Ausztrália kitiltotta a DeepSeeket minden kormányzati eszközről és rendszerről, mivel a kínai AI-startup biztonsági kockázatot jelent.
A DeepSeek januárban megdöbbentette a világot, amikor bemutatott egy chatbotot, ami elérte az amerikai riválisok teljesítményszintjét, miközben azt állították, hogy sokkal alacsonyabbak a képzési költségei.
A tőzsdékről dollármilliárdokat söpörtek ki, többek között Ausztráliában is, ahol a mesterséges intelligenciához kötődő részvények (például a Brainchip chipgyártó) egyik napról a másikra meredeken zuhantak.
Az ausztrál kormány ragaszkodott ahhoz, hogy a tiltás nem az alkalmazás kínai eredete miatt történt, hanem azért, mert az „elfogadhatatlan kockázatot” jelent a nemzetbiztonságra nézve.
Ausztrália lépése kifejezetten előírja, hogy minden kormányzati szervnek „meg kell akadályoznia a DeepSeek termékek, alkalmazások és webes szolgáltatások használatát vagy telepítését”, valamint el kell távolítania a korábban telepítetteket minden kormányzati rendszerről vagy eszközről. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalók széles köre nem fogja tudni használni az eszközöket az országban, ideértve az ausztrál választási bizottságban ülőket és a meteorológiai hivatal dolgozóit.
Nem világos, hogy ez azt jelenti-e, hogy a DeepSeeket a gazdaság különböző területein, például az iskolákban működő közszféra számítógépeiről is kitiltják-e, de az biztos, hogy a tilalom nem terjed ki a magánszemélyek eszközeire.
Nyugati országok már régóta gyanakodnak a kínai technológiára (különösen a Huaweire és a TikTokra), ezeket is nemzetbiztonsági okokból korlátozták. A DeepSeekre – ami gyorsan a legtöbbet letöltött ingyenes alkalmazás lett az Egyesült Királyságban és az USA-ban – kezdetben nem így reagáltak. Donald Trump a kínai AI-modellt figyelmeztető jelnek nevezte, de úgy vélte, összességében pozitív fejlemény, ha csökkenti a mesterséges intelligencia költségeit.
Azóta viszont kétségek merültek fel. Egy ausztrál miniszter korábban januárban azt mondta, az országoknak „nagyon óvatosnak” kell lenniük a DeepSeekkel az „adat- és adatvédelmi” aggályok miatt.
A chatbotot eltávolították az alkalmazásboltokból, miután Olaszországban megkérdőjelezték az adatvédelmi irányelveit. Az olasz kormány 2023 márciusában ideiglenesen blokkolta a ChatGPT-t is adatvédelmi aggályok miatt.
Dél-Korea, Írország és Franciaország szabályozó hatóságai vizsgálatot indítottak azzal kapcsolatban, hogy a DeepSeek hogyan kezeli a felhasználói adatokat, amiket kínai szervereken tárol.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtószóvivője is azt mondta, hogy az USA most vizsgálja a lehetséges biztonsági következményeket. Az amerikai haditengerészet állítólag megtiltotta tagjainak a DeepSeek használatát.
Az OpenAI azt állítja, bizonyítani tudja, hogy a cég modelljével képezte a saját modelljét a DeepSeek, bár az ügy azért is érdekes, mert tartalomkészítők épp amiatt perlik az OpenAI-t, hogy a ChatGPT-t engedély nélkül képezte ki az ő cikkeiken és könyveiken. (BBC)