A hallgatók több mint fele illegitimnek tekinti a rektort a MOME-n, már nem kérnek a kompromisszumokból. Az egyetem idáig sikerpropagandától volt hangos, mi történt, hogy fellázadtak a vezetés ellen? A MOME a modellváltó egyetemek állatorvosi lova, ahol most próbál szintet lépni az egyetem feletti alapítvány vezetője, Böszörményi-Nagy Gergely. Gyengülő autonómia és kézi vezérlés: a MOME története megmutatja, mik a veszélyei a modellváltásnak egy túlmozgásos vezetésnél, akik bizonyítani akarnak a kormány felé.
Forradalom a MOME-n: már a rektor is így beszél a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatói megmozdulásáról, és ő maga sem tudja, két hét múlva még a helyén lesz-e, vagy elsöpri az önkényes személyi döntések miatti népharag.
Miután a szenátus ülését hétfőn félbe kellett szakítani, mert a hallgatók ütemes tapsolással Koós Pál rektorba fojtották a szót, a rektor kompromisszumos javaslatokkal állt elő. Megígérte például, hogy a kritikák miatt a jövőben a tudásközpontok vezetőiről nem ő, hanem a tudásközpontok közössége dönthet majd, és tárgyalásokra kérte a tiltakozókat.
A MOME Front név alatt szerveződő hallgatók azonban már nem hajlandók tárgyalni. A rektort már nem tekintik tárgyalópartnernek, és „az illegitim rektor és helyettesei lemondását” követelik.
„Böszörményi-Nagy Gergely a másfél éves demokratikus rektorválasztási folyamat eredményét figyelmen kívül hagyta. Az általa kijelölt Koós Pál néhány hónap alatt eljátszotta a bizalmunkat. Olyan rektor irányítsa az egyetemet, akit valóban az egyetemi közösség választott, nem pedig a fenntartó önkényes döntése!”
– áll a hallgatói követelésben.
Fél egyetemnyi maroknyi momés
A MOME Front által szervezett hétfői tiltakozáson nagyjából 200 hallgató vett részt, azóta pedig a rektor lemondását követelő petíciót már több, mint 400-an, vagyis az összes hallgató több mint fele írta alá. Bár a Mandineren keresztül azt állítják, hogy csak egy „maroknyi csoport szítja az indulatokat”, az események láthatóan sokkolták az egyetemi vezetést.
A MOME kis egyetem, összesen 1000 hallgatóval, az, hogy közülük minden negyedik elment demonstrálni, hogy ne hagyja szóhoz jutni a rektort, úgy, hogy a tiltakozást az előző napig konspiratíve szervezték, súlyos bizalmi válságot jelez, amit már a rektori vezetés is kénytelen elismerni.
„A MOME FRONT a többségi hallgatói álláspontot tiszteletben tartva nem folytat tárgyalásokat az illegitim rektorral, vagy megbízott képviseletével. Az egyetem jövőjéről történő párbeszédet mi az egyetem közösségével képzeljük el, ezért első lépésként csütörtökön az egyetem hallgatóságával kezdeményezünk nyílt találkozót”
– írták szerdán a hallgatók, jelezve, hogy ha a rektor és a rektori kabinet lemond, tér nyílhat az egyeztetésre.
Pedig néhány nappal korábban, amikor az egyetemi matricaháború előtt a MOME több volt és jelenlegi hallgatójával, oktatójával és dolgozójával beszéltünk, kevesen számítottak ilyen ellenállásra. Bár mindenki arról beszélt, hogy az új vezetői pályázatokról hozott döntések sokkolták az egyetemet, és az erős közösségéről ismert intézményen belül komoly bizalmi válság alakult ki, arra nem számítottak, hogy ebből különösebb forradalmi hangulat lesz.
„Ebből nem lesz második SZFE. Lássuk be, egy diktatúrában élünk, Böszörményi-Nagy Gergelyt akkor sem fogják eltávolítani, ha az egész egyetem ezt kérné, ehhez a helyzethez kell alkalmazkodni”
– mondta nekünk egy név nélkül nyilatkozó oktató, aki ugyan szimpátiával figyelte, hogy a hallgatók is elkezdtek szervezkedni, de úgy gondolta, az oktatók nem fogják kenyértörésre vinni a dolgot, a nagy többségük nem akarja a státuszát és a modellváltás után megemelt bérét kockáztatni.
A komolyabb ellenállás végül valóban nem az oktatói körből indult el, de a rektori vezetésnek a szenátussal is szembemenő döntései ott is nagy felzúdulást keltettek. Koós Pál a karácsonyi szünetben közölte a döntését, hogy több új tudásközpont vezetőjének mást akar kinevezni, mint akit az egyetem legfőbb testülete, a szenátus javasolt, és három poszt esetében inkább új pályázatot írt ki.