Egy új tanulmány alapján arányaiban egyre gyakrabban diagnosztizálnak tüdőrákot olyan személyeknél, akik korábban nem dohányoztak – írja a The Guardian. A WHO rákellenes szervezete, a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) szerint a jelenségben a légszennyezés fontos tényező.
A nem dohányzók körében a tüdőrák jelenleg az ötödik leggyakoribb rákos halálozási ok világszerte. Az érintett csoportnál a betegség szinte kizárólag mirigyhámsejtes rákként (adenokarcinóma) jelentkezik.
A friss eredmények alapján 2022-ben az adenokarcinóma mintegy 200 ezer esete volt globálisan összefüggésbe hozható a légszennyezéssel. A megbetegedések többsége Kelet-Ázsiában, főként Kínában fordult elő.
Dr. Freddie Bray, az IARC rákfelügyeleti részlegének vezetője és a csapat tagja szerint az eredmények aláhúzzák: sürgősen fel kellene mérni a tüdőrák változó kockázatát. Mint hozzátette, további vizsgálatok kellenek a lehetséges okok megismeréséhez az olyan csoportoknál, mint amilyen a nem dohányzóké.
A dohányzás globális visszaszorítása jelentősen csökkentette a rákos megbetegedések számát, ugyanakkor egyéb faktorok is kockázati tényezők.
Az altípusok szerinti előfordulási minták drámaian megváltoztak az elmúlt évtizedekben, mára az adenokarcinóma vált a dominánssá a férfiaknál és a nőknél egyaránt. Ez előbbi nemnél az esetek bő 45, utóbbinál pedig bő 59 százalékáért volt felelős 2022-ben – az arányok két évvel korábban még „csak” 39, illetve 57 százalék voltak. Az IARC szerint a soha nem dohányzók körében a tüdőrákos esetek 70 százalékát az adenokarcinóma teszi ki.
Míg a férfiaknál a tüdőrák aránya az elmúlt 40 évben a legtöbb országban általában csökkent, addig a nők körében továbbra is emelkedett. A tendenciák azt mutatják, hogy bár a legtöbb tüdőrákos esetet még mindig férfiakhoz köthető (2022-ben nagyjából 1,6 millió fő), a férfiak és nők közötti különbség mérséklődik.
A jelenség hátterében az állhat, hogy a dohányzás aránya a férfiaknál történelmileg sokkal korábban tetőzött, mint a nőknél. Ma a nőknek már ezen betegség potenciális jeleivel kapcsolatban is ajánlott ugyanolyan ébernek lenniük, mint a mellrák esetében.
Az IARC szerint egyre több a bizonyíték arra, hogy fokozott kockázati kapcsolat van a légszennyezés és a mirigyhámsejtes rák között. Érdemes hozzátenni, hogy az új megállapítások arányokra, nem pedig esetszámra vonatkoznak.
The post Egyre gyakoribb a tüdőrák a nem dohányzóknál first appeared on 24.hu.