A terhesség csodálatos, ugyanakkor zavarbaejtő időszak is egyben, amikor az ember már semmiben sem lehet biztos a mit lehet és mit nem tekintetében, és ez nem utolsósorban a bőrápolást is érinti. A legfontosabb, hogy tudatában legyél, milyen összetevőket érdemes kerülni a terhesség alatt, mert nem véletlenül vizslatják még a tapasztalt beauty szakértők is a címkéken lévő hosszú listákat, hogy megállapítsák, melyik formula biztonságos, és melyik nem. Az első benyomásra ártalmatlannak tűnő termékek ugyanis annak épphogy az ellenkezői lehetnek, és hiába van egy termék clean kozmetikum jelzővel ellátva, korántsem biztos, hogy a terhesség során is alkalmazható.
Mielőtt azonban besöpörnéd az egész fürdőszobaszekrényed a kukába, inkább olvasd el cikkünket, melyben végigvesszük azokat a szépségápolási összetevőket, termékeket és szolgáltatásokat, amelyeket érdemes elkerülni.
Hogyan változik a bőr a terhesség alatt?
A bőr megváltozásának oka a fokozott véráramlás és a szervezet magasabb hormonszintje. Egyes nők bőre egészségesebbnek tűnik, míg más nők azt tapasztalják, hogy bőrük érzékenyebbé válik, kiszárad, foltos lesz, pattanások vagy egyéb bőrproblémák, mint például melasma vagy ekcéma, alakulnak ki náluk.
A bőr egyes részei sötétebbé válhatnak, például a mellbimbók és a hónalj körüli területen, a combok belső részén vagy a szem alatt. 10-ből 9 nőnél jelennek meg striák a terhesség során, melyek leggyakrabban a hason jelentkeznek, de felbukkanhatnak a combokon, a melleken, a csípőn és a felkaron is. 10-ből 4 nőnél a visszerek okozhatnak kellemetlenségeket, amelyek főleg a lábakban alakulnak ki, és rendkívül fájdalmasak is lehetnek.
És ha ez nem lenne elég, az újonnan kialakult bőrproblémákat nem is kezelheted akármivel! Nézzük meg, mely bőrápoló termékek nem biztonságosak a terhesség alatt!
Kerülendő összetevők a bőrápolási termékekben
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) már készített egy listát annak érdekében, hogy segítsen a fogyasztóknak megállapítani, mely bőrápoló termékek nem biztonságosak a terhesség alatt. A szervezet az ábécé betűi szerint osztályozza az összetevőket, a legbiztonságosabbtól a minden áron kerülendőig: A, B, C, D és X. Ebből csak az A és B kategória tekinthető biztonságosnak a terhesség alatt.
És bár nagyon jó, hogy rendelkezésre áll egy ilyen lista, nagy kihívást jelenthet a listán szereplő összetevők összevetése a szépségápolási termékek leírásaiban jelzett összetevőkkel. Sajnos a legtöbb terméken a mai napig nem hívják fel a figyelmet arra, hogy terhesség során lehet-e alkalmazni, ezért a nők feladata, hogy alaposan megvizsgálják a címkéket. A jó hír, hogy van néhány nagyon gyakori összetevő, amelyet minden körülmények között kerülni kell, ezek pedig a következők.
Retinol
Bár az FDA a C kategóriába sorolja, ami technikailag azt jelenti, hogy nem zárható ki a magzatot érintő kockázat, a legtöbb szakértő azt mondja, hogy ezt az összetevőt minden áron el kell kerülni. A retinol egy A-vitamin-származék, és bár az A-vitamin kulcsfontosságú a magzat megfelelő fejlődéséhez, a túl sok bevitel súlyos születési rendellenességeket és májelégtelenséget okozhat. Míg a Retin-A-t általában vényköteles gyógyszerekben találjuk, számos vény nélkül kapható készítmény tartalmaz A-vitamin-származékokat (retinolt és retinil-palmitátot), amelyek mindegyikét száműzni kell a terhesség alatti szépségápolási rutinból.
Benzoil-peroxid
Bár a terhesség gyakran okozhat hormonális pattanásokat, sajnos a legtöbb vény nélkül kapható akné-ellenes nagyágyú, mint például a benzoil-peroxid, a C kategóriába tartozik, ezért kerülni érdemes.
Szalicilsav
Ez az összetevő különösen bosszantó a C kategóriában, mivel az akné kezelésében nagyon hatásos, emiatt pedig gyakran használatos. Hagyományosan pattanások ellen használták, de ma már mindenféle hámlasztó termékben és arclemosóban is találkozni vele. Bár itt meg kell jegyezni, hogy a 2 százalékos szalicilsav ártalmatlan lehet, de használata előtt mindenki konzultáljon az orvosával.
Hidrokinon
Erőteljes bőrvilágosító hatása miatt csábító lehet – különösen akkor, ha a terhesség sötét foltokat vagy melasmát okoz –, de ez a C kategóriás összetevő nem használható, mert a hidrokinon felszívódhat a bőrön keresztül, és korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre annak tekintetében, hogy biztonságos-e a terhesség alatt.
