2019-ben meglehetős megrökönyödést keltett, amikor kiderült, hogy Magyarország nem indul többé az Eurovíziós dalfesztiválon, a korábban hazai selejtezőként funkciónáló A Dal című műsor pedig, ahogy az MTVA fogalmazott, a továbbiakban „az eurovíziós indulás helyett közvetlenül a magyar könnyűzene tehetségeit, az általuk létrehozott értékteremtő produkciókat fogja segíteni”.
Innentől kezdve tehát a köztévés versenyen a nemzetközi ismertséggel kecsegtető nevezés helyett (egyre csökkenő) pénzjutalmat, Duna TV-s és Petőfi rádiós megjelenéseket, esetleg lemez- és videoklip-készítési lehetőségeket lehetett nyerni. Az idei győztes tízmillió forintból készíthet el egy lemezt és egy videoklipet.
Kovács Tamás / MTI Rókusfalvy Lili és Fodor Imre műsorvezetők a versenyzők társaságában, valamint Egri Péter, Németh Alajos, Szandi (Pintácsi Alexandra) és Ferenczi György, a zsűri tagjai A Dal 2024 televíziós show-műsor harmadik válogatóján a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) óbudai stúdiójában 2024. február 24-én.
Attól ugyanis még, hogy Magyarország nem küld versenyzőt az Eurovízióra, indulhatnak magyar előadók: a szabályok nem tiltják, hogy másik nemzet színeiben versenyezzen az ember, csupán több ország képviseletében egyszerre indulni tilos.
San Marino immár negyedik éve rendez olyan válogatót, amelyre a világ bármely országából lehet jelentkezni. Ez azért lehetséges, mert maga az ország túl kicsi ahhoz, hogy minden évben saját versenyzőt delegáljon. Így a válogató egyfajta „nemzetközi esély” is azoknak az előadóknak, akik máshonnan nem tudnak kijutni a versenyre – mondta el a 24.hu-nak Madura Máté kommunikáció- és médiaszakértő. Tavaly például egy spanyol együttes, a Megara képviselte az országot a dalfesztiválon 11:11 című dalával, mellyel a 14. helyen végzett.
Az idei selejtező castingja hat hónapig tartott, összesen 1200-an pályáztak rá, 48 országból. A Carson Coma aközé a több mint kétszáz versenyző közé jutott be, akik megmérettethetik magukat az elődöntők során. Ahhoz, hogy idén valóban ők képviselhessék San Marinót, a magyar alternatív rockzenekarnak még be kell jutnia a helyi döntőbe, és meg is kell nyernie azt a többi, körülbelül tizenöt-húsz versenyzővel szemben.
Ha ez sikerülne, 2019 óta először léphetne magyar előadó az Eurovízió színpadára
– fogalmaz Madura Máté.
Vasvári Tamás / MTI
A dalfesztivál történetében rengeteg példa akad olyan előadókra, akik különböző okokból nem a saját országukat képviselve arattak kisebb-nagyobb sikereket. Hogy csak a leghíresebbet említsük: Celine Dion kanadai származása ellenére 1988-ban Svájc képviseletében nyerte meg a versenyt. De az sem most fordulna elő először, hogy magyar előadó indul más ország színeiben, emeli ki Madura: „A rendszerváltás előtt, amikor a keleti blokk országai nem vehettek részt a versenyen, Mándoki László és Késmárky Marika az NSZK színeiben versenyeztek a Dschinghis Khan formáció tagjaiként, és 1979-ben a 4. helyet szerezték meg Jeruzsálemben”.
A szakértő arra is felhívta lapunk figyelmét, hogy nemcsak a Carson Coma próbálkozott meg idén külföldön, más selejtezőkön is felbukkantak magyar nevek: Montenegró válogatóján az egyik döntős dal, a To Ljubav Je társszerzője Patocska Olivér volt, míg a luxemburgi előválogatón a Rhythmic Soulwave nevű zenekar Stronger című dalával gitárosként Zakar Lőrinc, dalszerzőként pedig a magyar és kubai származású Naomi Ayé Vajdovics Suarez is versenyben volt. Ezek a válogatók már lezárultak, a Carson Comának viszont még lehet drukkolni: a San Marinó-i válogató elődöntőjére várhatóan február végén kerül sor, a döntőt pedig március 8-án tartják. Kerestük a zenekart is a témában, de a Carson Coma egyelőre nem kívánt nyilatkozni.
The post Magyarország továbbra sem indul az Eurovízión, a Carson Coma mégis kijuthat a versenyre first appeared on 24.hu.