Számos olyan rizikófaktorról tudunk, amelyek elősegíthetik a depresszió kialakulását vagy kiújulását. Ilyen például a mozgásszegény életmód, de akár bizonyos ételek túlzott vagy rendszeres fogyasztása is.
Ételek, amelyeket jobb kerülni, ha hajlamosak vagyunk a depresszióra
Vannak olyan élelmiszerek, amelyek túlzott fogyasztása közvetlen kapcsolatba hozható a depresszióra való fokozott hajlammal. Például az üdítők, édességek és gyorséttermi ételek jelentős kockázati tényezők lehetnek a depresszió kialakulásában. Nemcsak magas kalóriatartalmuk és alacsony tápértékük miatt kerülendők, hanem azért is, mert a fogyasztásuk fokozhatja a szervezetben jelen lévő gyulladásos folyamatokat, amelyek negatívan befolyásolhatják az agyműködést, ezáltal a hangulatot.
Hasonlóan rosszat tehet a reggelire megevett, ártatlan pirítós is: a finomított fehér lisztből készült kenyér villámgyorsan megemeli a vércukorszintet, ami a kiugrást követően lezuhan, ez pedig kedvez a depressziónak és a szorongásnak.
Tudtad? A light salátaöntet is kerülendő: vannak bizonyos előre csomagolt, feldolgozott élelmiszerek, amelyek fogyasztásától érdemes tartózkodni, mivel gyakran magas fruktóztartalmú kukoricaszirupból készülnek. Sok ezek közül aszpartámmal édesített, amely olyan mesterséges édesítő, aminek túlzott fogyasztása depresszió és szorongás kialakulásához vezethet.
Mi az, amit érdemes fogyasztani?
Az egészséges, kiegyensúlyozott, zöldségeket, gyümölcsöket, olajos magvakat és teljes kiőrlésű gabonát tartalmazó étrend kulcsszerepet játszhat a mentális jóllét fenntartásában és a depresszió kialakulása kockázatának csökkentésében.
Érdemes előnyben részesíteni az omega-3 zsírsavban gazdag ételeket: magok, magolajok (tökmag, tökmagolaj, lenmag, lenmagolaj, tengeri halak, mint például lazac, tonhal).
A mediterrán, a norvég és a japán diéta elemei védő hatásúak, szemben a nyugati társadalmak étrendjével, amelyek kifejezetten rontják a tüneteket, és fokozzák a depresszió kialakulásának valószínűségét.
A sárgarépa, a tej, a banán és a kávé ugyancsak jót tesz a szervezetünknek.
Kerülendő tehát:
alkohol
gyorséttermi ételek
szénsavas üdítők, amelyek diétás verzióit – jóllehet cukormentesek – ugyancsak jobb, ha mellőzzük
ketchup
mustár
kész salátaöntetek
szójaszósz
Ne feledjük: a rossz minőségű ételek a közérzetünket is meghatározhatják, ezért figyeljünk oda, mit, mikor és mennyit fogyasztunk azokból!
The post Így függ össze a hangulatzavar és a rossz étkezés first appeared on nlc.