Bianca Censori nem boldog. Nagyszerű a teste, a tekintete azonban üres. És hogy utóbbi kinek a hibája? Mindannyiunké. Persze miért is kellene törődnünk valaki boldogságával, aki szó szerint a saját bőrét viszi a vásárra, nem igaz? Ennél a helyzet viszont azért jóval komplexebb. És hiába dugjuk homokba a fejünket, tetszik vagy sem, saját boldogságunk is múlik rajta.
Bianca Censori nem az első a sorban
Kanye West feleségéről nem sokat tudunk azon kívül, hogy rendszeresen ruha nélkül jelenik meg úton és útfélen. Sokak szerint őt kínozza az olthatatlan szereplési vágy, legalább ennyien pedig Kanye West abúzusát látják a háttérben. És könnyen lehet az is, hogy e kettő valamilyen meghatározhatatlan elegyet képez egymással.
A 2025-ös Grammy-gálán mindenesetre minden eddiginél messzebbre merészkedett Bianca Censori és Kanye West párosa. Az eddigi pucérruhák helyét az anyaszült meztelenség vette át, és ne legyenek illúzióink: a nő csípőjére tekert, semmit nem takaró anyag pusztán azt a célt szolgálta, hogy kérdés vagy számonkérés esetén mindketten hivatalosan kijelenthessék, igenis volt rajta ruha. Az anyaga lényegében mellékes is lehet, nem változtatott volna semmin, ha egyetlen réteg folpackot tapasztanak mindkét mellbimbójára.
A szexi, környezetükből kitűnő és formabontó öltözékek, úgy tűnhet ugyan, de mégsem a 21. század szülöttei. A pucérruha műfaját egyenesen Marylin Monroe alkotta meg mostanra legendássá vált születésnapi köszöntésével 1962-ben.
Cher még tovább feszítette a húrt nem csupán ruháival, de egész megjelenésével. Madonna botrányai is mindannyiunk számára ismerősen csengenek, Hugh Grant volt párja, Elizabeth Hurley pedig szintén nem volt szégyenlős már a 90-es években sem.
A pucérruha műfaja évtizedekkel ezelőttre tehető (Fotó: GettyImages)
A tehetség mellett a pucérság is elvárás
Mostanra azonban már nem elég szupertehetséges médiaszereplőnek lenni. Ma már akkor rúghat labdába bárki a színpadon, ha tökélyre fejleszti ének- és tánctudását, bombaformában van, utóbbit pedig nem rest maradéktalanul, lehetőleg bodyban vagy tangában megmutatni. Ha esetleg ráadásként mindezek mellett még zsonglőrködni is tud, akkor lesz teljes a kép. Hogy ezek közül melyik három teljesül, az már egyéni lehetőségek kérdése, de lejjebb adni nem érdemes, különben jöhet a süllyesztő.
Az elmúlt évek számtalan meredekebbnél meredekebb példáján tapsoltunk és tapsolunk mindannyian. Döbbenten, elismeréssel vagy akár félelmekkel telve bámuljuk szupersztárok örökifjúságát, akiknek csodálatos szempillája és elképesztő ránctalansága hatása alá kerülünk olyannyira, hogy műpillák súlyos fertőzéseinek és atkáinak, sőt elhibázott plasztikai műtétek durva következményeinek tesszük ki magunkat.
Most pedig mindent egyetlen lapra tett fel Bianca Censori. A nő, aki élhetne akár átlagos, de kiegyensúlyozott életet, aki kiteljesedhetne építészként, mely egykori végzettsége és hivatása volt, de helyette a testbeszéd elemzői szerint Kanye West parancsának engedelmeskedve ledobta kabátját, hogy minden fotós vakuja, ezáltal pedig az egész világ vizslató tekintete előtt tárulkozzon fel.
