Több ezer egyetemi hallgató érkezett pénteken Belgrádból Újvidékre, hogy szombaton tömeges tüntetést tartson a vajdasági városban. A tiltakozók előbb megemlékeztek az újvidéki vasútállomáson három hónappal ezelőtt történt tragédia áldozatairól, majd lezárták Újvidék mindhárom hídját – számolt be az MTI.
Azért tiltakoznak a diákok és a hozzájuk csatlakozók – köztük motorosok és traktorokkal érkező mezőgazdasági termelők -, mert szerintük a tragédia felelőseit még mindig nem kutatták fel és vonták felelősségre.
A tiltakozók szombaton 11 óra 52 perckor 15 perces csenddel emlékeztek meg az újvidéki vasúti pályaudvaron történt tragédia áldozatairól. A pályaudvar előtetője ugyanis három hónappal ezelőtt éppen abban a percben szakadt le 15 ember halálát okozva.
Ezután zárták le a hidakat. A három közül kettőt három órára, míg a legnagyobb, a Bácskát Szerémséggel összekötő Szabadság-hidat 24 órára zárták le.
A Szabad Magyar Szó tudósítása szerint több ezer egyetemista érkezett Újvidékre, az utcán álló tömeg ovációval, tapssal üdvözölte őket, többen teát főznek nekik, mások palacsintát vittek.
Az egyetemisták, mivel a Szerbiai Rádió és Televízió elmondásuk szerint nem volt hajlandó élőben tudósítani a megmozdulásaikról, saját portáljukon közvetítik élőben a 24 órás blokádot.
Újvidék egyébként február elsején ünnepli a születésnapját, az ennek kapcsán egyébként hagyományosan megrendezésre kerülő ünnepi akadémiát „biztonsági okokra hivatkozva” nem szervezte meg az idén a város emlékeztet a Szabad Magyar Szó.
Az MTI azt írja, hogy Milos Vucevic, a tüntetőket ért erőszakos akciók miatt leköszönő miniszterelnök, a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke arra kérte pártja szimpatizánsait, hogy ne is menjenek a blokád közelébe, és ne kerüljenek összetűzésbe a tiltakozókkal.
Ennek hátterében az áll, hogy kedd hajnalban az SNS tagjai baseballütőkkel támadtak tiltakozó egyetemistákra, és egy lány súlyosan megsérült. A történtekért felelősséget vállalva mondott le a kormányfői tisztségről Milos Vucevic.
Hatalomváltás előtt áll Szerbia? Vagy ez csak a szokásos? Tüntetnek, aztán megunják és hazamennek? Erről beszélgettünk Szerbhorváth György szociológussal ebben a cikkben.
Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök mindenesetre reagált szombaton is a tüntetésre. Szombaton a dél-szerbiai Aleksandrovacon azt mondta az MTI tudósítása szerint, hogy reméli: a diákok nem ülnek fel az ellenzéki politikusok trükkjeinek, és nem követelik majd szakértői kormány felállítását. Ő sem átmeneti, sem szakértői kormány felállítását nem támogatja, a miniszterelnök lemondását követően vagy sikerül új kormányt alakítani a törvények szerint, vagy előrehozott választásokat fognak tartani.
A szerb államfő megismételte korábbi állítását, amely szerint külföldről akarják megdönteni a hatalmát, és külföldről pénzelik a kormányellenes tiltakozásokat is, ezeket a támadásokat pedig egyes felelőtlen szerbiai politikusok is támogatják, akik választás és a választópolgárok bizalma nélkül mindenáron hatalomra szeretnének jutni. Szerbiában november eleje óta tartanak kormányellenes tiltakozásokat, azóta, hogy november elsején leszakadt az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője 15 ember halálát okozva. A tragédiai felelőseit azóta sem vonták felelősségre.