Az utóbbi időben számtalan cikk és tanulmány jelent meg arról, hogy a mobilunkon pötyögni lefekvés előtt árt az egészségünknek. Sem a képernyő kékes fénye, sem az információdömping nem ideális a pihenésünk megkezdéséhez. Ha te is a mobilodat használod ébresztőnek, most elmondjuk, miért érdemes visszaszoknod a hagyományos ébresztőórára!
Az éjjeliszekrényen lévő okostelefon használata alvászavarokat okozhat (amit az éjszakai böngészés tovább súlyosbíthat), és megnehezítheti a reggeli ébredést. Ami a szundi-gombot illeti, szakértők szerint: egyszer-egyszer még elfogadható, hogy lenyomod, de ismételten nem ajánlott, mert a plusz percek egyáltalán nem segítenek jól aludni.
A szakértők szerint a hagyományos ébresztőóra használata javíthatja az alvás minőségét, az esti pihenést és a reggeli rutint. A telefonodat pedig ne vidd be a hálószobába! A hiánya ugyanis csökkentheti a figyelemelterelést és az alvási késleltetést, és segíthet abban is, hogy könnyebben elaludj – írja a Ratpack.
A speciális ébresztőórák többféle funkcióval rendelkeznek a hatékony ébresztéshez, például rezgéssel, fényekkel vagy esetleg zenével, így könnyen megtalálhatjuk a számunkra legmegfelelőbbet.
Ideális esetben eleget kell aludnunk (felnőtteknél 7-9 órát), hogy kipihenten ébredjünk, amikor megszólal az ébresztő. Emellett fontos a rendszeres rutin, a megfelelő környezet és az, hogy lefekvés előtt ne használjunk más elektronikus eszközöket. Ha valaki következetesen eleget alszik, de mégsem érzi magát kipihentnek, érdemes lehet felkeresni egy alvásszakértőt az esetleges alvászavarok kivizsgálására.
Ha viszont rendszeresen felébredsz az ébresztőóra megszólalása előtt, annak bizony tudományos oka van. Meglepőnek tűnhet, de a testünk mélyalvás közben is képes érzékelni az időt. A cirkadián ritmust egy központi idegrendszeri mechanizmus vezérli és szinkronizálja. Ennek a székhelye a hipotalamusz látóideg-kereszteződés fölötti magja, az úgynevezett nucleus suprachiasmaticus. Ez a mag azt is el tudja dönteni, mikor vagyunk álmosak vagy éberek. Ha következetesen, minden nap nagyjából ugyanakkor fekszünk és kelünk, akkor a testünk alkalmazkodik. Ebben kulcsszerepe van egy PER nevű fehérjének, amely szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusát. A fehérje szintje a nap folyamán változik, este a legmagasabb és éjszaka a legalacsonyabb. Következetes alvási napirend esetén a szervezetünk megtanulja, hogy idejében megnövelje a PER-fehérje szintjét, és így még a vekker megszólalása előtt felébredünk.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Ezt tudnod kell, ha mobiltelefont használsz ébresztőóraként! first appeared on nlc.