt követően írom, hogy egy elvált anya meghalt Budapesten. A japán származású kétgyerekes nő többször próbált segítséget kérni, a volt férje agresszív viselkedése miatt, de a rendőrségen nem kapott támogatást, így a Patent Egyesülethez fordult. A családon belüli erőszak itt is gyilkosságba torkollott, a férjet pedig gyanúsítottként őrizetbe vették. A Telex cikke szerint, a “BRFK emellett teljes körű tényfeltáró vizsgálatot rendelt el annak tisztázására, hogy a nő korábbi feljelentését miért utasította el az V. kerületi kapitányság.”
Nicole Brown többször hívta a rendőrségét, hogy segítségen kérjen az agresszív férje, majd a válás után az ex-férje miatt. A hangfelvételeken egy rémült nő próbál üvöltve segítséget kérni, mert félti a saját, és a gyermekei életét. Mike Gilbert, a korábban említett menedzser is azok között volt, akik látták Nicole feldagadt, véraláfutásos arcát, de nem tettek semmit. “Azt hiszem nem is az bánt a legjobban, hogy hittem O.J.-nek, hanem az, hogy nem szólaltam fel Nicole mellett…”- mondta Gilbert.
O.J. Simpson 2024. április 11-én halt meg.
The post “O.J., te ölted meg Nicole-t?” – megnéztük a kettős gyilkosságról készült új doksit first appeared on nlc.