Te is azok köz tartozol, akik bár sok mindent kipróbáltak már a vitaminoktól kezdve a legkülönfélébb hajpakolásokig és persze a hajvágások halogatásáig, mégis legfeljebb vállig érő hajat sikerül csak növesztened? A Huffpost utánajárt, mi lehet az oka annak, ha nem nőnek meg igazán hosszúra a tincseid.
Dr. Ross Kopelman, a Kopelman Hair Restoration hajbeültetéssel foglalkozó sebésze elmondta: „Ez a kérdés sok embert frusztrál, és a válasz abban keresendő, hogy hogyan nő a haj, és mi irányítja a növekedést.”
Dr. Zafer Cetinkaya, az EsteNove hajbeültetéssel foglalkozó sebésze elmagyarázta: a haj növekedése a hajhagymáknak nevezett kis struktúrákban kezdődik, amelyek a bőr alatt helyezkednek el. Minden egyes tüsző tövében egy hajhagyma található. Ahogy a hajhagymában lévő sejtek szaporodnak, felfelé tolódnak a hajhagymán keresztül. Ahogy ezek a sejtek a tüszőn keresztül haladnak, elhalnak és megkeményednek, és egy keratin nevű fehérjéből álló hajszálakat alkotnak. Amikor ez a folyamat véget ér, a haj a katagén fázisba lép, amelynek során a haj növekedése leáll, és a tüsző összezsugorodik. Ezt követi a nyugalmi telogén fázis, amikor a haj a kihullásra készül. Végül a haj az exogén fázisba lép, amikor a haj kihullik, helyet adva az új hajszálak növekedésének. A hajunk folyamatosan, ciklikusan járja ezeket a fázisokat, biztosítva, hogy új hajszálak váltsák fel a régi hajszálakat. Szerencsére minden egyes hajszál a saját növekedési ciklusában halad, ami megakadályozza, hogy egyszerre veszítsük el az összes hajszálunkat.
Az, hogy milyen hosszúra nő a haj, az anagén fázis határozza meg. „A fejbőrödön lévő haj 85-90%-a az anagén fázisban van” – magyarázta Cetinkaya. Minél hosszabb az anagén fázis, annál hosszabbra nőhetnek az egyes hajszálak. Annak oka, hogy egyesek hosszú hajat tudnak növeszteni, mások pedig nem, mert az anagén fázis hossza egyénenként jelentősen eltér. Ez a fázis jellemzően két és hét év közötti ideig tart. Az, hogy meddig tart a fázis, több tényezőtől függ. Azonban ebben a genetika a legjelentősebb tényező, mivel a DNS diktálja a haj hosszát és növekedési ütemét. „Az etnikai háttered szintén befolyásolja a haj növekedési jellemzőit. Például az ázsiai származású embereknek gyakran hosszabb az anagén fázisuk és gyorsabban nő a hajuk, mint az afrikai vagy kaukázusi származásúaknak” – magyarázta a szakember.
A hormonális változások, például a terhesség vagy a menopauza során bekövetkező változások meghosszabbíthatják vagy lerövidíthetik a növekedési fázist. A pajzsmirigy működése szintén befolyásolhatja az anagén fázist.
Meg lehet hosszabbítani az anagén fázist?
Van néhány olyan lépés, amit a rövidebb anagén fázisúak is megtehetnek, ha hosszabb hajat szeretnének. Ennek oka, hogy az általános egészségi állapot, a táplálkozás és a stressz szintje is szerepet játszik a hajnövekedésben „A fejbőr egészségéről való gondoskodás szintén kulcsfontosságú” – hívta fel rá a figyelmet a sebész.
A táplálkozás a haj növekedésének elősegítésében. Cetinkaya azt ajánlja, hogy az anagén fázist támogassuk meg kiegyensúlyozott étrenddel, amely tartalmaz fehérjéket, vitaminokat, például B-komplexet, C-, D- és E-vitaminokat, valamint ásványi anyagokat, például vasat, cinket és biotint. Olyan ételek fogyasztását javasolja, mint a tojás, a hal, a leveles zöldségek és a diófélék, amelyekben sok olyan kulcsfontosságú tápanyag található, amelyek elősegítik a haj egészségét és meghosszabbítják az anagén fázist.
„A haj akkor nő a legjobban, ha a fejbőr tiszta, hidratált és gyulladásmentes” – hívta fel rá a figyelmet Kopelman. A durva samponok és a durva vegyi anyagok kerülése segíthet. „A fejbőr gyengéd masszírozása javítja a vérkeringést és a hajhagymák tápanyagellátását” – tette hozzá Cetinkaya.
Cetinkaya szerint továbbá a stressz kezelése is fontos, mert a magas stresszszint lerövidítheti az anagén fázist vagy hajhullást válthat ki. A jóga vagy a meditáció gyakorlása és a rendszeres testmozgás segíthet a stressz csökkentésében.
„A haj nem megfelelő ápolása azt a benyomást keltheti, hogy a haj nem nő”- tette hozzá Cetinkaya. A hőformázás, a feszes frizurák és a kémiai kezelések törést okozhatnak, ami azt a látszatot kelti, hogy a haj nem nő, még akkor is, ha igen. Egyesek azt gondolhatják, hogy a hajuk nem tud hosszúra nőni, holott valójában a rossz hajhigiéniával károsítják a hajukat. Ezen káros gyakorlatok mellőzése is elősegítheti a haj növekedését.
The post Ez az oka, hogy nem tudsz hosszú hajat növeszteni first appeared on nlc.