Évek óta kering egy legenda az interneten, miszerint ha valaki a bankkártyája PIN-kódját fordított sorrendben adja meg egy automatánál, nemcsak a pénzéhez jut hozzá, hanem – egy rejtett vészjelzés segítségével – a rendőrség is riasztást kap. Most kiderül, tényleg igaz-e vagy csupán városi legenda.
A bankok és biztonsági szakértők cáfolják azt, hogy ha visszafelé írjuk be a PIN-kódunkat a bankautomatánál, nemcsak ugyanúgy működik a rendszer, mintha helyesen írnánk be, de akciónk a rendőrséget is riasztja. Mint a Blikk írja, az ATM-ek ugyanis úgy vannak programozva, hogy csak a helyesen beírt PIN-kódot fogadják el, vagyis ha valaki fordítva írja be, a rendszer azt hibás kísérletként értelmezi. Három sikertelen próbálkozás után pedig zárolhatja a kártyát.
Bár a fordított PIN-kódos riasztás kamu, valódi veszélyek igenis leselkednek a bankautomatát használókra. A következő módszerekkel azonban tehetünk ellene: mindig takarjuk el a kezünkkel a billentyűzetet a PIN-kód beírásakor, valamint ne adjuk meg PIN-kódunkat, belépési adatainkat telefonon, e-mailben vagy sms-ben.
Tény, hogy egy Joseph Zinger nevű üzletember 1998-ban levédette a módszert. Ennek ellenére a rendszert soha, sehol nem vezették be, a bankok indoklása szerint már csak azért sem, mert a riasztás ellenére sem érnének időben a helyszínre a rendőrök.
Amúgy a három leggyakrabban előforduló PIN-kód a 1234, a 1111 és a 0000 – ezek a világon használt összes PIN-kód mintegy 20 százalékét teszik ki. Mindezek mellett rendkívül népszerűek a 19-cel kezdődő, illetve a születés hónapjának és napjának számjegyeiből álló kombinációk is. Annak az esélye, hogy valaki véletlenszerűen kitalálja a PIN-kódodat, 1:10 000-hez, azonban ha már háromszor próbálkozik, az esély 1:333-ra nő.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Ez történik, ha fordítva írjuk be a PIN-kódot a bankautomatába first appeared on nlc.