Kanye West és Bianca Censori pucérruhája a Grammy vörösszőnyegén (Fotó: Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic)
A bántalmazás szörnyű, és sajnos köztünk él
Az elemzők szerint Bianca Censori hezitált, mielőtt a Grammy-gálán levette volna kabátját, hogy megmutassa csupasz testét. Azért tette meg mégis, mert Kanye West utasította őt erre. Bianca Censori ugyanakkor nyilván nem a helyszínen szembesült kabátja alatt viselt pucérságával. Pontosan tudta már érkezése előtt, hogy mit visel, pontosabban mit nem visel valójában. Tudnia kellett volna, hogy mire vállalkozik, tisztában kellett volna lennie a következményekkel, nemet kellett volna mondania arra, amit valójában nem akar – nagyjából ezek a mondatok hagyják el mindazok száját, akik szerencsések, és soha nem éltek bántalmazó kapcsolatban.
Soha nem jelentettem még ki írásban ezt, de tudom, hogy milyen egy bántalmazó kapcsolat. Tisztában vagyok annak működésével, elszenvedtem a manipuláció, a megsemmisítés, a gázlángozás, a verbális abúzus és a kényszerítés, illetve fenyegetés pokoli köreit. Kértem segítséget a rendőrségtől és nőjogi szervezetektől egyaránt. Ismerem, miként kérdőjelezi meg saját döntéseit, entitását, akár egész létezését is az, akit maga alá gyűr a bántalmazó fél. És hogy Kanye West nem képes egészséges kapcsolatot kínálni, az a rendelkezésre álló információk alapján több mint valószínű.
A rapper sok forrás megerősítése szerint is bipoláris, ráadásul borderline személyiségzavarban is szenved. Mindezt számtalan tette igazolja: egyik pillanatban az elnökválasztáson készül indulni, másik napon azt vallja be, hogy kis híján megölte lányát, ezen felül nekiment már volt feleségének, anyósának és gyerekeinek is.
A bipoláris személyiségzavarral küzdő emberek hangulatváltozása cseppet sem tréfa. Sőt valójában semmilyen mentális betegség nem az. Mialatt szerencsére egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk a magas vérnyomás vagy éppen a gyengébb immunrendszer következményeire, még a mai napig is szemlesütve, rosszabb esetben ítélkezve kommentáljuk a mentális betegségek döbbenetesen széles skáláját.
Hogy a mentális problémák mentségül szolgálnak-e mások semmibe vételére, bántására, megalázására vagy földbe tiprására? A legkevésbé sem! Megnyugvást és lelki békét ad-e, ha megértjük, partnerünk betegként okozta fájdalmunkat? Talán elenyésző mértékben igen, azonban ez nem mentség. A magyarázat pedig a történteket soha el nem törli el vagy teszi semmissé a következményeket.
A jelenség a jövőt is pusztítja
Nem tudhatjuk, Bianca Censori akarata ellenére cselekszik-e. Néhány dolog azonban biztosra vehető.
Középtávon boldog nem lehet az az ember, aki pusztán teste vagy megbotránkozás útján él a népszerűséggel. Rövidtávon talán kielégülést okoz, hosszabb távon talán elfelejtik, de a köztes idő az semmivé válik.
Az esemény szervezői nem avatkoztak közbe, nem állták útját a fotósoknak. Bár értelemszerűen a legmagasabb fokon képzett testőrökről és biztonsági őrökről van szó, a jelek szerint pusztán a jelenlévők testi épségét voltak hivatottak szolgálni, semmiképp nem a közönség vagy a résztvevők morális és mentális egészségét.
A minden határon átlépő meztelenség nem ütötte meg sem a rendőrség, sem pedig a szervezők ingerküszöbét, ugyanis egyik szervezet sem nyilatkozott a történtek kapcsán idáig.
Ha így folytatjuk, nagy lesz a baj
És hogy miért jelent nem csupán Kanye West felesége, azaz Bianca Censori kapcsán jelent problémát és kihívást mindaz, ami történt? Mert akár tetszik, akár nem, de a celebritások megnyilvánulásai bizony hatással vannak saját működésünkre, ítéletünkre és elvárásainkra. Felelősséggel pedig éppen ugyanezen okok miatt tartozunk. Leginkább önmagunknak és a következő generációknak, akik a mi meggyőződésünket, értékítéletünket és véleményünket követik.
The post Bianca Censori pucérruhájában áldozat, vagy tragédiák origója? first appeared on nlc.