„Tiszteletlen, szükségtelen, és a rendőrségre nézve méltatlan kommunikáció folyt az V. kerületi lakástűzzel összefüggésben meghalt nő ügyében” – kezdi közleményét a Magyar Rendőrség YouTube-oldalán Gál Kristóf rendőrségi szóvivő.
„A Magyar Rendőrség nevében mindenekelőtt bocsánatot kérek mindazoktól, akiket ez érthetően és joggal felháborított, megbotránkoztatott, illetve sértett. Kérem, hogy ne ennek az ügynek a kommunikációja alapján ítéljék meg a magyar rendőrség munkáját. Sajnálatos módon ez a megengedhetetlen stílus árnyékot vet arra a szakmai munkára, amelyet a nyomozók, a helyszínelők és szakértők ebbe az ügybe fektettek, amely munkának köszönhető, hogy a kezdeti következtetések megnyugtató tisztázása, kivizsgálása odáig vezetett, hogy saját elképzeléseinket is felülbírálva sikerült megállapítanunk a bűncselekmény elkövetésével megalapozottan gyanúsítható személyét és elfognunk. A rendőrségnek nemcsak törvényi, de erkölcsi feladata is a bajbajutottakon segíteni, és feladatunk az építő jellegű kritikákat, hozzászólásokat meghallgatni és hasznosítani. Az országos rendőrfőkapitány a kommunikációs gyakorlat felülvizsgálatát rendelte el. A magyar rendőrség nevében még egyszer bocsánatot kérek.”
A rendőrség február 4-én délelőtt egy egészen váratlan hangulatú sajtótájékoztatót tartott, ahol Gál Sándor rendőr alezredestől megtudhattuk, hogy nem a meghalt nő barátai és a Patent által is emlegetett „gyanús körülmények” miatt néztek mégis utána a volt férjnek, hanem az „intuíció”, illetve persze „a rutin meg az évek” miatt.
Majd még mielőtt kifejtették volna, hogy milyen „fordulat állt be a nyomozásban” az V. kerületi lakástűzben meghalt nő esetében, és hogy a „fordulat” ebben az esetben azt jelenti, hogy mégsem baleset, hanem mégis emberölés miatt nyomoznak – hat nappal azután, hogy megtalálták a nő holttestét –, hosszú percekig hallgathattuk, hogy a szomszédok soha nem hallották őket veszekedni, és hogy a volt férj hogyan és mennyit foglakozott a gyerekekkel.
A nő terrorban élt Budapesten, mégsem kapott segítséget a hatóságoktól. Az ügy felháborodást keltett, kedd estére a nő barátai szerveztek megemlékezést a ház elé, ahol életét vesztette. Ők voltak azok, akik már csaknem egy hete küzdenek azért is, hogy a rendőrség vegye figyelembe az eset gyanús körülményeit, és köztük voltak olyanok is, akikkel a rendőrség Facebookon extrém stílusban kommunikált a kommentek között.
A rendőrség válasza a kommentek stílusára a sajtótájékoztatón az volt, hogy „ezek szövegkörnyezetből kiragadott gondolatok, és kollégáink hat napon keresztül dolgoztak azért, hogy erről az ügyről sikeresen tudjunk beszámolni”.
Miután a rendőrséget ezzel kapcsolatban arról kérdeztük, hogy szerintük helyénvaló-e egy ilyen tartalmú bejegyzés alatt ez a kommunikációs stílus, illetve, hogy a jövőben is folytatódhat-e ez a fajta kommunikációs stílus az oldal kezelői részéről az ilyen fajsúlyú közlések kommentszekciójában, a BRFK Kommunikációs Osztály ezt a rövid választ küldte, a konkrét kérdéseinkre nem válaszolva:
„A BRFK Facebook oldalára érkező számtalan komment és reakció között a »Honnan tudja?« egy kérdés volt, amelyre választ vártunk – és kaptunk is. A mosolygós vagy kacsintó hangulatjelet nem a halálesettel, hanem a traffipaxokkal kapcsolatos, illetve az elírást tartalmazó kommenttel összefüggésben használtuk.”
Hogy a rendőrség most pontosan mely „kommunikációs gyakorlat felülvizsgálatát rendelte el”, hogy ez csak a Facebook-oldalukon megjelent kommentekre vagy a sajtótájékoztatón elhangzottakra is vonatkozik-e, nem derült ki.