Két héten át gyakorlatilag mindenki döbbenten figyelte az Egyesült Államokban, ahogy Elon Musk pár tucat emberével, köztük huszonéves informatikusokkal sorra szállja meg a kormányügynökségeket és hivatalokat. A közalkalmazottak ellen vívott harc sokkal mélyebbre hatol, Muskék már a pénzügyminisztérium több ezer milliárd dolláros kifizetési rendszeréhez is hozzáférhettek, ezt azonban csütörtökön egy bíró átmenetileg megakasztotta. Musk ennél összeférhetetlenebb nem is lehetne új szerepkörében, de egyelőre ez sem jelentett problémát. Ahogy az sem, hogy a lépései között bőven lehettek jogsértőek is.
Hatékonyságnövelés? Piti bosszú? Bűncselekmény? Puccs? Alkotmányos válság? – Hasonló felvetések sora hangzik el, miközben ámulva figyeli az amerikai közvélemény Elon Musk térnyerését. A világ leggazdagabb embere Donald Trump beiktatása után azonnal elképesztő lendülettel vetette bele magát a munkába, a köré létrehozott, elvben a kormányzati hatékonyság növelését és költségcsökkentést ígérő DOGE fiatal munkatársai sorra szállták meg a különféle kormányügynökségeket és háttérintézményeket, hogy ott aztán rendre rendkívül érzékeny, eddig csak kevesek számára elérhető adatokhoz férjenek hozzá.
A helyzet megértését nehezíti, hogy Musk szerepe és feladatköre példátlan: sosem fordult még elő az országban, hogy valaki ekkora vagyonnal ekkora közvetlen befolyásra tegyen szert az állam működésében. Szintén nehezíti a megértést, hogy Trump beiktatása óta elképesztő tempóban történnek a dolgok. Lehet persze tudni, hogy ez eleve a trumpi stratégia része: annyira sok területen okozni sokkot, felháborodást és zűrzavart, hogy se az ellenzék, se a média és a közvélemény ne tudja követni a történéseket. Musk térnyerése párhuzamosan történik például a védővámok körüli bohózattal és az etnikai tisztogatás tervével összekötött közel-keleti ingatlanfejlesztési szándék bejelentésével, hogy csak kettőt említsünk a rengeteg, a címlapok tetejéről egymást kilökő történés közül.
És az is nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy Trump és Musk több eddigi lépése jogsértő, így várható, hogy lesznek majd területek, ahol a bíróságok közbe fognak lépni. Csak hát az amerikai igazságszolgáltatás sem volt felkészülve arra a tempóra, amit a Kongresszust megkerülve, elnöki rendeletekkel kormányzó Trump és a homályos felhatalmazással bíró Musk diktál.