„Fordulat állt be a nyomozásban” az V. kerületi lakástűzben meghalt nő esetében, közölte a BRFK kedd délelőtti sajtótájékoztatóján. Gál Sándor alezredes, a BRFK Életvédelmi Osztály vezetője elmondta, hogy múlt hét szerda délután kaptak bejelentést egy ír férfitól, hogy az V. kerületi lakásában tűz ütött ki. A tűzoltók a tűz eloltása után egy elszenesedett női holttestet találtak.
A bejelentő ír férfi azt állította, hogy hazaérve tapasztalta, hogy füst szivárog a lakásból, ekkor értesítette a tűzoltókat. Elmondta, hogy ő már nem él Magyarországon, Hollandiába költözött, de havonta jár Magyarországra, a gyerekeit látogatva. A rendőrségi tájékoztatás szerint a helyszíni vizsgálat során nem támadt gyanú az idegenkezűséggel kapcsolatban, és égésgyorsító nyomait sem találták, és az első vizsgálat arra jutott, hogy a tűz ágyban dohányzás következtében történhetett. A hatósági boncolás során sem találták idegenkezűség jelét.
A rendőrség ellenőrizte a V. kerületi társasház lépcsőházának kamerafelvételeit, és így látták, hogy a férfi reggel taxival vitte lányát uszodába. A férfi elmondása szerint ezután egy kávézóba ment, majd a városban sétálva jutott el egy konditerembe, onnan ment haza kora délután, és ekkor észlelte a tüzet. Megnézték a férfi telefonján a volt feleségével folytatott WhatsApp kommunikációját, ez alapján sem merült fel bűncselekmény gyanúja.
Mint Gál Sándor fogalmazott, ekkor még semmiféle olyan adat nem merült fel, ami megalapozta volna bűncselekmény lehetőségét. Hozzátette, hogy a BRFK életvédelmi osztályát nem hagyta nyugodni ez az esemény, és nagyon aprólékos nyomozást folytattak: feltűnt nekik, hogy a férfi által elmondott múlt szerdai útvonala nem száz százalékosan fedi a valóságot.
Hétfőn sikerült találniuk olyan kamerafelvételeket, melyek nagyban megváltoztatták az ügy állását: találtak olyan felvételt, amin a férfi más, arcot elfedő ruhában tért vissza a társasház környékére, és délelőtt 10-kor bukósisakot is viselve bement a lépcsőházba.
Egy óra 11 percet töltött az ingatlanban, majd órákkal később a reggeli ruházatában tért vissza, és ekkor „észlelte” a tüzet. Azt is rögzítették kamerák, ahogy a férfi a városban átöltözött, és egyes ruháit kidobta. Ezután emberölés ügyében indítottak nyomozást, a TEK pedig hétfőn el is kapta a férfit, aki nem tett beismerő vallomást. A nyomozók arra számítanak, hogy annyira konkrét bizonyítékokat sikerült beszerezniük, hogy a bíróság el fogja rendelni a férfi előzetes letartóztatását. A felvételeken látható jelenetek mind arra utalnak, hogy a férfi előre eltervezhette a gyilkosságot.
Kérdésre válaszolva a rendőrség elmondta, hogy korábban egyetlen bejelentést kaptak a nőtől azzal kapcsolatban, hogy a volt férj halálosan megfenyegette. Akkor a rendőrség elutasította a bejelentését, ezzel kapcsolatban most vizsgálatot rendelt el BRFK főkapitánya.
Az előzmények
Az évek óta Budapesten élő, két kisgyerekét egyedül nevelő japán nő holttestét január 29-én, múlt szerdán találták meg az V. kerületben, egy lakástűz után. A rendőrség első közleményeiben még azt közölte, hogy az első adatok alapján nem történt idegenkezűség, a nő halálának körülményeit a BRFK közigazgatási eljárás keretében kezdte el vizsgálni. Hasonló megállapításra jutott a rendőrség vasárnapi közleménye is, ebben szintén azt írták, az elhunyton soron kívül elvégzett igazságügyi orvosszakértői boncolás nem talált idegenkezűségre utaló nyomot, és bár minden részletre kiterjedő vizsgálatot folytatnak, az ekkor rendelkezésükre állt adatok még mindig nem támasztották alá, hogy bűncselekmény történt volna. Kitértek arra is, hogy az oltást követő helyszíni vizsgálat során égésgyorsító jelenlétét nem lehetett kimutatni, a tűzvizsgáló megállapítása szerint a tűz ágyban dohányzás miatt keletkezhetett.
Már az első hírek megjelenése után közleményben reagált a Patent Egyesület, melyben arról írtak, hogy az áldozat többször kért segítséget, feljelentést is tett a volt férjével szemben, de a hatóságok nem léptek közbe.
Mint a Patent írta, a japán nő 2023-ban fordult hozzánk jogi segítségért. A nő rettegett az őt korábban hosszú ideig bántalmazó volt férjétől, és vissza akart térni szülőhazájába a gyerekeivel, amihez az apa nem járult hozzá, annak ellenére, hogy ő maga nem élt Magyarországon. A nő számos alkalommal számolt be az őt érő inzultusokról, több feljelentést is tett a férfi ellen, de a szervezet elmondása szerint a rendőrség az ügyekkel nem foglalkozott.
A nőjogi szervezet szerint a japán nő hálával kapcsolatban több gyanús körülmény is felmerült, ezért alapos vizsgálatot követeltek. Ilyen gyanús ok szerintük, hogy
a tűz az áldozat ágyában keletkezett, miközben állítólag napközben lepihent – bár a barátai szerint ez egyáltalán nem volt jellemző rá,a volt férj jelen volt a lakásban a tűz keletkezésekor, ő maga hívta a rendőröket, akik ezután elő is állították, de végül szabadon távozhatott,illetve hogy a Patent nem tud róla, hogy a vizsgálat során figyelembe vették volna a férfi számos, volt feleségét rettegésben tartó megnyilvánulását, a férfi nyilvánosan közzétett fenyegető hangvételű posztjait, a nő ismerőseinek küldött becsmérlő üzeneteket vagy a lakásban tárolt fegyver létét, valamint a korábban elszenvedett erőszakot.