Pénteken tárgyalja ismét a Fővárosi Önkormányzat Tulajdonosi Bizottsága a cégvezetői pályázatokról szóló tiszás előterjesztést. Ha ez átmegy, nyílt pályázaton választhatják meg a BKK, a BKV, a Budapesti Közművek, a Vagyonkezelő és a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. vezetőjét.
A javaslatot első körben a tulajdonosi bizottság napirendjére sem vették, miután a főjegyző, illetve a legtöbb párt jogszerűtlennek tartotta azt. A tiszások szerint alaptalanok voltak a kifogások, Magyar Péter DK-Fidesz-Párbeszéd mutyiról beszélt, és arról, hogy valójában csak a nyílt pályázatot akarják megfúrni, hogy a jelenlegi cégvezetők maradhassanak. A kifogásokat azzal verte vissza, hogy az előterjesztést jogászok írták.
Magyar szerint Karácsony Gergely megszegte a megállapodást, és elvárta, hogy ezt a főpolgármester ismerje be. A Tisza ugyanis annak fejében szavazta meg decemberben a költségvetést, hogy írjanak ki nyílt pályázatot a cégvezetői pozíciókra. Magyar közölte, a „színházban” nem vesznek részt, így a januári ülés nagy részét bojkottálták, a szavazások többségével együtt. Emiatt több fontos előterjesztés nem ment át.
Karácsony Gergely szerint félreértésről van szó, és ezt Magyarnak is megmondta. Ő és Kiss Ambrus főigazgató is arról beszélt, a főjegyzői kifogásokat egy óra munkával lehetne orvosolni.
A Közgyűlés után kerestük a javaslatot benyújtó Orbán Árpád tiszás bizottsági elnököt, illetve Magyar Pétert is, hogy hajlandóak-e mégis változtatni az előterjesztésen, vagy ha nem, mi lehet az ügy megoldása, de erre nem válaszoltak.
Most viszont kiderült, hogy az új javaslatban Orbán Árpád szinte az összes olyan pontot módosította, amit a főjegyző az eredeti javaslatban kifogásolt.
Változott a javadalmazás: a korábbi javaslatokban 3-3,5 milliós alapbért és maximum 25 százalékos prémiumot ajánlottak, ami nem volt összhangban a vonatkozó fővárosi szabályokkal. Az új előterjesztésben már figyeltek erre, az alapbért a fővárosi javadalmazási szabályok alapján hirdetnék meg, viszont legfeljebb 40 százalék prémiumot adnának.
A főjegyzői kifogás után az adatkezelésre és az erkölcsi bizonyítványra vonatkozó megfogalmazás is változott, ahogy a főpolgármesternek is meghagyták a mozgásterét.
Most ugyanis úgy fogalmaznak, hogy a bírálóbizottság által kiválasztott nevet a főpolgármester a Közgyűlés elé terjesztheti. Az eredeti javaslatban nem feltételes mód szerepelt, amivel elvették volna a főpolgármester törvényben garantált jelölési jogát.
A főjegyző hosszúnak tartotta a pályáztatási folyamatot is, ezen viszont nem változtattak. A javaslat friss, egyelőre nem tudni, hogy a főjegyző és a többi párt milyennek ítéli az új változatot.
Orbán Árpád azt szeretné, ha a pályázatok elbírálásában és a pályázók kiválasztásában a Vitézy Dávid vezette Városfejlesztési Bizottság tagjai is részt vennének.
Ezzel Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, a Kutya Párt frakciójának tagja nem értett egyet. A Közgyűlésen azzal érvelt, ebben a két bizottságban a Tisza és Vitézy frakciója a közgyűlési súlyánál nagyobb arányban van jelen, a döntési folyamat így aránytalan, ezért ő az egészet visszavitte volna közgyűlési hatáskörbe. Ezt a javaslatát leszavazták.
Kiss Ambrus főigazgató a 444-nek múlt héten arról beszélt, nincs jelentősége annak, hogyan matekozzák ki az eljárásrendet, a főpolgármester úgyis olyan nevet fog beterjeszteni, aki mögött biztosan megvan a közgyűlési többség. A Tisza és Vitézy frakciójának 13 szavazata van, a többséghez viszont 17 kell.
Kiss arról beszélt, a Tisza bojkottjával nem tud működni a főváros, a helyzet eszkalálása senkinek sem érdeke, a kérdést pedig mielőbb le kellene zárni, mert a több száz milliárdos cégeket nem jó bizonytalanságban tartani.