Tazorac, Accutane
Mindkettő szintén A-vitamin-származék, de vénykötelesek, és az X kategóriába tartoznak: sajnos ismert, hogy születési rendellenességeket okoznak.
És mi a helyzet a dezodorokkal, köröm- és hajfestéssel?
A terhesség alatt érdemes természetes alternatívákra váltani a dezodorokat illetően. A számos izzadásgátlóban megtalálható alumínium-klorid-hexahidrát hatással van a verejtéket termelő sejtekre, és a C terhességi kategóriába tartozik, ami azt jelenti, hogy kerülendő.
A körömfestés tekintetében a formaldehid a tiltólistás összetevő, amelynek használatát érdemes korlátozni, és olyan körömlakkokat keresni, amelyek formaldehid-mentesek (nemzetközi jelölésük „3-Free” vagy „5-Free”). Rossz, hír, hogy sajnos a gél manikűrök általában nagyobb mennyiségű formaldehidet tartalmaznak, és ugyanez vonatkozik a japán és brazil hajkiegyenesítő eljárásokra is, amelyek szintén formaldehidet használnak a feldolgozás során. Az ilyen kezeléseket végző fodrászszalonok dolgozói különösen veszélyeztetettek, hiszen a formaldehiddel való munka növelheti a termékenységi problémák vagy a vetélés esélyét.
A hajfestékek összetételének gyakori változása nagyon megnehezíti a lehetséges kockázatok felmérését, ezért a szakértők azt szokták javasolni, hogy a páciensek a terhesség első 12 hetében kerüljék a hajfestést, ugyanis ekkor fejlődnek ki a magzat létfontosságú testrészei és szervei. Ezt követően az alkalmi festés valószínűleg nem fog problémát okozni, ugyanis általában olyan kis mennyiségű vegyszer szívódik fel a fejbőrön keresztül, hogy a potenciális kockázat nagyon csekély.
Fényvédelem és napozás
Először is szögezzük le: napozni soha nem biztonságos, sem terhesen, sem máskor, mert a bőrödet káros UV sugárzásnak teszed ki közben. A barnaság a bőr UV-károsodásának jele. Várandósság alatt előfordulhat, hogy a szokásosnál kevesebb napsugárzás is elég a lebarnuláshoz. Fontos, hogy amennyire tudod, takard el magad, és használj fényvédőt, hogy megvédd magad a naptól.
Terhesen sajnos a barnító spray-k sem használhatók biztonságosan, mert nem ismert, hogy a spray belélegzése biztonságos-e.
A fényvédők tekintetében pedig érdemes kerülni a kémiai fényvédőket, és inkább olyan termékekhez ragaszkodni, amik ásványi összetevőket tartalmaznak, például cink-oxidot vagy titán-dioxidot. Van néhány a kémiai fényvédők kockázataira utaló bizonyíték, de ezek nem igazoltak teljes mértékben, úgyhogy addig is maradj a fizikai fényvédelemnél.
Ártalmatlannak tűnnek, de nem azok a bőrre jutva: illóolajok
Az illóolajok gyakran megtalálhatók a biztonságosként forgalmazott szépségápolási termékekben, holott rendkívül károsak lehetnek, ha nem használják őket megfelelően. Néhány készítményben olyan erős koncentrációban találhatók meg, hogy még sajnos nem terhes állapotban is károsak lehetnek. A másik probléma velük az, hogy nem tudjuk, hogy egy adott olajból mennyi szívódik fel. A hígított illóolajokat általában biztonságosnak tekintik, de mivel nagyon sokféle típus áll rendelkezésre, a legjobb, ha kikérjük orvosunk vagy okleveles aromaterapeuta véleményét. A teafaolaj például nagyon erős és mérgező lenyelés esetén, továbbá lehetnek olyan hormonális hatásai, amelyek korai összehúzódásokat okozhatnak. Ugyanígy a rozmaringolaj szintén emelheti a vérnyomást és nagy dózisban méhösszehúzódásokat okozhat.
A lézer és a botox szintén no-go
A legtöbb esztétikai eljárást, amilyen például a botox vagy a különféle lézeres kezelések szintén kerülni kell a terhesség alatt. A botox olyan toxinokat tartalmaz, amelyek megbénítják az izommozgást, és ha ez a toxin a véráramba kerül, az negatív hatással lehet a babára. A lézerek ráadásul nagyobb kockázatot jelentenek az olyan bőrbetegségek kialakulásában, mint a hiperpigmentáció, és mivel a bőr ilyenkor érzékenyebb, ezek a lézerek rendkívül fájdalmasak is lehetnek. Kerülendőek továbbá az erős kémiai hámlasztás, a töltőanyagok és rádiófrekvenciás eszközök is. Persze itt is vannak alternatívák: például egy gyengéd glikolsavas hámlasztás vagy LED-fényterápia biztonságosnak tekinthető terhesség alatt is, főleg ha előtte orvosoddal is konzultáltál róla.
Noha a várandósság ideje alatt tilos termékek és kezelések bőséges listája elsőre félelmetes lehet, a jó hír az, hogy rengeteg alternatíva létezik, amelyekkel sikeresen kezelheted a fennálló bőrproblémákat.
The post Ezeket a szépségápolási termékeket kerüld a terhesség során! first appeared on nlc.