Merészet húzott a múlt héten az ellenzék vezető erejének számító német jobbközép – kevesebb mint négy héttel a választás előtt. Noha arra kevés az esély, hogy ne a Kereszténydemokrata Unió, illetve bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió, azaz CDU/CSU formáció nyerje meg a február 23-ai előrehozott választást, a támogatottságuk növelése érdekében a szélsőjobboldaltól igyekeznek elcsábítani választókat. Mégpedig úgy, hogy a kampányidőszakban kemény – a bevándorláspolitikával és a belbiztonsággal kapcsolatos – indítványokat nyújtottak be a parlament alsóházában, a Bundestagban.
Ám ezek elfogadásához egy, a második világháború óta tabunak számító döntést kellett meghozniuk: együttműködnek a szélsőjobbos AfD-vel (Alternatíva Németországnak).
Az elmúlt időszakban megszaporodott, bevándorló hátterű merényletre reagálva előbb két, a migráció korlátozását célzó nem kötelező érvényű határozatról döntött a törvényhozás, a törvényi erőre nem emelkedő, inkább a parlament akaratát kifejező indítványok fokozott biztonsági intézkedéseket és a határok lezárását szorgalmazták az illegális migráció visszaszorítása érdekében. Az első javaslat tulajdonképpen Friedrich Merz CDU-elnök ötpontos terve, amelynek fő célja – az állandó határőrizet mellett –, hogy minden illegális, papírok nélküli migránst visszafordítsanak a határon, és a jövőben ne legyen elég a menedékkérelem benyújtása az országba való belépésükhöz (sokak szerint a két megoldás szembemegy a német alkotmánnyal és az uniós szabályokkal).
annak ellenére is, hogy a szélsőjobbos pártot a szövegben több helyen is becsmérlik, például úgy nevezik, mint egy Putyinnak kedves fenyegetést a demokráciára.
A második, a belbiztonságot érintő határozatot viszont nagy többséggel elutasították. Mindössze 190 szavazatot kapott, ami még a CDU/CSU képviselőinek számát sem éri el, igaz, azt nem támogatta az AfD sem.
HALIL SAGIRKAYA / ANADOLU / Anadolu / AFP Tüntetés a Reichstag épülete előtt Berlinben, amiért a CDU/CSU együttműködött az AfD-vel, 2025. február 2-án.
Múlt pénteken a kötelező érvényű, úgynevezett beáramlás-korlátozási törvénytervezetről is szavaztak, amelynek lényege: a rendőrség hatáskörét kiterjesztenék, egyúttal felfüggesztenék a családegyesítés lehetőségét a korlátozott védelmi státusszal rendelkező személyek esetében. Ennek az előterjesztésnek sem lett meg a többsége. Pedig nemcsak az AfD és az FDP, hanem a nem is olyan régen a szélsőbaloldali Linkéből kivált, az AfD-hez sok szempontból hasonlító, oroszbarát, nacionalista, de baloldali BSW is azt ígérte, hogy megszavazza. Végül 338 igen mellett 349 képviselő nemmel voksolt, öten tartózkodtak, 41-en nem vettek részt a szavazáson – közülük 12-en a CDU tagjai voltak.
Az SPD, a Zöldek és az FDP az utolsó pillanatig próbálta megakadályozni a törvény AfD-vel közös elfogadását, Merz azonban ellenállt, nem akarta azt mutatni, hogy kompromisszumra lenne hajlandó a migráció kérdésében. Amennyiben kihátrál, a szavahihetőségén esett volna csorba, és a szélsőségessége miatt az állambiztonság által megfigyelt, Elon Musk által is támogatott, tavaly első ízben tartományi választást nyerő AfD úgy adhatta volna el ezt, mint annak a bizonyítékát, hogy nincsen más párt, amely ténylegesen és határozottan fellépne a bevándorlás ellen.
Leomlott a tűzfal?
Olaf Scholz ügyvivő kancellár és szociáldemokrata pártja, valamint a november óta kisebbségi kormánykoalíció másik tagja, a Zöldek, élesen kritizálták Németország minden valószínűség szerinti következő vezetőjét, Merzet, mondván, megszegte azt az „alapvető konszenzust”, miszerint mérsékelt párt – legyen szó bármilyen kérdésről – nem működik együtt szélsőjobboldali tömörüléssel.
A Németországi Szövetségi Köztársaság több mint 75 évvel ezelőtti megalapítása egyértelmű konszenzus volt a demokraták között: nem közösködünk a szélsőjobboldallal. Ön a pillanat hevében megszakította köztársaságunk ezen alapvető konszenzusát
– jelentette ki Merznek címezve Scholz a parlamenti felszólalásában. A Zöldek a demokrácia fekete napjáról beszéltek.
Jó reggelt Németország! Üdv a klubban!
– reagált ugyanakkor Orbán Viktor a migrációellenes előterjesztés elfogadására.
The post „Kinyitották a pokol kapuját” – kormányra kerülhet-e az erősödő szélsőjobb Németországban? first appeared on 24.hu.