Az ukrán politikusokat nyugtalanítja, hogy az amerikaiak és az oroszok egyszerre szorgalmazzák a választások mielőbbi megtartását, írja a Politico. A lap cikke szerint Moszkva és Washington közeledése oda vezethet, hogy anélkül döntenek Ukrajna sorsáról, hogy magukat az ukránokat érdemben bevonnák a folyamatokba. Erről Volodimir Zelenszkij elnök nyíltan is beszélt az utóbbi napok interjúiban, veszélyesnek nevezve a hasonló folyamatokat vagy elképzeléseket.
A szóban forgó aggodalmak azután horgadtak fel, hogy előbb Keith Kellogg, az amerikai elnök Ukrajna-és Oroszország-ügyi különmegbízottja beszélt az ukrajnai elnök- és parlamenti választások mielőbbi megtartásának szükségességéről, majd Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője is felhozta a témát.
Keith Kellogg a hét végén jelentette ki, hogy az Oroszországgal vívott háború alatt felfüggesztett ukrajnai elnök- és parlamenti választásokat meg kell tartani. „A legtöbb demokratikus országban háború idején is választásokat tartanak. Szerintem fontos, hogy így tegyenek” – mondta a különmegbízott, aki szerint jót tesz a demokráciának, ha lehetőleg egynél több jelölt indul.
Ezekről az elképzelésekről nem születtek még politikai döntések, de a Fehér Házban arról beszéltek az amerikai tisztségviselők, hogy Ukrajnának a kezdeti tűzszünet részeként kellene megtartania a választásokat. Ha elnökválasztásra kerülne sor, már az új államfő tárgyalhatna a Moszkvával kötendő hosszabb távú paktumról.
Mindez valóban egybevág az oroszok olvasatával, minthogy Vlagyimir Putyin elnök és emberei az elmúlt hetekben-hónapokban rendre azt hangoztatták: Volodimir Zelenszkij – akinek tavaly elvileg lejárt az államfői mandátuma – semmilyen érdemi megállapodást nem írhat alá, ugyanis megszűnt a legitimitása. Az ukrán alkotmány értelmében ugyanakkor hadiállapot idején nem lehet választásokat tartani.
A Politicónak mindenesetre egy ukrán exminiszter most azt mondta, Washington és Moszkva közeledése a választásokkal kapcsolatban nyugtalanságot ébreszt Kijevben. „Ez az első jele annak, hogy Trump és Putyin egy fontos kérdésben egyetértenek: el akarják takarítani az útból Zelenszkijt” – közölte a politikus.
Arról, hogy a választások esetén kik szállhatnának versenybe érdemi esélyekkel az államfői posztért Ukrajnában, egyelőre még korai beszélni. A háború elején példátlanul népszerű Zelenszkij támogatottsága ugyan visszaesett, de komoly kihívók nem bukkantak fel a színen. Az elmúlt egy-másfél évben számtalan cikk született az ukrán sajtóban arról, hogy a régi elit – Petro Porosenkótól Julija Timosenkóig – elutasítottsága példátlan, ahogyan oroszpárti narratívákkal sem lehet labdába rúgni. Egy ember van, aki népszerűbb Zelenszkijnél, mégpedig Valerij Zaluzsnij, a fegyveres erők leváltott főparancsnoka, akiből brit nagykövetet csináltak, de aki még soha nem jelezte nyilvánosan, hogy lennének államfői ambíciói.