Közeleg a szerelmesek ünnepe, itt az ideje elgondolkodni rajta, milyen Valentin-napi ajándékkal lepjük meg kedvesünket. Én speciel egy burmai körútra gondoltam, amivel el is időztem kicsit gondolatban, de végül abban maradtam, hogy egy tál szívecskés muffin jóval közelebb áll a realitásokhoz.
De, hogy mégis megadjam a módját, nem sima muffin készül, hanem cupcake lesz.
Muffin vs. cupcake
A cupcake két elemből áll (plusz egy, a dekor): alul a muffin, rajta pedig valamilyen krém. Muffint mindenki tud sütni, a világon semmiféle technikai flikk-flakk nincs benne. Habár, ha jobban belegondolok, némi szerénység jól jönne, mert vannak még emlékeim az első muffinomról… na jó, elmesélem.
Az alapelvem mindig is az volt a konyhában, hogy aki tud olvasni, az sütni-főzni is tud. Ott a recept, azt kell követni és jó lesz. Hát, nem egészen. Kezdésnek jól bevásároltam, mert akkoriban, az albérletben természetesen semmi sem volt otthon, nemhogy egy muffinhoz, de még egy rántottához sem. Kezet mostam, majd a receptnek megfelelően, akkurátusan bedobáltam mindent egy tálba, hogy én ezt most jól összekeverem és a barátnőmtől kölcsön kért muffin formában megsütöm.
Nem egészen így történt, azt ugyanis nem írta a recept, hogy a vajat nem jéghideg és sziklaszilárd állapotban kell beletenni, hanem fel kell kissé olvasztani, meg azt sem írta, hogy a sütőpor bizony csomós is lehet. Egy szó mint száz, egy órán át küzdöttem a feloldódni nem akaró vajkockákkal és sütőpor csomókkal, természetesen egy szál fakanállal, mert a konyhafelszerelésem még a habverőig se terjedt. Végül átpasszíroztam az egészet egy szűrőn, úgy lett belőle homogén muffin massza. Úgyhogy, én most mondom: lágy vajjal kell dolgozni, a sütőport pedig dörzsöljük át tea- vagy levesszűrőn, ha nem akarunk kitolni magunkkal.
A masszánál azonban jóval fontosabb és izgalmasabb kérdés, hogy miből tudunk olyan szép, csúcsos, színes, álló krémet készíteni. Tejszínből. Persze, ez nem ilyen egyszerű, a tejszínnek ugyanis van egy rafináltabb formája: a mascarpone, ami megfelelő állagot biztosít minden tejszínes krémnek, akár tortába, akár sütire szeretnénk tenni. A színét, ne legyenek illúzióink, az ételfesték adja, de biztos jó a céklapor is, mindkettőt apránként adagoljuk, ne egyszerre zuttyintsuk bele. A céklaport szitáljuk!
Ha a tejszínhab felverésével problémáink lennének, a link alatti cikkben adtunk technikai iránymutatást a témában, ahol tényleg mindent leírtunk. Összefoglalom: nagyon be kell hűteni felverés előtt.
Valentin-napi muffin recept
Ez alkalommal egy szelíd ízű, vaníliás cupcake-et fogunk készíteni, amihez jól megy majd az egyébként természettől fogva szívecske alakú eper, de szív alakú szórócukorral vagy cukordísszel is dolgozhatsz, a dekorációt rád bízom. Abban megegyezhetünk, hogy a Valentin-napi stílbe sok minden belefér, ami piros, pink rózsaszín vagy éppen Ámor nyilát formázza.
Hozzávalók: (12 darabhoz)
15 dkg lágy vaj
15 dkg cukor
15 dkg liszt
2 db tojás
2 dl tej
1 csomag sütőpor
1 citrom héja (elhagyható)
1 csomag vaníliás cukor vagy fél rúd vanília kikapart magja vagy vaníliapaszta, vagy amit használni szoktunk vaníliaként
1 csipet só
A krémhez:
2 dl habtejszín
25 dkg mascarpone
1 csomag vaníliás cukor vagy… lásd fentebb
2 csapott evőkanál porcukor
színezék, ha úgy gondoljuk
dekor ízlés szerint
Elkészítés:
A sütőt felmelegítjük 180 fokosra, a tejszínt pedig betesszük a fagyasztóba.
A vajat kissé megmikrózzuk, hogy lágy legyen és tudjunk vele dolgozni. Ezután az összes hozzávalót összekeverjük egy tálban (a sütőport átszitáljuk), majd belekanalazzuk (vagy ha ügyesen csőrös tálban kevertük, akkor beleöntjük) egy muffinpapírral kibélelt muffin forma mélyedéseibe.
Betoljuk a sütőbe és tűpróbáig sütjük, ez kb. 25-30 percig fog tartani. Kihűtjük, de teljesen.
Amikor már teljesen hideg a muffin, elkezdjük a krémet. Az alaposan behűtött tejszínt a cukorral és a vaníliával együtt elkezdjük felverni, majd félúton, amikor már kezd állagot kapni, hozzátesszük a mascarponét is. Innentől már csak pár másodpercig kell verni és kész is a kemény hab.
Ha színezni szeretnéd, akkor legjobb, ha egy spatulával kevered hozzá a színezéket óvatosan, apránként, nehogy véletlen bordó legyen a krém rózsaszín helyett.
Végül a krémet egy csillag csőrrel ellátott (vagy ami van, de jó nagy lyukú legyen!) habzsákba töltjük és a muffinok tetejére nyomjuk. A dekorációt csak fogyasztás előtt tesszük rá, addig pedig hűtőben tároljuk.
Reméljük, bejön és csodásan alakul majd az este hátralévő része.
The post Így áll hetykén és tökéletesen a krém a Valentin-napi muffinon! first appeared on nlc.