Ha nem alszunk eleget, sokkal nehezebben viseljük a mindennapi kihívásokat, nemcsak mi, de az anyagcserénk is lelassul, aminek következtében kevesebb energiát használunk fel. Egy, a Clinical Nutrition amerikai szaklapban közölt kutatás az alvás és az elhízás összefüggéseit taglalja. A vizsgálat arra jutott, hogy az alváshiány elősegítheti a súlytöbblet kialakulását, mert nemcsak az éhséget növeli, hanem a kalóriák égetését is lassítja. Vagyis, ha mindezt meg akarjuk előzni, jobb, ha rendesen alszunk – javasolja a kutatás vezetője, Christian Benedict, a svédországi Uppsala University szakembere.
Az eredmények azt mutatják, hogy már egyéjszakányi alváshiány is határozottan csökkenti az energiafelhasználást, illetve az alvászavarok szerepet játszanak az éber állapotra jellemző stresszhormonok és az éhségszabályozás normális szintjének felborításában.
Alváshiány = lelassuló anyagcsere = hízás
Hogy kiderítsék az alvásnak a testműködésre gyakorolt pontos mechanizmusát, a kutatók egy felmérést végeztek, amelynek során 14 egyetemista fiút vetettek alá különböző körülményeknek: rövidebb alvás, semmi alvás, normális mennyiségű alvás stb. Napokig mérték, hogy mennyit esznek, hogyan alakul a vércukruk, a hormon- és az anyagcsereszintjük. Kiderült, hogy ha csak egy éjszaka is elmaradt az alvás, akkor lelassult az anyagcsere és csökkent az energiafelhasználás az olyan alapfunkciók során is, mint a légzés és az emésztés. Az alvászavaros éjszaka után magasabb volt a reggeli vércukorszint, az étvágyszabályozó hormon és a stresszhormon szintje. Az alváshiány következtében ugyanakkor nem ettek többet a nap folyamán.
A képlet nem túl bonyolult: aki többet van ébren, annak több ideje marad enni. Bár a kutatók szerint nem ez áll a plusz kalóriabevitel hátterében. A kevés alvás ugyanis megváltoztatja a szervezetben a leptin nevű hormon szintjét, amelyet jóllakottsághormonnak is hívnak, hiszen ez jelez az agynak, hogy elég élelmiszert juttattunk a szervezetbe és csökkenteni lehet az éhségérzetet. Szintén hatással van a ghrelin nevű hormon szintjére is, amely a leptinnel éppen ellentétes hatású, az éhségérzet kialakulásáért felel.
Sanford Auerbach, a bostoni Alvászavar Központ vezetője szerint komplex problémáról van szó, és a tanulmányok eredményeit mindenképpen komolyan kell venni, hiszen bebizonyosodott, hogy az emberi szervezet alkalmazkodik az alváshiányhoz, és ennek hízás lehet a következménye.
The post Nem tudsz fogyni? Folyamatosan hízol? Ez tehet róla! first appeared on nlc.